Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych” - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Ludzie bezdomni

Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”

Autor: Karolina Marlêga

W tym budynku, który niegdyÅ› byÅ‚ hotelem, spaÅ‚o w sali okoÅ‚o piÄ™ciuset osób. PierwszÄ… izbÄ™ zajmowaÅ‚y kobiety z dziećmi, ze wzglÄ™du na obecność w niej pieca, drugÄ… mężczyźni, a trzeciÄ… wszyscy, bez wzglÄ™du na pÅ‚eć (spano w niej na podÅ‚odze i stoÅ‚ach). Tomasz opowiadaÅ‚ o dzielnicy nÄ™dzy i biedy Cite Jeanie d’Arc, gdzie jedno nÄ™dzne mieszkanie przypominajÄ…ce chlew, w którym trzyma siÄ™ ziemniaki, kapustÄ™, a nawet prosiaki, zajmujÄ… dwie rodziny z dziećmi. Potomstwo bawiÅ‚o siÄ™ w rynsztokach, a kobiety oddawaÅ‚y siÄ™ prostytucji. ChaÅ‚upy te staÅ‚y wÅ›ród otwartych Å›mietników, z których szerzyÅ‚y siÄ™ choroby i zarazki. Ludzie nie mieli pojÄ™cia o higienie.

2. bezdomność w znaczeniu przenoÅ›nym, która w powieÅ›ci przybiera ksztaÅ‚t poczucia samotnoÅ›ci, wyobcowania i odrzucenia przez spoÅ‚eczeÅ„stwo. Postaci nie czujÄ… siÄ™ częściÄ… Å›wiata, cierpiÄ… z powodu braku w nim okreÅ›lonego miejsca, prowadzÄ… tuÅ‚aczy tryb życia (Judym sam decyduje o takim wÅ‚aÅ›nie losie, gdy odrzuca zwiÄ…zek z JoannÄ… w imiÄ™ najszlachetniejszych – w jego mniemaniu – pobudek). Można wyróżnić kilka rodzajów tej interpretacji tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci:

- bezdomność państwowa i narodowa, wynikająca z wyboru, dokonanego w imię walki o wolność i zaniechanie niesprawiedliwości.
Brat głównego bohatera – Wiktor Judym – to doskonaÅ‚y przykÅ‚ad politycznego (wplÄ…taÅ‚ siÄ™ w bliżej nieokreÅ›lone dziaÅ‚ania konspiracyjne) i spoÅ‚ecznego (nieustannie walczyÅ‚ o poprawÄ™ warunków swej ciężkiej pracy) emigranta. Jego bezdomność ma znaczenie utraty ojczyzny.
Podobnym emigrantem jest Leszczykowski, który musiał opuścić Polskę po powstaniu styczniowym. Konsekwencją niemożności powrotu do ojczyzny były jego filantropijne działania (choć mieszkał w Konstantynopolu, pomagał Polakom bardziej, niż miejscowi społecznicy).
Również WacÅ‚aw Podborski – brat Joanny – zalicza siÄ™ do grona postaci cierpiÄ…cych z powodu bezdomnoÅ›ci narodowej, która staÅ‚a siÄ™ przyczynÄ… jego Å›mierci (umarÅ‚ na zesÅ‚aniu, gdzie trafiÅ‚ prawdopodobnie z powodów politycznych).
- bezdomność w sensie egzystencjalnym
Główny bohater, mimo iż bezdomny w znaczeniu dosłownym, jest także bezdomny w sensie przenośnym. Wyobcowany i odrzucony przez środowisko warszawskich lekarzy wskutek wygłoszonego referatu o możliwościach poprawy stanu zdrowia biedoty) i cisowskich zarządców kurortu (po przedstawieniu projektu modernizacji zakładu). Na koniec powieści wybiera samotne życie, czym skazuje się na bezdomność moralną i uczuciową, uważając, że tylko to zapewni mu realizację założonych celów.

Podobnie problem przedstawia siÄ™, gdy analizujemy historiÄ™ Korzeckiego, który także Å›wiadomie skazuje siÄ™ na bezdomność. Mężczyzna, drÄ™czony zÅ‚em Å›wiata, wyniszczany przez tÄ™ Å›wiadomość, nie akceptuje życia, w który widzi niesprawiedliwość i ciÄ…gÅ‚y wyzysk i…wybiera Å›mierć. Rezygnuje z domu-ziemi, na rzecz nieznanego. Jego dramatyczny wybór jest Å›wiadectwem stanu, w jakim znajdowaÅ‚ siÄ™ od dÅ‚uższego czasu. Oto fragment pożegnalnego listu, który wysÅ‚aÅ‚a Judymowi: „Objawia siÄ™ we mnie jakieÅ› od Boga czy od bóstwa pochodzÄ…ce zjawisko... Zdarza siÄ™ to ze mnÄ… poczÄ…wszy od dzieciÅ„stwa. Odzywa siÄ™ gÅ‚os jakiÅ› wewnÄ™trzny, który ilekroć siÄ™ zjawia, odwodzi miÄ™ zawsze od tego, cokolwiek w danej chwili zamierzam czynić, sam jednak nie pobudza miÄ™ do niczego... To, co mnie obecnie spotkaÅ‚o, nie byÅ‚o dzieÅ‚em przypadku; przeciwnie, widocznÄ… dla mnie jest rzeczÄ…, że umrzeć i uwolnić siÄ™ od trosk życia za lepsze dla mnie sÄ…dzono. Dlatego wÅ‚aÅ›nie owo Dajmonion, ów gÅ‚os wieszczy nie stawiÅ‚ mi nigdzie oporu”.

Åšmierć, choć niebÄ™dÄ…ca wynikiem samobójstwa, lecz skutkiem dÅ‚ugotrwaÅ‚ej choroby – skazuje jeszcze jednÄ… postać utworu na opuszczenie domu-ziemi. Chodzi tu o paniÄ… DaszkowskÄ…, której bezdomność, podobnie jak Korzeckiego, jest pojÄ™ciem metafizycznym (oboje opuszczajÄ… schronienie wszystkich ludzi – ZiemiÄ™).

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Nina Orszeńska wyjechała z kraju:
a) z powodów zdrowotnych
b) z powodów politycznych
c) w imię miłości do Karbowskiego
d) po porzuceniu jej przez narzeczonego
RozwiÄ…zanie

Tytuł "Ludzie bezdomni":
a) jest wieloznaczny
b) sygnalizuje tematykÄ™ utworu
c) jest wielofunkcyjny
d) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
RozwiÄ…zanie

O noclegowej sytuacji w Paryżu Judym opowiada:
a) w odczycie wygłoszonym u dr. Czernisza
b) w rozmowie z KrzywosÄ…dem w Cisach
c) w rozmowie z JoasiÄ… w Cisach
d) w kopalni "Sykstus"
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe
„Ludzie bezdomni” - streszczenie w piguÅ‚ce
Geneza „Ludzi bezdomnych”
Czas i miejsce akcji „Ludzi bezdomnych”
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa polskiego w „Ludziach bezdomnych”
Plan wydarzeÅ„ „Ludzi bezdomnych”
Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”
Symbolizm w „Ludziach bezdomnych”
Biografia Stefana Żeromskiego
Etos chrzeÅ›cijaÅ„ski, czyli motywy religijne w „Ludziach bezdomnych”
Cechy powieÅ›ci modernistycznej na podstawie „Ludzi bezdomnych”
Historia miłości Tomasza i Joasi
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Filozofia w „Ludziach bezdomnych” Stefana Å»eromskiego
Naturalizm w „Ludziach bezdomnych”
Impresjonizm w „Ludziach bezdomnych”
Polityka w „Ludziach bezdomnych”
Najważniejsze cytaty z „Ludzi bezdomnych”
Bibliografia




Bohaterowie
Tomasz Judym – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Ludzi bezdomnych”
Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa
„Rozdarta sosna” - subiektywna ocena wyboru Judyma



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies