„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe - strona 23
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Nazajutrz wyruszyli w drogę. De Lorche jechał, rozpamiętując urodę Jagienki z Długolasu, a Zbyszko oznajmił Hlawie, że zostawia go w Spychowie. Czech zmartwił się i zaczął błagać, by zabrał go ze sobą, a później przypomniał, że przysięgał Jagience, iż nie zostawi swego pana. Rycerz wspomniał mu o grożącym niebezpieczeństwie. W milczeniu wjechali do Spychowa. W kasztelu przyjął ich ksiądz Kaleb i po wieczerzy pokazał spisaną na pergaminie ostatnią wolę Juranda. Pan ze Spychowa zapisywał wszystkie swoje dobra i ziemie Danusi i jej potomstwu, a w razie jej śmierci Zbyszkowi. Czech zaczął wspominać Maćka, który na pewno ucieszyłby się z dziedzictwa bratanka, a młodzieńca ogarnęła tęsknota za stryjem.

Wysłał giermka z listem do Bogdańca. Wtedy po raz kolejny pomyślał o Jagience i jej smutku, kiedy dowie się o jego zaślubinach. Hlawa zapytał, co ma odpowiedzieć Zychównie, kiedy będzie wypytywała o Zbyszka. Młodzieniec odparł, że ma przekazać prawdę. W nocy przyszedł do niego Sanderus i oświadczył, że wyruszy do Prus i będzie chodził po wszystkich zamkach, by się dowiedzieć, gdzie jest przetrzymywana Jurandówna. Rycerz po zastanowieniu dał mu pieniądze.

Rozdział siódmy

Do Szczytna przybywają posłańcy z ciałem Rotgiera. Zygfryd rozpacza nad trumną syna i poprzysięga mu zemstę. Potem udaje się z katem do celi, w której przebywa Jurand i każe okaleczyć rycerza. Składa w trumnie Rotgiera odciętą dłoń i język jeńca, a następnie chce skrzywdzić Danusię, lecz ktoś spycha go ze schodów wiodących na wieżę.

Zygfryd de Löve miaÅ‚ wyjechać do Malborka, kiedy otrzymaÅ‚ list od Rotgiera z wiadomoÅ›ciami z mazowieckiego dworu. W pierwszej chwili byÅ‚ zadowolony ze sposobu, w jaki posÅ‚aniec przedstawiÅ‚ zajÅ›cie z Jurandem, później zmartwiÅ‚ siÄ™, że mąż Danusi podjÄ…Å‚ rÄ™kawicÄ™.

Zaniepokoiło go również to, że w Spychowie mógł osiąść nowy właściciel i mścić się za doznane krzywdy. Obawa, że książę mógłby stanąć w wojnie przeciwko Zakonowi była większa niż chęć zemsty na Jurandzie. W pierwszej chwili chciał wypuścić jeńców, lecz przypomniał sobie, ilu braci zakonnych zabił rycerz. Po pięciu dniach o zmroku przed bramą zamku stanęli posłańcy z ciałem Rotgiera. Zygfryd zszedł na dziedziniec i ujrzał na wozie ciało ulubieńca. Na twarzy komtura pojawiła się nienawiść. Kazał przygotować pogrzeb i wróciwszy do izby, samotnie przesiedział w niej wiele godzin.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

O północy wezwał do siebie kata Diedericha, po czym udał się do kaplicy i klęknąwszy przy trumnie Rotgiera, zapłakał. Poprzysiągł zemstę na Jurandzie. Wrócił do siebie. Oczekującemu katowi kazał zaprowadzić się do celi, w której siedział polski rycerz. Tam, skuty kajdanami, na słomie leżał Jurand. Zygfryd zbliżył się do niego i rozkazał, aby kat wypalił mu oko. Twarz jeńca skurczyła się z bólu, lecz nie wydał nawet jęku. Później kazał wyrwać mu język i odciąć prawą rękę. Po jakimś czasie opuścił podziemia. Postanowił uwolnić jeńca, ciesząc się, że wypełnił to, co postanowili niegdyś z Rotgierem. Wszedł do kaplicy i złożył w trumnie rękę rycerza. Poprzysiągł zemstę na Zbyszku i obiecał, że dopóki żyje, zada mu mękę gorszą od śmierci. Spojrzał na twarz zmarłego i zdawało mu się, że Rotgier się uśmiecha.

Wrócił do izby, lecz jakiś głos nakazał mu wyjść i dokonać tego, co obiecał. Zaczął wspinać się po schodach na wieżę, kiedy nagle usłyszał nad sobą czyjś oddech. Przerażony cofnął się i wtedy jakaś siła wypchnęła go na zewnątrz. Z budynku wyszła tajemnicza postać i uciekła ku stajniom, a na dziedzińcu pojawił się odźwierny. Zauważył leżącego komtura i zaczął wzywać pomocy.

Rozdział ósmy

Hlawa wyrusza do Bogdańca. Opowiada Maćkowi o ślubie Zbyszka i porwaniu Danusi. Dowiaduje się o śmierci Zycha. Do izby wbiega zaniepokojona Jagienka. Maćko postanawia udać się do bratanka.

Hlawa wyruszył ze Spychowa w lutym, lecz pogoda utrudniała podróż i dopiero w połowie marca znalazł się w okolicach Zgorzelic. Cieszył się, że wkrótce ujrzy swoją panią, lecz najpierw udał się do Maćka, ponieważ prowadził ze sobą ludzi, którzy mieli zostać w Bogdańcu. Stary rycerz przeraził się, myśląc, że Zbyszko został zabity. Czech wyjaśnił, że młodzieniec pojechał do Malborka po swoją żonę.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Juranda zmasakrowanego przez Krzyżaków rozpoznaje:
a) Danusia
b) Hlawa
c) Maćko
d) Jagienka
RozwiÄ…zanie

Samobójstwo popełnia:
a) Zygfryd de Löve
b) Fulko de Lorche
c) Hugo von Danveld
d) Kuno Lichtenstein
RozwiÄ…zanie

Legendę o Walgierzu Wdałym:
a) opowiedziała księżna Anna
b) opowiedział Maćko z Bogdańca
c) opowiedział jeden z zakonników
d) zaśpiewała Danusia
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies