Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Motywy literackie w „Hamlecie”

Sztuka w sztuce

Na zamku pojawia się trupa teatralna, która za namową Hamleta odgrywa spektakl Łapka na myszy, na podstawie Zabójstwa Gonzagi. Dzięki tytułowemu bohaterowi akcja owego utworu do złudzenia przypomina zbrodnię, jakiej dopuścił się Klaudiusz na swoim bracie. Zamiarem księcia było wyprowadzenie króla z równowagi i przekonanie się, czy faktycznie był on mordercą. Dzięki Łapce na myszy Hamlet nabrał pewności, co do winy stryja.

Motyw cudzołóstwa

Duch, mając na myśli Klaudiusza, powiedział:
„Ten to bezwstydny, cudzołożny potwór”.
Upiór podejrzewał swojego brata o to, iż ten wraz z Gertrudą od dawna planowali jego morderstwo i równie od dawna byli kochankami. Pogląd ten podzielał Hamlet, ale nie potrafił go udowodnić.

Motyw kazirodztwa

Hamlet dodawał sobie odwagi, myśląc:
„Nie. Czekaj, mieczu, sposobniejszej pory.
Kiedy pijany będzie, we śnie, w gniewie
Albo wśród uciech kazirodnych; kiedy
Grać lub kląć będzie, lub co bądź innego
Czynić, co wcale nie pachnie zbawieniem;
Wtedy go ugodź tak, żeby aż nogi
Zadarł ku niebu, aby jego dusza
Tak wtedy była przeklęta i czarna
Jak piekło, w które pójdzie”.
Widać, że według niego Gertruda sypiając Klaudiuszem popełniała kazirodztwo. Według wielu interpretatorów literackich książę sam miał pragnął własnej matki, z tego wynika, że nie gardził on Klaudiuszem, ale mu zazdrościł. Podobnie odbierana jest scena, w której Ofelia po śmierci Poloniusza śpiewa piosenkę o utracie kochanka. Wielu badaczy podejrzewa, iż dziewczyna kochała w zakazany sposób swojego ojca.

Motyw kobiety

W utworze nie ma ich wiele, bo tylko dwie, ale spełniają one ważną rolę. Hamlet na początku utworu uwodził Ofelię, pisał dla niej romantyczne wiersze, adorował. Gertruda swoją postawą doprowadziła syna do wypowiedzenia słynnych dziś słów:
„Słabości, nazwisko
Twoje: kobieta”
.
Wstręt do płci przeciwnej spowodował, iż Hamlet odtrącił Ofelię. Ubliżając wszystkim kobietom, radził jej, aby dla dobra wszystkich wstąpiła do zakonu. Dopiero gdy dziewczyna popełniła samobójstwo przyznał, że ją kochał.


Motyw szaleństwa

Nie do końca wiadomo czy udawane, czy prawdziwe, ale było ono reakcją Hamleta na przerastający go problem pomszczenia śmierci ojca. Niektórzy uważają, iż był to rodzaj maski, którą przywdział główny bohater, aby w ten sposób obserwować w spokoju wydarzenia toczące się na zamku. Według Poloniusza przyczyną obłędu Hamleta była nieodwzajemniona miłość Ofelii. To właśnie ona, po śmierci ojca, również popadła w szaleństwo, z tą różnicą, że nie ma wątpliwości, co do jego autentyczności. W jego efekcie Ofelia popełniła samobójstwo, topiąc się w rzece.

Motyw władzy

Była przyczyną, dla której Klaudiusz dopuścił się bratobójstwa. Był on typem człowieka, który w makiawelistyczny sposób dążył po trupach do celu. Chęci do przejęcia władzy nie przejawiał Hamlet, który po śmierci ojca powinien był zasiąść na tronie.

Motyw pojedynku

Pojedynek był częścią planu Klaudiusza, dzięki któremu miał raz na zawsze pozbyć się pasierba. Bezpośrednia konfrontacja na florety Hamleta z mistrzem fechtunku Laertesem o dziwo przebiegała po myśli tego pierwszego. To właśnie w wyniku tego sportowego pojedynku, ostatecznie śmierć poniosły aż cztery osoby. Poza Hamletem i Laertesem, zginęli również Klaudiusz i Gertruda.

Motyw samobójstwa

Pojawia się w przemyśleniach Hamleta. Tytułowy bohater potępił pomysł na odebranie sobie życia. Był zdania, że jeżeli ucieczka od problemów świata mogła być tak łatwa, to z pewnością wiązały się z tym jakieś straszne konsekwencje.

Motyw władcy

Ideałem władcy w Hamlecie jest ojciec Hamleta, choć trzeba przyznać, że Klaudiusz jako król radził sobie bardzo dobrze. Jednak sposób w jaki doszedł do władzy dyskredytował go jako prawowitego władcę. Zakończenie utworu sugeruje jednak, iż na duńskim tronie ponownie zasiadł człowiek odważny, mężny i sprawiedliwy, czyli młody Fortynbras.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w pigułce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
„Hamlet” jako przykład tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i język „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i śmierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Hamleta”
Motywy literackie w „Hamlecie”
Plan wydarzeń „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
Nawiązania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies