„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe - strona 7
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Ludzie bezdomni

„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Coraz boleśniej zdawał sobie sprawę, że spadek, który otrzymał po śmierci ciotki, z dnia na dzień maleje, a pacjentów nie ma z powodu odczytu przedstawionego u doktora Czernisza na jesieni (potępiono go za głoszone idee).

Przez te wszystkie miesiÄ…ce i popoÅ‚udnia czekaÅ‚ na pacjentów w swym gabinecie, a Walentowa siedziaÅ‚a na krzeÅ›le w przedpokoju, by, w razie czego, otworzyć drzwi. Tylko raz speÅ‚niÅ‚a swój obowiÄ…zek – gdy przyszÅ‚a kobieta, która jednak nie byÅ‚a pacjentkÄ…, lecz wolontariuszkÄ… zbierajÄ…cÄ… pieniÄ…dze na stowarzyszenie nawracajÄ…ce dziewczyny na dobrÄ… drogÄ™ (Judym daÅ‚ jej rubla).
W koÅ„cu marca przybiegÅ‚a Wiktorowa z tajemniczÄ… i niesprecyzowanÄ… w powieÅ›ci wiadomoÅ›ciÄ… o mężu: „RozpowiadaÅ‚a, jak co byÅ‚o, gÅ‚osem z pÅ‚aczu oÅ›lizgÅ‚ym blisko godzinÄ™, a później, wymieniwszy wszelkie szczegóły skrupulatnie, zabraÅ‚a siÄ™ i odeszÅ‚a do swej fabryki”. Po wysÅ‚uchaniu kobiety Judym uznaÅ‚, że musi teraz pomagać bratowej i dzieciom. Po pracy w szpitalu poszedÅ‚ do ich mieszkania, w którym zastaÅ‚ tylko dzieci i ciotkÄ™, która nie darzyÅ‚a sympatiÄ… jego i swej siostry nieboszczki (tej samej, która kiedyÅ› zabraÅ‚a Tomasza na wychowanie).

Doktor, patrzÄ…c na dzieci brata uznaÅ‚, że należy zrobić wszystko, by umożliwić im naukÄ™ (ale jego finanse byÅ‚y w opÅ‚akanym stanie, nie wiedziaÅ‚, jak rozwiÄ…zać problem dalszej edukacji bratanków). WyszedÅ‚ z mieszkania Wiktora o zmroku, gdy po chwili na ulicy spotkaÅ‚ doktora Chmielnickiego, który wiedzÄ…c o zÅ‚ej sytuacji Judyma dotyczÄ…cej jego prywatnego gabinetu – zaproponowaÅ‚ mu wyjazd na prowincjÄ™. PowiedziaÅ‚, że jego kolega – doktor WÄ™glichowski, mieszkajÄ…cy i pracujÄ…cy w Cisach, szuka asystenta i akurat przebywa w Warszawie. Bohater, po dÅ‚uższych namowach, zgodziÅ‚ siÄ™ na spotkanie z lekarzem (powiedziaÅ‚, że zaprasza WÄ™glichowskiego do swego prywatnego gabinetu w godzinach przyjęć).

Po rozstaniu z Chmielnickim, Judym postanowiÅ‚ opuÅ›cić stolicÄ™ Polski, ponieważ nie byÅ‚o tu miejsca dla jego praktyki. BraÅ‚ pod uwagÄ™ również sytuacjÄ™ bratowej: „Tak, tak... Trzeba dokÄ…dÅ› iść, to darmo. Wiktorowa siÄ™ nie wyżywi, a i ja czyż dÅ‚ugo bym potrwaÅ‚ z takÄ… sumÄ… pacjentów jak obecnie. PojadÄ™. Może nie na zawsze, może na rok, na dwa. Może gdy wrócÄ™, bÄ™dzie, do stu tysiÄ™cy diabłów, co innego".
NastÄ™pnego dnia przyszedÅ‚ do niego doktor WÄ™glichowski, majÄ…cy okoÅ‚o pięćdziesiÄ™ciu lat. ZapytaÅ‚ bohatera o powód decyzji dotyczÄ…cej opuszczenia Warszawy. Judym - nie ukrywajÄ…c nic – opowiedziaÅ‚ o wygÅ‚oszonym przeszÅ‚o pięć miesiÄ™cy temu odczycie oraz o odwróceniu siÄ™ od niego lekarskiego Å›rodowiska (doktorowi doniesiono o tym nawet na prowincji). WÄ™glichowski przedstawiÅ‚ Tomaszowi ofertÄ™ pracy w Cisach (pensja sześćset rubli rocznie, bezpÅ‚atne korzystanie z lokalu, Å›wiatÅ‚a, opaÅ‚u i utrzymanie). Judym mógÅ‚ rozpocząć tam prywatne praktyki. OpowiedziaÅ‚ również o zakÅ‚adzie uzdrowiskowym oraz maÅ‚ym szpitaliku, które byÅ‚y wÅ‚asnoÅ›ciÄ… pani Niewadzkiej (tej, którÄ… Judym poznaÅ‚ w Paryżu).
Lekarze umówili się nazajutrz na spotkanie w mieszkaniu Chmielnickiego. Judym miał wówczas dać ostateczną odpowiedź w sprawie przyjęcia pracy w Cisach.
Choć byÅ‚o mu żal opuszczać WarszawÄ™, nie miaÅ‚ innego wyjÅ›cia: „Już siÄ™ zdecydowaÅ‚ na wyjazd. RozpoczynaÅ‚ jak gdyby nowÄ… stronicÄ™ życia. Czasami bÅ‚Ä…kaÅ‚ siÄ™ w jego myÅ›lach zgryźliwy frazes: "Filister zabiera siÄ™ do robienia kariery, filister, filister" - lecz szybko ta gorzka nuta ginęła w cichej rozkoszy, jak tÄ™sknota Å›ciskajÄ…ca piersi”.

Swawolny Dyzio
Opis podróży do Cisów, podczas której bohatera prześladuje niegrzeczny chłopiec Dyzio. W końcu, wyczerpany postępowaniem źle wychowanego dziecka, decyduje się na samodzielną podróż. Dociera do uzdrowiska umazany błotem (wynajętą furmanką powoził pijany woźnica) i wyczerpany (resztę drogi przebył pieszo).

Pod koniec kwietnia Judym opuszczaÅ‚ WarszawÄ™ i jechaÅ‚ objąć stanowisko w Cisach. Za zaliczkÄ™ na poczet przyszÅ‚ego wynagrodzenia, wynoszÄ…cÄ… sto rubli, pozaÅ‚atwiaÅ‚ wszystkie zalegÅ‚e sprawy. SpakowaÅ‚ walizkÄ™ i pojechaÅ‚ na dworzec, po czym kupiÅ‚ bilet i wsiadÅ‚ do pociÄ…gu. W przedziale zastaÅ‚ starszego oficera i dwie panie. Po chwili do towarzystwa dosiadÅ‚a siÄ™ jeszcze kobieta z dzieckiem i masÄ… bagaży. ChÅ‚opczyk miaÅ‚ na imiÄ™ Dyzio, dziesięć lat i byÅ‚ bardzo niegrzeczny (caÅ‚Ä… podróż zaczepiaÅ‚ pasażerów), nie sÅ‚uchaÅ‚ matki. Tak bardzo drażniÅ‚ bohatera („ZaglÄ…daÅ‚ mu w oczy, wpieraÅ‚ siÄ™ w niego ramieniem, Å‚okciem, kolanem, wreszcie wywlókÅ‚ spod Å‚awy swój bat, koniec biczyska wtÅ‚oczyÅ‚ w nogÄ™ doktora Tomasza i zaczÄ…Å‚ nim oburÄ…cz Å›widrować. (…)Na Å‚awce leżaÅ‚ kapelusz Judyma. ChÅ‚opczyk chwyciÅ‚ go w rÄ™ce sposobem cyrkowym, zaczÄ…Å‚ krÄ™cić, wyrzucać w górÄ™ i Å‚apać na patyk.), że Judym prawie caÅ‚Ä… drogÄ™ spÄ™dziÅ‚ na korytarzu.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22  

Szybki test:

Krzywosąd był:
a) dyrektorem kopalni
b) administratorem majÄ…tku w Cisach
c) dyrektorem majÄ…tku w Cisach
d) inżynierem w kopalni
RozwiÄ…zanie

Na początku powieści Judym w Paryżu:
a) odbywał praktykę chirurgiczną
b) studiował
c) leczył biedotę w slumsach
d) pracował jako lekarz
RozwiÄ…zanie

Joasia Podborska przyszła na świat:
a) w warszawskim mieszkaniu
b) w wiejskiej chałupie
c) w szlacheckim dworku
d) w rodzinie arystokratycznej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe
„Ludzie bezdomni” - streszczenie w piguÅ‚ce
Geneza „Ludzi bezdomnych”
Czas i miejsce akcji „Ludzi bezdomnych”
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa polskiego w „Ludziach bezdomnych”
Plan wydarzeÅ„ „Ludzi bezdomnych”
Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”
Symbolizm w „Ludziach bezdomnych”
Biografia Stefana Żeromskiego
Etos chrzeÅ›cijaÅ„ski, czyli motywy religijne w „Ludziach bezdomnych”
Cechy powieÅ›ci modernistycznej na podstawie „Ludzi bezdomnych”
Historia miłości Tomasza i Joasi
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Filozofia w „Ludziach bezdomnych” Stefana Å»eromskiego
Naturalizm w „Ludziach bezdomnych”
Impresjonizm w „Ludziach bezdomnych”
Polityka w „Ludziach bezdomnych”
Najważniejsze cytaty z „Ludzi bezdomnych”
Bibliografia




Bohaterowie
Tomasz Judym – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Ludzi bezdomnych”
Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa
„Rozdarta sosna” - subiektywna ocena wyboru Judyma



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies