Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem” - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”

Autor: Karolina Marlêga

Jedyną osobą, która spotykała się wyłącznie z życzliwością ze strony Hamleta był Horacy, o którym książę mawiał:

„Horacy, tyÅ› najsprawiedliwszy z ludzi,
Z którymi kiedykolwiek przestawaÅ‚em”.


Bohater zawsze mógł liczyć na swojego przyjaciela i zwracał się do niego o pomoc kilka razy. Ten pozostawał wobec niego lojalny i oddany, aż do śmierci.

W stosunku wobec siebie Hamlet był bardzo krytyczny i surowy. Często zarzucał sobie brak odwagi i słabość, ponieważ nie mógł zdobyć się na pomszczenie ojca:

„MuszÄ™ mieć chyba wnÄ™trznoÅ›ci goÅ‚Ä™bia
I brak zupełny żółci, nadającej
Gorycz poczucia krzywdy, kiedym jeszcze
Nie napisał dotąd stada sępów ścierwem
Tego nędznika. O bezwstydny łotrze!
Zakamieniały, krwawy, sprośny łotrze!
Bodajżem! Mnież to przystoi, synowi,
Jedynakowi zamordowanego
Drogiego ojca, od nieba i piekła
Powołanemu do zemsty, jak baba
Marnymi słowy dawać folgę sercu
I na przekleństwach czas trawić jak prosta,
Karczemna dziewka?!”.


Przez tego typu wypowiedzi czytelnik odczuwa, iż Hamlet nienawidziÅ‚ siebie samego, a zwÅ‚aszcza swojej sÅ‚aboÅ›ci. W innej wypowiedzi książę daÅ‚ do zrozumienia, iż niczym nie różni siÄ™ od zwykÅ‚ego czÅ‚owieka, typowego mężczyzny: „Jestem nadzwyczajnie dumny, mÅ›ciwy, chciwy wÅ‚adzy; wiÄ™cej mam przywar niż wÅ‚adz umysÅ‚owych do ich poznania, niż wyobraźni do dania o nich wyobrażenia i czasu do okazania ich w postÄ™pkach. Czego siÄ™ takie figury tÅ‚uc majÄ… pomiÄ™dzy ziemiÄ… i niebem?”. Tak nienawidziÅ‚ siebie i swojego losu, iż kilkakrotnie zastanawiaÅ‚ siÄ™ nad popeÅ‚nieniem samobójstwa.

Jeśli chodzi o stosunek wobec obowiązków to zastanawiający jest fakt, iż książę stosunkowo mało czasu poświęcał zagrożeniom bezpieczeństwa państwa duńskiego. Mało tego, swoją lekkomyślnością prowokował wewnętrzne zagrożenie dla tronu. Można z tego wywnioskować, iż intelektualista, jakim bez wątpienia był Hamlet, nie poradziłby sobie najlepiej jako władca.
Należy zastanowić się, czy Hamleta można nazwać bohaterem tragicznym. Arystoteles za archetyp takiego bohatera stawiał Edypa, wspaniałego człowieka, który u szczytu swojej władzy, poprzez fatum upada. Hamlet, co prawda nie był władcą, ale był nominalnym następcą Klaudiusza, dodatkowo cieszył się wielkim poparciem i sympatią ludu. Jego upadek był spowodowany zarówno czynnikami zewnętrznymi, jaki i pochodzącymi z jego charakteru. Należy przyznać, że stopniowo, z biegiem wydarzeń, zabierał ze sobą coraz większą liczbę żyć z najbliższego otoczenia, ostatecznie pozostawiając przy życiu jedynie Horacego.

Paradoks Hamleta polega na tym, że byÅ‚ wielkim obrazoburcÄ…, który sam wygnaÅ‚ siÄ™ ze spoÅ‚eczeÅ„stwa Elzynoru, jednoczeÅ›nie bÄ™dÄ…c ulubieÅ„cem ludu. Nie miaÅ‚ przyjaciół, aczkolwiek Horacy kochaÅ‚ go bezwarunkowo. BywaÅ‚ wÅ›ciekÅ‚y, zaÅ‚amany, groźny, maniakalny, podniecony i energetyczny. Dodatkowo to mroczny czÅ‚owiek z myÅ›lami samobójczymi, który nienawidziÅ‚ siebie i swojego losu. JednoczeÅ›nie byÅ‚ egzystencjalnym myÅ›licielem, który zaakceptowaÅ‚ to, że musi pogodzić siÄ™ z życiem: „Daj pokój; drwiÄ™ z wróżb. Lichy nawet wróbel nie padnie bez szczególnego dopuszczenia OpatrznoÅ›ci”.

Za każdym razem, gdy czytelnik spogląda na Hamleta, ten wydaje się być inny. Zrozumienie tej postaci, tak jak prawdziwego człowieka, zależy od naszej percepcji. Bohater przypomina przyjaciela lub członka rodziny, do którego nasz stosunek zmienia się po każdej wizycie.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies