Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Nagle zjawili się ludzie księcia, by pomóc podróżnym. Rycerz z Bogdańca zaczął wypytywać ich o pana ze Spychowa, lecz dowiedział się, że nadal na niego czekano. O świecie dojechali do Ciechanowa. Młodzieniec ruszył na zamek. Z niecierpliwością wypatrywał Juranda i Danusi, ciesząc się, że wkrótce zobaczy młodą żonę. Anna Danuta również czekała na Juranda i zaczęła radzić młodzieńcowi, jak ma postąpić z teściem. Ksiądz zaczął dzielić opłatek, kiedy do izby wszedł dworzanin, mówiąc, że na gościńcu zasypało jakichś podróżnych i że to może być poczet Juranda. Książę kazał ruszyć na pomoc.

Rozdział dwudziesty szósty

Zbyszko wyrusza na ratunek. Odnajdują zasypanego śniegiem Juranda. Zrozpaczony młodzieniec szuka żony, lecz Hlawa przekonuje go, że dziewczyna musiała zostać w Spychowie. Jurand odzyskuje przytomność i wzywa córkę, co niepokoi rycerza z Bogdańca.

Zbyszko również ruszył na pomoc. Droga była daleka i utrudniona przez wichurę. Jadący obok de Lorche zaczął go pocieszać, że Danusia na pewno żyje. Okazało się, że orszak zboczył ze szlaku. Najpierw odnaleziono Juranda, którego Zbyszko kazał zawieźć do najbliższej chaty i ratować. Sam rzucił się, by pomagać ludziom, lecz większość służby rycerza ze Spychowa nie żyła, a zrozpaczony młodzieniec nie znalazł między nimi żadnej kobiety.

Szukał wokół, obawiając się, że sanie z Danusią mogły zjechać z traktu. Po jakimś czasie uwierzył w słowa Hlawy, że żona wyznała wszystko ojcu, a ten zostawił ją w domu i przyjechał, by złożyć skargę przed biskupem. Wrócili do Niedzborza, gdzie okazało się, że Jurand przeżył i został zabrany do zamku. Było już po północy. Do Zbyszka przyszła księżna, wypytując go o Danusię. Młodzieniec odpadł, że dziewczyna najwyraźniej została w Spychowie, co zastanowiło Annę. Razem poszli do pana ze Spychowa, przy którym czuwał ksiądz Wyszoniek. Nad ranem chory przebudził się i zaczął wzywać córkę, po czym zasnął. Zbyszko powtórzył słowa ojca Danusi, że dziecko czeka na niego w Ciechanowie, lecz ksiądz uspokoił go, zapewniając, że Jurand najwyraźniej jeszcze nie odzyskał całkowicie świadomości.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Rozdział dwudziesty siódmy

Jurand wypytuje o córkę i na wieść, że dziewczyna na jego polecenie pojechała do Spychowa, zaprzecza. Domyśla się, że to Krzyżacy porwali Danusię. Zbyszko postanawia towarzyszyć mu w drodze do domu. Mają nadzieję, że wkrótce zjawią się posłańcy z żądaniami Niemców.

Jurand rozbudził się po dwóch dniach i pytał, kto go uratował. Księżna odparła, że Zbyszko z Bogdańca. Potem pytał o córkę. Jego słowa zdumiały księżnę i młodego rycerza. Anna Danuta odpowiedziała, że jakiś czas temu Jurand przysłał ludzi po dziewczynę, lecz ten zaprzeczył. Wówczas księżna pobladła, a Jurand zerwał się gwałtownie z łóżka, mówiąc, że nie posyłał żadnych ludzi. Ksiądz pokazał mu list, a stary rycerz zaczął rwać włosy, wołając, że porwano mu dziecko. Księżna wybiegła z izby. Stary rycerz zaczął się ubierać, a Zbyszko siedział jak skamieniały.

Ojciec Danusi domyślił się, że to Krzyżacy zabrali dziewczynę. Zbyszko kazał zaprzęgać konie, by jak najszybciej wyruszyć na ratunek żonie. Wrócił do Juranda, pewien, że starzec będzie chciał z nim jechać. W izbie zastał również księcia z żoną, pana de Lorche, Mikołaja z Długolasu i księdza, którzy naradzali się, jak teraz postąpić. Mikołaj radził, aby jak najszybciej poskarżyć się wielkiemu mistrzowi i chciał jechać z listem do Malborka. Książę zapytał o jeńców niemieckich w Spychowie. Zrozumieli, że Krzyżakom chodziło głównie o Bergowa, o którego wcześniej się upominali. Janusz wybuchnął gniewem, mówiąc, że bracia zakonni okryli hańbą również jego dwór.

Wyszoniek obawiał się, że Niemcy wyprą się wszystkiego i nie oddadzą porwanej. Mikołaj zasugerował, by Jurand wrócił do Spychowa i czekał na wiadomości od zakonników. Książę zapewnił, że nie zaniecha zemsty. Rozesłano natychmiast ludzi, żeby dowiedzieli się, gdzie Jurandówna została wywieziona. Jurand zaczął jęczeć z rozpaczy, lecz podszedł do niego Zbyszko i powiedział, że muszą wyruszyć do Spychowa.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Jagienka służyła na dworze:
a) księżnej Anny Danuty
b) księżnej śląskiej
c) księżnej Aleksandry
d) księżnej Joanny
Rozwiązanie

Anna Danuta była księżną:
a) litewską
b) śląską
c) żmudzką
d) mazowiecką
Rozwiązanie

Do Jagienki w konkury przyjeżdżało dwóch sąsiadów:
a) Wilk i Chatan
b) Wilk i Szatan
c) Wilk i Cztan
d) Wilk i Czatan
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies