Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozpoczęto przygotowania do pojedynku. Rotgier na polecenie księcia wysyła list do Szczytna z zapewnieniem, że pierwszy rzucił rękawicę. Hlawa pokonuje giermka Krzyżaka, a Zbyszko odnosi zwycięstwo nad przeciwnikiem. Potem przysięga, że będzie szukał żony.

Książę nie sprzeciwił się pojedynkowi i zażądał, by Rotgier napisał list do wielkiego mistrza i Zygfryda de Lve, wyjaśniając, że pierwszy rzucił rękawicę, którą podjął mąż Jurandówny. Tymczasem na podwórzu zamkowym przygotowano plac do walki. Serca wszystkich były po stronie rycerza z Bogdańca, kobiety modliły się o jego zwycięstwo. W dzień walki zasiedli na krużganku książę, księżna wraz ze szlachcicami, a wokół zebrała się czeladź. Rotgier ubrany był w błękitny pancerz, Zbyszko – w zdobyczną mediolańską zbroję.

Towarzyszyli im giermkowie: Hlawa i van Krist. Przed walką Krzyżak stanął przed parą książęcą i rzekł, że bierze ich na świadków, że nie będzie winien przelanej krwi. Czech chciał pomóc swemu panu, lecz rycerz odparł, że wtedy okryłby ich hańbą -i zabronił podstępu. Rozległ się głos trąby i giermkowie skoczyli ku sobie. Hlawa szybko zyskał przewagę i po krótkiej potyczce przewrócił van Krista, który, przeczuwając śmierć, błagał o łaskę, lecz przeciwnik wbił mu ostrze w gardło. Potem Czech podniósł się i zaczął patrzeć na walkę swego pana z Niemcem. Również rycerz z Bogdańca zaczął zyskiwać przewagę nad przeciwnikiem, który początkowo z łatwością odpierał jego atak. Rotgier zrozumiał, że ma do czynienia z człowiekiem, który potrafi walczyć i doskonale unika jego ciosów. Wszyscy w skupieniu patrzyli na nich. Krzyżak spojrzał na ciało giermka i poczuł się osamotniony. Tymczasem Zbyszko zaczął atakować, a brat zakonny cofał się przed jego razami.

Patrzący przestali zachowywać się spokojnie i co chwila jakiś głos zachęcał rycerza z Bogdańca do walki. Młodzieniec usłyszał niewieści głos wołający „Za Danuśkę!” i pomyślał, że Niemiec jest winien jej porwania. Ten krzyk przypomniał mu o utracie żony i zaczął walczyć zacieklej. Uderzył z ogromną siłą w tarczę Rotgiera, a ten runął na ziemię, ginąc pod ciosem rycerza. Wszyscy zbiegli ku Zbyszkowi, który stał z zaciętą twarzą, dysząc ze zmęczenia. Książę wziął zebranych na świadków, że pojedynek odbył się zgodnie z prawem i obyczajem. Księżna Anna pochyliła się ku rycerzowi z Bogdańca i zapytała, dlaczego się nie cieszy. Młodzieniec odparł, że nadal nie ma przy nim Danusi. Pani pocieszyła, że pan de Lorche postanowił zawieźć ciało Krzyżaka do szczytna i jechać do Malborka, by prosić o oddanie Jurandówny.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Zbyszko odparł, że pojedzie razem z nim. Słowa te przeraziły Annę, lecz młodzian wstał i poprzysiągł, że będzie szukał Danusi, dopóki nie zginie. Księżna zrozumiała, że go nie powstrzyma. Potem, zgodnie z obyczajem, zwycięzca przesiedział cały dzień na placu walki, a o północy Mikołaj z Długolasu wezwał go na naradę do księcia.

Rozdział szósty

Na naradzie u księcia de Lorche postanawia odszukać Bergowa, by dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w Szczytnie. Janusz daje Zbyszkowi list do wielkiego mistrza. Młodzieniec i Lotaryńczyk wyruszają do Spychowa. Ksiądz Kaleb odczytuje ostatnią wolę Juranda. Zbyszko wysyła Hlawę do Bogdańca. Sanderus postanawia jechać do Prus, by szukać Danusi.

Książę również był przekonany, że Krzyżacy porwali Danusię, lecz nie miał żadnego dowodu, który mógłby przedstawić wielkiemu mistrzowi. Zebrani na naradzie liczyli na dobroć Konrada von Jungingena. Mikołaj z Długolasu prosił, aby de Lorche uzyskał od niego pozwolenie na poszukiwania Jurandówny. Lotaryńczyk postanowił odszukać Bergowa, by dowiedzieć się, co zaszło w Szczytnie. Książę dał Zbyszkowi list do wielkiego mistrza, za co młodzieniec podziękował, prosząc o wstawienie się za Jurandem. Janusz odparł, że w liście wspomniał również o ojcu Danusi. Po naradzie Zbyszko pożegnał się, a Mikołaj z Długolasu poradził mu, aby nie zabierał ze sobą Czecha, który zapewnie jest już oskarżony o zabicie de Fourcy’ego.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Zbyszko po naradzie z wodzem Skirwoiłło postanawia wspólnie z nim zaatakować:
a) Nowe Wilno
b) Nowe Kowno
c) Stare Grodno
d) Stare Troki
Rozwiązanie

Jurand do niewoli wziął rycerza:
a) Bergłowa
b) Bergkowa
c) Bergerowa
d) Bergowa
Rozwiązanie

Samobójstwo popełnia:
a) Zygfryd de Lve
b) Kuno Lichtenstein
c) Hugo von Danveld
d) Fulko de Lorche
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies