Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział dwudziesty pierwszy

De Lorche również zaczyna chorować. Danusia opiekuje się Zbyszkiem. Do zamku przybywają bracia Gotfryd i Rotgier z panem de Fourcy; przywożą skargę na Juranda, który pojmał rycerza de Bergowa. Krzyżacy żądają, aby książę ukarał rycerza ze Spychowa. De Fourcy wyjaśnia, że Jurand stanął do pojedynku zgodnie ze zwyczajem. Książę Janusz odrzuca żądania braci zakonnych. Niemcy postanawiają porwać Jurandównę, by zmusić jej ojca do uległości i upokorzenia się.

Ksiądz Wyszonek opatrzył Zbyszka, lecz nie był pewien, czy ranny wyzdrowieje. Pod wieczór zachorował również de Lorche i księżna Anna, Danuśka oraz dwórki opiekowały się chorymi. Zbyszko był przytomny i na drugi dzień, dowiedziawszy się od ukochanej, komu zawdzięcza życie, podziękował Czechowi. Wspomniał o Jagience i zrozumiał, że stał się przyczyną jej smutku. Książę miał opuścić zamek za dwa dni, lecz księżna poprosiła, aby pozwolił jej zostać z Danusią i dwórkami.

Tymczasem zdarzyło się coś, co skłóciło księcia Janusza i gości krzyżackich. Na dzień przed wyjazdem dworu na zamek przybyli Gotfryd, Rotgier i pan de Fourcy, przynosząc niepomyślne wiadomości. Okazało się, że de Fourcy, de Bergow i Majneger, nasłuchawszy się opowieści o Jurandzie, wyzwali go na pojedynek, który przyjął, pod warunkiem, że będą walczyli na granicy Zakonu i Mazowsza (okolice Spychowa). Kiedy nie chcieli się na to zgodzić, napadł na nich, zabił Majgenera, a Bergowa wziął w niewolę.

Krzyżacy naciskali na księcia, aby nakazał uwolnić jeńca. Danveld zagroził, że zaniesie skargę do wielkiego mistrza. Rozgniewało to władcę, który stanął w obronie polskiego rycerza, lecz bracia zakonni zaczęli mówić o ukaraniu pana ze Spychowa. Książę powstał z ławy i ruszył ku Zygfrydowi, pytając, czy Jurand nie ma prawa do zemsty, lecz ten z uporem powtórzył, że jeniec musi być wypuszczony. De Lve zaczął przypominać, ile razy dopominali się o karę dla Juranda, który od wielu lat był wrogiem Zakonu. Janusz przypomniał, że sam został porwany do niewoli w czasach pokoju. Danveld ponownie upomniał się o sprawiedliwość i karę i przypomniał, że ten, kto podnosi rękę na zakonników, obraża również Zbawiciela. Książę odparł, że Krzyżak nie ma prawa wojować Bogiem i zapytał de Fourcy’ego, czy Jurand przyjął wyzwanie. Ten potwierdził, że pan ze Spychowa chciał się pojedynkować, co ostatecznie przekonało władcę o niewinności rycerza. Pozwolił, żeby Krzyżacy wyzwali ojca Danusi na pojedynek.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

De Lve powtórzył żądanie - wypuszczenie de Bergowa. Widząc upór księcia, zagroził, że Krzyżacy sami wymierzą karę. Janusz zapowiedział, że uderzy, jeśli wojska zakonne przekroczą granicę. Wyszedł z komnaty, trzasnąwszy drzwiami, pozostawiając pobladłych z wściekłości Krzyżaków. Hugo Danveld zarzucił panu de Fourcy, że powiedział prawdę. Zaczęli się zastanawiać, co robić. Zygfryd de Lve chciał uderzyć na Spychów, lecz Danveld go uspokajał, wspominając Danusię. Radził, aby porwać dziewczynę, a wtedy Jurand odda wszystko, by odzyskać córkę. De Lve obawiał się jednak napadu na zamek. Wtedy Hugo zaproponował, by Jurandównę porwać w drodze do Spychowa i wtedy nikt nie zarzuci, że mieli z tym coś wspólnego. U siebie przetrzymywał złotnika, który z łatwością podrobi pieczęć na liście wzywającym Danusię do domu. Dodał, że dziewczyna zostanie służką Zakonu. Uknuwszy plan, postanowili jak najszybciej wracać do Szczytna.

Rozdział dwudziesty drugi

Przed wyjazdem z zamku zakonnicy żegnają się z księciem, a Danveld zapewnia Danusię, że za kilka dni przyśle służkę z balsamem dla Zbyszka. De Fourcy domyśla się, że Krzyżacy chcą porwać dziewczynę i postanawia ostrzec księcia Janusza. Danveld morduje de Fourcy. Ku braciom zakonnym zbliża się Hlawa z wiadomością, że Zbyszko wyzywa ich na pojedynek, po czym ucieka przed Niemcami, którzy chcą go zaatakować.

Przed wyjazdem z Przasnysza zakonnicy i de Fourcy żegnali się z księstwem. Janusz, zgodnie z obyczajem, obdarował braci zakonnych srebrem, a ci zapewnili, że rozdadzą to biednym, ponieważ przysięgali żyć w ubóstwie. Danveld zbliżył się do Danusi i obiecał, że wkrótce przyśle lek dla Zbyszka. Zauważył to de Fourcy i zdziwił się, że Krzyżak chce podarować Jurandównie balsam. Hugo wyjaśnił, że dar będzie argumentem w chwili, kiedy pojawią się oskarżenia o porwanie dziewczyny. Był przekonany, że z łatwością znajdzie ludzi, którzy podejmą się uprowadzenia córki Juranda.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Jurand w testamencie pozostawia Zbyszkowi:
a) swój orszak
b) 100 złotych talarów
c) miecz i zbroję
d) Spychów
Rozwiązanie

Pątlik:
a) rękawiczka
b) rodzaj czapki
c) wstążka
d) siatka podtrzymująca włosy
Rozwiązanie

Do Prus w poszukiwaniu Danusi postanowił pojechać:
a) de Lorche
b) Sanderus
c) Hlawa
d) Maćko z Bogdańca
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies