Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe


Opowiedział o wszystkim, co się zdarzyło. Wiadomość, że Jurand zapisał majątek Zbyszkowi, wstrząsnęła starym rycerzem. Zmartwiło go, że bratanek poślubił Danusię, ponieważ pragnął jego małżeństwa z Jagienką. Zaczął wypytywać giermka o ślub, lecz ten nie potrafił odpowiedzieć, kiedy dokładnie to się odbyło i przypuszczał, że tuż przed odjazdem Jurandówny. Hlawa był przekonany, że Krzyżacy nie oddadzą dziewczyny. Maćko westchnął, rozmyślając, że wtedy Zbyszko mógłby poślubić Jagienkę i zaczął opowiadać, co się zdarzyło w Zgorzelicach. Jakiś czas temu Zych miał towarzyszyć opatowi w podróży do księcia Przemka. Poprosił Maćka o opiekę nad Jagienką i majątkiem. Potem jechali z księciem do jego ojca i zostali napadnięci przez zbójców. W czasie walki polegli Zych i książę, a opat został ciężko ranny. Po pogrzebie na dwór napadli Wilk i Cztan, lecz Maćko ruszył z odsieczą i od tej pory strzegł dziewczyny, która nie chciała zostać niczyją żoną tylko Zbyszkową. W tej chwili wbiegła do izby Jagienka ze swoim bratem Jaśkiem. Ona również, dowiedziawszy się, że Hlawa powrócił sam, obawiała się o życie ukochanego.

Od progu zaczęła wypytywać o młodzieńca, lecz Maćko ją uspokoił. Opowiedział o tym, co usłyszał od giermka, zapewniając, że Zbyszko nigdy nie był prawdziwym mężem Danusi, w dodatku dziewczyna zaginęła bez wieści. Zychówna wysłuchała go w milczeniu i nagle po jej policzkach spłynęły łzy. Pożegnała się z rycerzem, a ten pogładził ją po głowie i odprowadził na dziedziniec. Hlawa odjechał z panienką, a starzec żałował, że Zbyszko nie poślubił Jagienki. Ogarnął go gniew na bratanka, który gdzieś w świecie szukał zaginionej żony, a jego pozostawił bez dziedzica. Przypomniał sobie o Zychównie i zaczął się zastanawiać, kto się nią zaopiekuje i ochroni przed zalotnikami.

Tymczasem Jagienka jechała do domu smutna i przygnębiona, a za nią ruszył Hlawa, nie wiedząc, jak ma pomóc. W końcu zbliżył się i powiedział, że Zbyszko kazał ją pozdrowić i podziękować za wszystko, co dla nich zrobiła. Po dłuższym milczeniu dodał, że Danusia nigdy nie zostanie odnaleziona. Jagienka ze smutkiem odparła, że Jurandówna jest żoną Zbyszka. Zasiedli do wieczerzy. Czech opowiedział, co zaszło od wyjazdu Zbyszka z Bogdańca.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Rozdział dziewiąty

Jagienka postanawia jechać razem z Maćkiem. Stary rycerz zyskuje przyjaźń Wilka, który zobowiązuje się do opieki nad Bogdańcem. Na dworze zjawia się Zychówna w męskim przebraniu.

Maćko przygotowywał się do podróży, a Jagienka nie pokazywała się w Bogdańcu przez dwa dni, naradzając z Czechem. Spotkali się w niedzielę, w drodze do kościoła. Dziewczyna poskarżyła się, że zostanie sama, bez opieki, narażona na ataki Wilka i Cztana. Obawiała się również o rodzeństwo i dodała, że pod opieką starej Sieciechowej będzie ono bezpieczniejsze niż z nią. Nie chciała nieszczęścia Danusi; postanowiła, że nie zostanie niczyją żoną. Prosiła, aby Maćko zabrał ją ze sobą do opata, do Sieradza.

Postanowiła jechać w przebraniu. Starzec uśmiechnął się i po powrocie do domu zastanawiał się, co zrobić. Pod wieczór pojechał do starego Wilka. Nieoczekiwana wizyta zaskoczyła sąsiada, który od jakiegoś czasu czuł się urażony, że Maćko sprzeciwiał się zalotom jego syna do Jagienki. Rycerz z Bogdańca przywitał się grzecznie i wyciągnął rękę na zgodę. Wyznał, że wkrótce wyjeżdża i prosił, żeby pod jego nieobecność Wilkowie zaopiekowali się majątkiem jego i Zycha. Wyjaśnił, że najbardziej obawia się ataku Cztana, który jest na niego zły za opiekę nad Zychówną. Dodał, że Zbyszko ożenił się z Jurandówną, co ucieszyło młodego Wilka, który postanowił zjednać sobie Maćka. Zapewnił starca, że zajmie się Bogdańcem.

Maćko poprosił również, aby zaopiekowali się sierotami po Zychu i zadbali, aby Cztan nie napadł na Jagienkę. Wrócił do domu nad ranem, ciesząc się, że jego dwór i Zgorzelice będą bezpieczne. Postanowił zabrać dziewczynę ze sobą, licząc, że Zbyszko z czasem odwzajemni jej uczucia. W domu czekali na niego Czech z Jaśkiem. Chłopak powiedział, że Jagienka postanowiła zostać w domu i słysząc oburzenie Maćka, zaczął się śmiać. Dopiero wtedy rycerz rozpoznał Zychównę. Hlava wskazał na drugiego pacholika, a śmiejąca się Jagienka odparła, że to Anulka, która będzie towarzyszyła jej w podróży. Maćko opowiedział o wizycie w domu Wilka, a dziewczyna podziwiała jego przebiegłość. Maćko z żalem odparł, że gdyby rzeczywiście był sprytny, byłaby już gospodynią w Bogdańcu. Jagienka, popatrzywszy na niego ze smutkiem, pożegnała się.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Jurand w testamencie pozostawia Zbyszkowi:
a) swój orszak
b) miecz i zbroję
c) 100 złotych talarów
d) Spychów
Rozwiązanie

Hugo von Danveld to:
a) zakonnik
b) starosta ze Szczytna
c) dworzanin księcia Janusza
d) Czech
Rozwiązanie

Dzierżawcą Spychowa zostaje:
a) Hlawa
b) Zych ze Zgorzelic
c) Maćko
d) Jan z Czarnkowa
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies