Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza

Autor: Dorota Blednicka

Motyw buntu – Jurand ze Spychowa buntuje siÄ™ przeciwko Krzyżakom, którzy w brutalny sposób przyczynili siÄ™ do Å›mierci jego ukochanej żony. Przez wiele lat prowadzi samotnÄ… walkÄ™ z braćmi zakonnymi, siejÄ…c wÅ›ród nich postrach i bÄ™dÄ…c niepokonanym przeciwnikiem.

Motyw cierpienia – cierpienie dla Juranda ze Spychowa staje siÄ™ powodem zemsty na Krzyżakach. Rycerz stara siÄ™ znaleźć ukojenie po Å›mierci żony, prowadzÄ…c prywatnÄ… wojnÄ™ z braćmi zakonnymi. Jego udrÄ™kÄ™ potÄ™guje porwanie jedynej córki. Pod wpÅ‚ywem tragicznych przeżyć zmienia siÄ™ i w cierpieniu odnajduje przymierze z Bogiem. Dla Jagienki cierpienie wynikajÄ…ce z nieodwzajemnionej miÅ‚oÅ›ci i Å›wiadomoÅ›ci, że jej ukochany poÅ›lubiÅ‚ innÄ… kobietÄ™, staje siÄ™ drogÄ… do dojrzaÅ‚oÅ›ci emocjonalnej. Å»ywioÅ‚owa i radosna dziewczyna nabiera godnoÅ›ci i powagi, zwÅ‚aszcza że w jej sercu nie ma miejsca dla zawiÅ›ci i zazdroÅ›ci, goÅ›ci w nim jedynie smutek i współczucie dla Zbyszka, któremu los nie oszczÄ™dziÅ‚ osobistej tragedii. Również Zbyszko z BogdaÅ„ca pod wpÅ‚ywem cierpienia zmienia siÄ™ z zapalczywego chÅ‚opca w dorosÅ‚ego mężczyznÄ™. Jego cierpienie po Å›mierci Jurandówny potÄ™guje Å›wiadomość, że nie dane mu byÅ‚o zaznać małżeÅ„skiego szczęścia u boku mÅ‚odziutkiej żony i że trud w odnalezieniu ukochanej zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ tragicznie. Cierpienie Danusi, porwanej i zniszczonej emocjonalnie przez Zygfryda de Löve sprawia, że dziewczynka popada w obÅ‚Ä™d i poddaje siÄ™ chorobie.

Motyw córki – Danusia jest jedynym dzieckiem Juranda ze Spychowa. Krucha i delikatna, przypomina ojcu utraconÄ… żonÄ™. Dla niej Jurand jest gotów do najwiÄ™kszych poÅ›wiÄ™ceÅ„ – wyrzeka siÄ™ honoru rycerskiego i dumy, stajÄ…c pokornie przed obliczem porywaczy, w nadziei, że odzyska dziewczynkÄ™. Jej Å›mierć sprawia, że Jurand nie ma już siÅ‚ żyć – traci Å›wiadomość i wÅ‚adzÄ™ w nogach i ostatnie tygodnie spÄ™dza w zupeÅ‚nym odciÄ™ciu od rzeczywistoÅ›ci. Jagienka jest córkÄ…, z której może być dumny każdy ojciec. DoskonaÅ‚a gospodyni, pracowita, dobra i peÅ‚na współczucia dla innych ludzi dziewczyna jest dla Zycha oparciem po Å›mierci żony.
Motyw miÅ‚oÅ›ci speÅ‚nionej – w powieÅ›ci Sienkiewicza szczęśliwie koÅ„czy siÄ™ historia miÅ‚oÅ›ci Jagienki i Zbyszka. Uczucie, które rozkwitÅ‚o w sercu dziewczyny od pierwszego wejrzenia, poczÄ…tkowo zostaje odrzucone przez mÅ‚odzieÅ„ca, który pozostaje wierny swojej narzeczonej. Zychówna, cierpiÄ…ca z powodu nieodwzajemnionego uczucia, po tym, jak siÄ™ dowiaduje, że ukochany utraciÅ‚ żonÄ™, wyrusza do Spychowa, aby być blisko rycerza. Po odnalezieniu Jurandówny wyjeżdża upokorzona i zawstydzona zaistniaÅ‚Ä… sytuacjÄ…. Pomimo że kocha mÅ‚odzieÅ„ca, modli siÄ™ o jego szczęścia i jego dobro stawia ponad wÅ‚asnym. Po Å›mierci Danusi stara siÄ™ ukoić rozpacz ukochanego, troskliwie siÄ™ nim opiekuje i osiÄ…ga cel- z czasem Zbyszko odwzajemnia jej uczucia. PobierajÄ… siÄ™, tworzÄ…c zgodne i szczęśliwe małżeÅ„stwo. Równie szczęśliwie koÅ„czy siÄ™ miÅ‚ość Hlawy i Anusi Sieciechówny. Zakochany w Jagience giermek zwraca uwagÄ™ na wesoÅ‚Ä… i potulnÄ… sÅ‚użkÄ™ Zychówny i poÅ›lubia dziewczynÄ™.

Motyw miÅ‚oÅ›ci nieszczęśliwej – miÅ‚ość Zbyszka i Danusi koÅ„czy siÄ™ tragicznie. Od pierwszej chwili musieli siÄ™ zmagać z różnymi nieszczęściami. Zbyszko zostaÅ‚ skazany na Å›ciÄ™cie za obrazÄ™ majestatu posÅ‚a krzyżackiego, a z rÄ…k kata uratowaÅ‚a go Jurandówna. Po tym, wedle obyczaju, musiaÅ‚y odbyć siÄ™ ich zrÄ™kowiny. KolejnÄ… przeszkodÄ… na drodze do szczęścia byÅ‚ brak zgody na Å›lub mÅ‚odych ojca dziewczyny, Juranda. Po kilkumiesiÄ™cznej rozÅ‚Ä…ce, podczas której pozostajÄ… sobie wierni, mÅ‚odzieniec zostaje ranny podczas polowania, a Danusia pada ofiarÄ… spisku Krzyżaków i w kilka godzin po zaÅ›lubinach zostaje podstÄ™pnie przez nich porwana. Zbyszko przez dÅ‚ugi czas szuka mÅ‚odej żony, wreszcie odbija jÄ… z rÄ…k Zygfryda de Löve, lecz dziewczyna jest obÅ‚Ä…kana i nie poznaje go. Umiera w drodze powrotnej do domu. MÅ‚ody rycerz po jej Å›mierci pogrąża siÄ™ w rozpaczy, spÄ™dzajÄ…c czas przy trumience ukochanej. Jego żalu nie potrafi nawet ukoić wypeÅ‚nienie zÅ‚ożonych Danusi. Åšlubów. Nieszczęśliwe sÄ… także losy Juranda ze Spychowa i jego żony, którÄ… kochaÅ‚ bezgranicznie. Tragiczna Å›mierć małżonki staje siÄ™ dla Juranda przyczynÄ… zemsty na Krzyżakach i wieloletniej krwawej prywatnej wojny, którÄ… toczy z oprawcami kobiety.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies