Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział dziewiętnasty

De Lorche jest rozczarowany faktem, że w polskich puszczach nie spotka żadnego smoka, z którym mógłby walczyć i zyskać sławę. O świcie docierają do Przasnysza. Na śniadaniu zjawiają się goście księcia: Hugo von Danveld i Zygfryd de Lve. Zbyszko dostrzega księżnę i Danusię. Z zachwytem zauważa, że Jurandówna wydoroślała i wypiękniała. Podczas polowania wyznaje jej miłość i całuje ukochaną.

Mikołaj, dowiedziawszy się o wyzwaniu na pojedynek, zażądał od przeciwników obietnicy, że nie będą pojedynkowali się bez wiedzy księcia i komturów. Zbyszko i rycerz z Lotaryngii wyjechali o północy ku Przasnyszowi. De Lorche zaczął wypytywać przewodnika, Maćka z Turobojów, o to, czy w lasach można spotkać smoki i przecząca odpowiedź rozczarowała go. O świcie dotarli do dworu książęcego. Rycerzyk, rozpoznany przez dworzan księżnej, z niecierpliwością wypatrywał Danusi. Nagle nadeszli dwaj krzyżaccy goście: Hugo von Danveld, starosta ze Szczytna oraz Zygfryd de Lve.

Potem przybył książę Janusz, a wkrótce pojawiła się księżna Anna Danuta z Jurandówną. Zbyszko wysunął się naprzód i klęknął. W pierwszej chwili nie poznały go, lecz nagle Danusia wykrzyknęła jego imię, objęła go, zaczęła całować i piszczeć tak radośnie, że zebrani roześmieli się. Potem schowała się za opiekunką, która wypytała młodzieńca o Maćka. W końcu kazała dwórce wyjść z ukrycia. Dziewczyna wyglądała tak ślicznie, że nawet de Lorche spojrzał na nią z zachwytem i zapytał Danvelda, kim jest piękna panienka. Ten odparł, że córką diabła, co zagniewało Lotaryńczyka. Zasiedli do posiłku, a Zbyszko stanął za księżną i Danusią, by im służyć. Młodzieniec był oczarowany urodą ukochanej. Po śniadaniu posadził na konia Danusię, jak dawniej sadzał Jagienkę, i wyruszyli do puszczy. W borze księżna zachęciła Zbyszka, by zwrócił się do ukochanej, a ten wyznał dziewczynie miłość. Danusia odrzekła, że również go miłuje.

Zaczął opowiadać, jak tęsknił za nią w Bogdańcu, nie wspominając jednak o Jagience. Kiedy zostali na chwilę sami, pocałował Jurandównę. Dostrzegli to von Danveld i de Lorche, a dworzanie zaczęli mówić między sobą, że zapewne niedługo odbędzie się wesele. Rycerz z Lotaryngii wypytywał zakonnika o Juranda. Starosta ze Szczytna opowiedział o napadzie na Złotoryję, podczas którego zginęła matka Danusi. Fulko zdziwił się, że zaatakowano dwór, w którym były same kobiety i dzieci wraz z księciem. Zrozumiał, że Jurand szuka zemsty za zamordowanie żony.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Rozdział dwudziesty

Na polowaniu rozjuszony tur atakuje księżnę. Na ratunek rzucają się Zbyszko i Fulko de Lorche. Rycerz z Bogdańca zostaje ranny. Danveld obiecuje Danusi, że postara się o leczniczy balsam, który uzdrowi narzeczonego.

Rozpoczęły się przygotowania do polowania. Zbyszko stanął przy Danusi, nieustannie okazując jej swoją miłość. Oczekiwali na zwierza, który miał zostać wypędzony z lasu. Z kniei wypadły wilki i wszystkich ogarnął myśliwski szał. Nawet księżna co chwilę strzelała z kuszy. Jedynie rycerz z Bogdańca stał spokojnie, zapatrzony w jasną twarzyczkę ukochanej. Z lasu wyłoniły się żubry i tury. Jeden z turów, zraniony, rzucił się na księżnę. Zbyszko skoczył ku niej, lecz w tym czasie wypadł zza drzew Lotaryńczyk, który wbił kopię w grzbiet zwierza i spadł z konia. Zbyszko dopadł tura, lecz jego oszczep pękł i młodzieniec upadł na śnieg, przygnieciony przez ogromnego zwierza. W tej samej chwili skoczył ku niemu Hlawa i dobił tura.

Ranny Zbyszko zdołał wyszeptać imię Danusi i omdlał, a ona zaczęła wołać o ratunek. Dwórki cuciły nieprzytomnego Fulka de Lorche. Ten, kiedy odzyskał świadomość, zapytał, co stało się z rycerzem, który skoczył mu na ratunek. Słysząc, że był to Zbyszko, poprzysiągł, że od tej pory będzie pojedynkował się za młodzieńca. Książę, podziękowawszy, wychwalał jego męstwo. Księżna i Danuśka zajęły się Zbyszkiem, który na chwilę odzyskał przytomność. Hlawa natychmiast pojechał po księdza Wyszonka – lekarza księcia, a Kurpie zanieśli na opończy rannego do zamku. Danusia chciała iść przy nim, lecz księżna nie zgodziła się na to. Hugo von Danveld pomógł dziewczynie wsiąść na konia i jadąc przy niej, rzekł przyciszonym głosem, że ma w Szczytnie cudowny balsam, który uleczyłby Zbyszka. Jurandówna podziękowała, pytając o zapłatę, a wówczas Krzyżak odparł, że jedna z sióstr przywiezie lek, a o wynagrodzeniu powie później.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Zygfryd wysłał do księcia Janusza z informacją o zajściu na zamku w Szczytnie z udziałem Juranda:
a) Danvelda
b) Konrada
c) Rodgiera
d) Gotfryda
Rozwiązanie

„Skrzatem” Danusię żartobliwie nazwał:
a) Zych ze Zgorzelic
b) Jurand ze Spychowa
c) Mikołaj z Długolasu
d) Zyndram z Maszkowic
Rozwiązanie

Zych ze Zgorzelic zalecił Maćkowi na jego dolegliwości:
a) tłuszcz z bobra
b) napój z miodem
c) sadło niedźwiedzia
d) skórę z wilka
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies