Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Ludzie bezdomni

Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa

Autor: Karolina Marlêga

Prototypem tej postaci (jak również Madzi Brzeskiej z „Emancypantek” BolesÅ‚awa Prusa) byÅ‚a żona Å»eromskiego poznana w NaÅ‚Ä™czowie - Oktawia Rodkiewiczowa.
„Joasia natomiast charakteryzuje siÄ™ głównie sama w swym pamiÄ™tniku – przede wszystkim przez emocjonalnie nacechowany, a zarazem refleksyjny opis zdarzeÅ„, z którymi styka jÄ… życie, a także przez introspekcjÄ™ psychologicznÄ…. Autoportret w ten sposób bezpoÅ›rednio stworzony, mimo stylizacji niektórych fragmentów, jest realistyczny, bogato uszczegółowiony, wyrazisty również w intelektualnej charakterystyce bohaterki” H. Markiewicz.
W momencie przedstawienia bohaterki przez Å»eromskiego, Joasia ma okoÅ‚o dwudziestu szeÅ›ciu lat i jest guwernantkÄ… panien OrszaÅ„skich. W opinii Judyma to: „ciemna brunetka z niebieskimi oczami, przeÅ›liczna i zgrabna”, z peÅ‚nym naiwnoÅ›ci spojrzeniem („ByÅ‚y to oczy szczere aż do naiwnoÅ›ci. Zarówno jak caÅ‚a twarz odzwierciedlaÅ‚y subtelne cienie myÅ›li przechodzÄ…cych, oddawaÅ‚y niby wierne echo każdy dźwiÄ™k duszy i wszystko mówiÅ‚y bez wzglÄ™du na to, czy kto widzi lub nie ich wyraz”). O jej losach sprzed akcji wÅ‚aÅ›ciwej dowiadujemy siÄ™ z rozdziaÅ‚u „Zwierzenia”, który jest przytoczeniem fragmentów pamiÄ™tnika kobiety.
PrzyszÅ‚a na Å›wiat w szlacheckim dworku we wsi GÅ‚ogi. Z powodu wczesnego osierocenia, musiaÅ‚a od dziecka sama myÅ›leć o swym wyksztaÅ‚ceniu i utrzymaniu, a prócz tego o pomocy mÅ‚odszym braciom – WacÅ‚awowi (zmarÅ‚ na zesÅ‚aniu w Irkucku) i Henrykowi (studiowaÅ‚ w Szwajcarii). MateriaÅ‚u do cytowanego w pamiÄ™tniku Joasi listu WacÅ‚awa dostarczyÅ‚ list przesÅ‚any z zesÅ‚ania przez przyjaciela pisarza, WacÅ‚awa Machajskiego.

Przy niewielkiej pomocy ubogiej ciotki, Joasi udało się ukończyć kieleckie gimnazjum, po którym została guwernantką. Pracowała na tym stanowisku u bogatych warszawskich Żydów. Pewnego dnia, jadąc tramwajem, jej wzrok spoczął na przystojnym młodzieńcu w cylindrze (okazał się on Judymem). Potem dostała pracę w Cisach, gdzie zajmowała się wnuczkami pani Niewadzkiej. Raz udało się jej na krótko odwiedzić rodzinne strony. Pojechała wtedy do Kielc i Mękarzyc, które stanowiły majątek jej wujostwa. Niestety, krewni czuli się kimś lepszym niż zwykli ludzie, traktowali swych pracowników z pogardą. Joasia pojechała wtedy jeszcze na rodzinny grób w Krawczykach oraz odwiedziła utracony dwór w Głogach.
W czasie tej wycieczki wrażliwa i dostrzegajÄ…ca krzywdÄ™ innych dziewczyna boleÅ›nie zdaÅ‚a sobie sprawÄ™ ze swej samotnoÅ›ci i bezdomnoÅ›ci: „Gdzież oni sÄ…? W co siÄ™ obrócili? DokÄ…d odeszli z tego miejsca? CaÅ‚e moje ciaÅ‚o trzÄ™sÅ‚o siÄ™ aż do gÅ‚Ä™bi serca: RozsypywaÅ‚am siÄ™ w proch przed Å›mierciÄ…, z bÅ‚aganiem, ażebym byÅ‚a godna posiąść tajemnicÄ™. Gdzie jest mój ojciec, gdzie jest matka: gdzie WacÅ‚aw?...”.

W czasie właściwej akcji bohaterka przykuwa uwagę Tomasza, który od momentu spotkania jej w Paryżu czuje, że odnalazł swą bratnią duszę (choć bardziej pociągała go Natalia). Zakochuje się w Joasi prawie rok po pobycie w Cisach, gdy pewnego ranka ujrzał kobietę w całkiem innym świetle. Nie znamy niestety momentu, od którego to samo poczuła nauczycielka, lecz możemy przypuszczać, iż zainteresowała się Tomaszem już kilka lat wcześniej, gdy widywała nieznajomego mężczyznę w tramwaju.

Choć chciaÅ‚a zaÅ‚ożyć prawdziwy dom, nie szukaÅ‚a na siÅ‚Ä™ męża. ByÅ‚a dziÄ™ki temu dumna i peÅ‚nÄ… godnoÅ›ci emancypantkÄ…, która potrafiÅ‚a siÄ™ utrzymać i ceniÅ‚a sobie samodzielność. Jej plany zakoÅ„czenia tuÅ‚aczki życiowej rozprysÅ‚y siÄ™, gdy usÅ‚yszaÅ‚a stanowczÄ… decyzjÄ™ Judyma. Ból spowodowany zerwaniem zarÄ™czyn nie zÅ‚amaÅ‚ jednak jej siÅ‚y i godnoÅ›ci – nie próbujÄ…c zatrzymywać ukochanego, życzyÅ‚a mu szczęścia i odeszÅ‚a.

Szybki test:

Brat Joasi ma na imiÄ™:
a) Wacław
b) Jan
c) Andrzej
d) Wiktor
RozwiÄ…zanie

Joasia ma w powieści:
a) około trzydziestu lat
b) około dwudziestu sześciu lat
c) osiemnaście lat
d) około dwudziestu lat
RozwiÄ…zanie

Joasia urodziła się w rodzinie:
a) chłopskiej
b) szlacheckiej
c) robotniczej
d) arystokratycznej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe
„Ludzie bezdomni” - streszczenie w piguÅ‚ce
Geneza „Ludzi bezdomnych”
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa polskiego w „Ludziach bezdomnych”
Czas i miejsce akcji „Ludzi bezdomnych”
Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”
Symbolizm w „Ludziach bezdomnych”
Plan wydarzeÅ„ „Ludzi bezdomnych”
Etos chrzeÅ›cijaÅ„ski, czyli motywy religijne w „Ludziach bezdomnych”
Cechy powieÅ›ci modernistycznej na podstawie „Ludzi bezdomnych”
Biografia Stefana Żeromskiego
Filozofia w „Ludziach bezdomnych” Stefana Å»eromskiego
Historia miłości Tomasza i Joasi
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Naturalizm w „Ludziach bezdomnych”
Impresjonizm w „Ludziach bezdomnych”
Polityka w „Ludziach bezdomnych”
Najważniejsze cytaty z „Ludzi bezdomnych”
Bibliografia




Bohaterowie
Tomasz Judym – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Ludzi bezdomnych”
Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa
„Rozdarta sosna” - subiektywna ocena wyboru Judyma



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies