Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział dziesiąty

W Sieradzu okazuje się, że opat wyruszył do biskupa płockiego. Maćko i jego towarzysze wyruszają w dalszą drogę. Powódź uniemożliwia im podróż i postanawiają przeprawić się przez las. Anulka zakochuje się w Hlawie.

W sieradzkim klasztorze podróżnych z Bogdańca przyjął przeor i poinformował, że opat przed dwoma tygodniami wyjechał do biskupa płockiego, by z jego rąk przyjąć ostatnie sakramenty i zostawić mu testament. Następnego dnia wyruszyli w dalszą podróż, mając nadzieję, że szybko dogonią opata, który zatrzymywał się na długie postoje, lecz wezbrały wody Bzury i Neru, uniemożliwiając przejazd. Odpoczywali w karczmie w pobliżu Łęczycy, zastanawiając się, czy nie przeprawić się przez lasy. Hlawa ruszył sprawdzić trakt i wrócił pod wieczór, wiodąc za sobą człowieka na powrozie.

Okazało się, że pojmany był smolarzem, który zobowiązał się przeprowadzić ich Czarcim Wądołem. Maćko zapytał Sieciechównę, która rozpaczała, obawiając się, że Czech nie wróci, czemu teraz się śmieje, skoro wcześniej płakała. Słowa te zaskoczyły giermka. Spojrzał na pannę, która z każdym dniem bardziej lgnęła do niego, i dostrzegł jej urodę. Serce zabiło mu mocniej, bowiem dziewczyna wydała mu się bliska, a przy wieczerzy służył jej jak rycerz. Po kolacji dziewczęta poszły do alkierza i Jagienka zapytała Anulkę, czy lubi Czecha. Ta nie odpowiedziała, lecz po tym, jak zaczęła całować swą panią, Zychówna westchnęła ze smutkiem, rozumiejąc uczucia zakochanej.

Rozdział jedenasty

W Płocku Maćko dowiaduje się, że opat zmarł. Po pogrzebie udaje się na ucztę do biskupa, który przekazuje, że krewny zapisał mu lasy, a resztę majątku pozostawił Jagience. Rycerz z Bogdańca dostrzega Kunona Lichtensteina. Zdobywa przychylność Krzyżaka i otrzymuje od niego list, ułatwiający mu podróżowanie po Prusach. W Brodnicy dowiadują się, że Zbyszko przebywał w Malborku, gdzie zyskał przyjaźń Ulryka. W drodze do Szczytna spotykają okaleczonego ślepca. Hlawa rozpoznaje w nim Juranda. Postanawiają zawrócić do Spychowa. Tolima opowiada im o Zbyszku, który nie odnalazł żony i wyruszył na Żmudź. Maćko wyjeżdża za bratankiem.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Nazajutrz wcześnie rano zaczęli przeprawiać się przez bór. Pod wieczór stanęli w Budach, gdzie zostali gościnnie przyjęci przed smolarzy. Wśród nich był przeszło stuletni starzec pamiętający rzeź Łęczycy w 1331 roku i zburzenie miasta przez Krzyżaków. Jagienka i Maćko pomyśleli o Zbyszku, który przebywał na ziemiach Zakonu. Kolejnego dnia wyruszyli dalej i przed zachodem słońca ujrzeli zamek łęczycki. U dominikanów dowiedzieli się, że opat był w mieście, czuł się lepiej i kilkanaście dni temu udał się w dalszą drogę.

Wylew rzek uniemożliwił podróż, dlatego przez dwa tygodnie musieli zostać w Łęczycy. W końcu wyruszyli do Płocka i po szesnastu dniach stanęli u bram miasta. U biskupa Maćko dowiedział się, że opat zmarł przed tygodniem i tego dnia miał odbyć się jego pogrzeb. Wiadomość zmartwiła rycerza z Bogdańca. Postanowił zostawić Jagienkę w Spychowie lub u księżnej Danuty. Poszli na pogrzeb, a potem na ucztę do biskupa. Tam Maćko usłyszał, że krewny zapisał mu bory, a resztę majątku pozostawił Jagience.

Nagle rycerz ujrzał Kunona Lichtensteina i jego twarz stała się groźna. Ruszył w stronę znienawidzonego Krzyżaka, lecz w porę przypomniał sobie, że może być on gościem na dworze płockim. Pokłonił się przed księżną Aleksandrą, która słyszała o porwaniu Danusi i z całego serca chciała pomóc młodej parze. Stary rycerz wspomniał jej, że chciał wyzwać Lichtensteina na pojedynek, lecz postanowił zjednać go sobie, by pozyskać pismo pozwalające mu podróżować po Prusach w poszukiwaniu Zbyszka. Księżna zaznajomiła go z Niemcem.

Ten wytłumaczył, że wielki mistrz przebywa w Gdańsku, a później ma ruszyć do Królewca. Dzięki wstawiennictwu możnej pani Maćko otrzymał list i zaczął naradzać się z Jagienką i Czechem. Chciał zostawić dziewczęta u księżnej Aleksandry, lecz Jagienka sprzeciwiła się, prosząc, by zabrał ją ze sobą. Każdego dnia prosiła Boga o odnalezienie Danusi i szczęście dla ukochanego, lecz podobnie jak Maćko i Hlawa sądziła, że dziewczyna nie odnajdzie się i chciała być jak najbliżej Zbyszka. Postanowili jechać najpierw do Brodnicy, by tam dowiedzieć się czegoś o młodzieńcu. Wyruszyli nazajutrz i po dziesięciu dniach dotarli do miasta.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Powała z Taczewa to:
a) rycerz
b) zakonnik
c) książę
d) kupiec
Rozwiązanie

Maćko z Bogdańca był herbu:
a) Tępa Podkowa
b) Bończyk
c) Przestrzał
d) Opończyk
Rozwiązanie

Hlawa wyzywa na pojedynek:
a) giermka Rotgiera
b) giermka Zbyszka
c) Zbyszka
d) Rotgiera
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies