„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe - strona 10
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Ludzie bezdomni

„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Doktor Judym w początkowych dniach pobytu w uzdrowisku otrzymał list od M. Lesa, w którym prosił on o zawarcie listownej znajomości, przesłanie swego zdjęcia i częstą korespondencję.
Cisy byÅ‚y teraz, od czasów nowego dyrektora: „zakÅ‚adem uczÄ™szczanym, renomowanym, znanym powszechnie”.

Administrator majÄ…tku – KrzywosÄ…d, byÅ‚ starym, przystojnym i wysokim kawalerem z wÄ…sami. PrzeszedÅ‚ EuropÄ™ wzdÅ‚uż i wszerz, znaÅ‚ dużo jÄ™zyków, znaÅ‚ siÄ™ na malarstwie, sztuce i kulturze: „NosiÅ‚ dÅ‚ugie, spuszczone w dół wÄ…sy, które zarówno jak resztki wÅ‚osów na skroniach czerniÅ‚ taniÄ… farbÄ…, wskutek czego miaÅ‚y kolor zielonkawoszary. UbieraÅ‚ siÄ™ prawie zawsze w dÅ‚ugie buty, szerokie hajdawery i coÅ› w rodzaju czamarki. (...) Jeżeli byÅ‚a mowa o chemii, wtrÄ…caÅ‚ siÄ™ do takiej rozmowy czÄ™stokroć trafnie. Jeżeli kto zaczÄ…Å‚ dyskurs o malarstwie, rzeźbie, literaturze, kucharstwie, zÅ‚otnictwie, rymarstwie, podrabianiu obrazów, handlu starożytnoÅ›ciami, krawiectwie, szewstwie, pÅ‚atnerstwie, a przede wszystkim o wszelkiego rodzaju mechanice,(…)Na wigiliÄ™ on sam gotowaÅ‚ zupÄ™ i przyrzÄ…dzaÅ‚ ryby. (...) W caÅ‚ych Cisach peÅ‚no byÅ‚o dzieÅ‚ jego. Sam reparowaÅ‚ wszelkie maszynerie, murowaÅ‚ z murarzami, rÄ…baÅ‚ i piÅ‚owaÅ‚ z cieÅ›lami, heblowaÅ‚ i malowaÅ‚ ze stolarzem, kopaÅ‚ z ogrodnikiem”. W Paryżu byÅ‚ retuszerem, w Londynie pracowaÅ‚ w fachu rusznikarskim. Potem w Monachium peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ kierownika stronnictwa, a także trochÄ™ pozowaÅ‚ malarzom ze wzglÄ™du na swÄ… urodÄ™. Po upÅ‚ywie kilku lat: „wyszedÅ‚ na fabrykanta starożytnoÅ›ci. Czasem udaÅ‚o mu siÄ™ zlepić z uÅ‚amków wedÅ‚ug istniejÄ…cego wzoru jakÄ…Å› podobiznÄ™ starożytnego sprzÄ™tu czy mebla i odstÄ…pić to antykwariuszowi, wymyć sczerniaÅ‚e malowidÅ‚o kupione za byle co i puÅ›cić w Å›wiat jako "szkoÅ‚Ä™ wÅ‚oskÄ…" czy "holenderskÄ…". SzczególniejszÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… "wójta" cieszyÅ‚ siÄ™ styl gotycki”. ByÅ‚ autorem wielu dzieÅ‚ oraz posiadaÅ‚ bogate zbiory. M. Les (poznali siÄ™ za granicÄ…) kupowaÅ‚ od niego bezcenne antyki i pamiÄ…tki po królach. Po powrocie do kraju, za zgodÄ… kolegi, zostaÅ‚ administratorem Cisów.
Judym poszedł do Krzywosąda, by złożyć pierwszą wizytę. Jego mieszkanie przypominało lokal mistrza. Po kątach piętrzyły się stosy żelastwa, a na ścianach wisiały obrazy jego pędzla.

Kwiat tuberozy
Judym spotyka, podczas zwiedzania maÅ‚ego koÅ›ciółka, panny OrszaÅ„skie i JoannÄ™ PodborskÄ… – ich guwernantkÄ™. Jest zazdrosny o NataliÄ™, którÄ… wyraźnie zauroczyÅ‚ amant i utracjusz Karbowski (porównany do kwiatu tuberozy).
Poznawanie Cisów tak zajmowało Judymowi czas, iż jeszcze nie obejrzał dokładnie szpitala. W końcu postanowił odwiedzić miejsce swej pracy. Za bramą parku biegły dwie lipowe aleje, z których jedną przybywało się z zewnątrz, a drugą szło do pałacu, kościoła i szpitala.

ZbliżajÄ…c siÄ™ do zabudowaÅ„ folwarku, przeszedÅ‚ koÅ‚o probostwa. Dalej wÅ›ród drzew staÅ‚ budynek szpitala. Najpierw wszedÅ‚ do kaplicy, w której brakowaÅ‚o jeszcze posadzki, bocznych oÅ‚tarzy w nawach, konfesjonałów, Å‚awek. TrafiÅ‚ akurat na mszÄ™, odprawianÄ… przez ksiÄ™dza. W Å‚awkach kolatorskich (przeznaczonych dla fundatora lub jego spadkobierców) siedziaÅ‚y trzy znajome Judymowi panny – Natalia, Wanda i Joanna. „Z brzegu siedziaÅ‚a panna Natalia. Doktor poznaÅ‚ jÄ… bardziej przez sÅ‚odkie zemdlenie zmysłów, przez jakiÅ› chłód wewnÄ™trzny Å›ciekajÄ…cy po twarzy i piersiach niż siÅ‚Ä… wzroku”.
Po skoÅ„czonym nabożeÅ„stwie Tomasz przywitaÅ‚ siÄ™ z panienkami, przedstawiÅ‚ siÄ™ ksiÄ™dzu, który zaprosiÅ‚ wszystkich na plebaniÄ™. Bohater opowiedziaÅ‚ kapÅ‚anowi o okolicznoÅ›ciach poznania panienek i ich babci, a potem zostaÅ‚ zaproszony „na papieroska”. Okna pokoju, w którym palili, wychodziÅ‚y na drogÄ™ lipowÄ…, po której szedÅ‚ w stronÄ™ plebanii mÅ‚ody mężczyzna (Judym już go widziaÅ‚ w towarzystwie panienek, gdy przyjechaÅ‚ do Cisów). Po zapytaniu wielebnego o dane przechodnia, usÅ‚yszaÅ‚, że to „Å‚obuzina” – pan Karbowski, kuracjusz. PochodziÅ‚ z bardzo bogatego rodu, a odziedziczony po ojcu majÄ…tek przepuÅ›ciÅ‚ w ciÄ…gu dwóch lat. BawiÅ‚ siÄ™ w Monte Carlo, Monako, Paryżu, a teraz grywaÅ‚ w karty z kuracjuszami, pożyczajÄ…c pieniÄ…dze od lokajów, „Å»ydków” czy felczerów: „No, no... StraciÅ‚em do niego serce, bo umie oszwabić biednego czÅ‚owieka. Przychodzi, dajmy na to, do felczera, który przez sezon uskÅ‚adaÅ‚ sobie pewnÄ… sumkÄ™, i prosi go o zmianÄ™ dwudziestu piÄ™ciu rubli. GÅ‚upi Figaro zachwycony poufaÅ‚oÅ›ciÄ… "takiego pana" wywleka z szuflady rubeliansy i rozkÅ‚ada na stoliku. Ten zgarnia to do pugilaresu, później udaje, że zapomniaÅ‚ wziąć ze sobÄ… dwudziestopiÄ™ciorublowego papierka, i każe felczerowi przyjść do hotelu. Zajdziesz, mówi, to sobie weźmiesz, bo mi siÄ™ teraz nie chce lecieć po pieniÄ…dze - idÄ™ akurat do zamku... Lokaje nauczeni nie dopuszczajÄ… golibrody do "pana hrabiego", a on tymczasem rżnie w karty liczÄ…c na to, że wygra owe dwadzieÅ›cia pięć rubli i odda”. Od roku nie pÅ‚aciÅ‚ za hotelowy pokój w zakÅ‚adzie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22  

Szybki test:

Fundusz finansowy utworzony przez M. Lesa na potrzeby kształcenia lub pomocy w ważnych kwestiach to:
a) ciche kasy
b) wielkie kasy
c) małe kasy
d) nieme kasy
RozwiÄ…zanie

Państwo Czerniszowie prowadzili:
a) hotel
b) otwarty dom
c) sklep z pamiÄ…tkami
d) szpital
RozwiÄ…zanie

Krzywosąd był:
a) dyrektorem kopalni
b) inżynierem w kopalni
c) dyrektorem majÄ…tku w Cisach
d) administratorem majÄ…tku w Cisach
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe
„Ludzie bezdomni” - streszczenie w piguÅ‚ce
Geneza „Ludzi bezdomnych”
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa polskiego w „Ludziach bezdomnych”
Czas i miejsce akcji „Ludzi bezdomnych”
Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”
Symbolizm w „Ludziach bezdomnych”
Plan wydarzeÅ„ „Ludzi bezdomnych”
Etos chrzeÅ›cijaÅ„ski, czyli motywy religijne w „Ludziach bezdomnych”
Cechy powieÅ›ci modernistycznej na podstawie „Ludzi bezdomnych”
Biografia Stefana Żeromskiego
Filozofia w „Ludziach bezdomnych” Stefana Å»eromskiego
Historia miłości Tomasza i Joasi
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Naturalizm w „Ludziach bezdomnych”
Impresjonizm w „Ludziach bezdomnych”
Polityka w „Ludziach bezdomnych”
Najważniejsze cytaty z „Ludzi bezdomnych”
Bibliografia




Bohaterowie
Tomasz Judym – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Ludzi bezdomnych”
Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa
„Rozdarta sosna” - subiektywna ocena wyboru Judyma



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies