Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Przyjął ich stary komtur, który niedawno był w Malborku. Opowiedział o rycerzu, który wzbudził podziw wszystkich ze względu na młody wiek i zyskał sympatię samego Ulryka von Jungingena. Dostał od niego listy żelazne, z którymi wyruszył na wschód. Maćko nie wątpił, że był to jego bratanek. Nie tracąc czasu, udali się do Szczytna. Jadąć, wjechali na trakt z Niedzborza. Nagle przewodnik wskazał im jakiegoś człowieka, który pojawił się na pagórku. Ruszyli ku niemu i ujrzeli ogromnej postury ślepego starca bez prawej dłoni, który kosturem szukał przed sobą drogi. Jagienka spojrzała na niego litościwie i powiedziała, że nie mogą go zostawić. Podeszła do biedaka i zapytała, czy rozumie po polsku.

Ślepiec, słysząc jej głos, wzruszył się i upadł na kolana, wyciągając ręce. Zaczął płakać i jęczeć, pokazując coś na migi. Dziewczyna zapytała, czy odcięto mu język, a on kiwnął głową, pokazał też na oczy i wyciągnął prawe ramię. Kiedy spytała, kto mu to zrobił, starzec kilkakrotnie narysował w powietrzu znak krzyża. Maćko wykrzyknął „Krzyżacy”. Wszyscy zaczęli wypytywać, skąd jest, a Jagienka obiecała, że się nim zaopiekują, lecz najpierw muszą jechać do Szczytna. Ślepiec słysząc to, zerwał się i rozłożył ramiona, jakby chciał ich zatrzymać. Hlawa, który od dłuższego czasu wpatrywał się w twarz nieszczęśnika, zapytał, czy idzie ze Szczytna i czy nie szukał tam dziecka. Kiedy skinął głową, Czech powiedział, że to Jurand ze Spychowa. Udręczony drogą, głodem i wzruszeniem mężczyzna zemdlał, kiedy usłyszał swoje imię. Maćko i Czech zanieśli go na wóz, a Jagienka z Anulką zajęły się nim troskliwie. Zasnął tak twardo, że obudził się dopiero na trzeci dzień.

W tym czasie Jagienka uznała, że muszą wracać do Spychowa, by tam dowiedzieć się, co zaszło. Po tygodniu stanęli na ziemi spychowskiej. W gródku przyjęli ich stary Tolima i ksiądz Kaleb. Wieść, że Jurand wrócił, szybko obiegła poddanych, a kiedy ujrzeli jego krzywdę, we wszystkich zawrzała krew i powstała nienawiść do Niemców. Maćko po odpoczynku wezwał do siebie Tolimę i księdza i zaczął wypytywać o Zbyszka. Młodzieniec był w Spychowie i wyjechał dwa dni temu ku granicy żmudzkiej. Nie szukał teścia, ponieważ powiedziano mu, że nie żyje.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

W Malborku stanął w turnieju do pojedynku z Ulrykiem von Jungingenem, lecz podczas walki Krzyżakowi pękł popręg w siodle, co widząc Zbyszko zeskoczył z konia i podtrzymał rywala przed upadkiem. Dzięki temu zyskał przychylność zakonnika, a wielki mistrz rozkazał wydać wszystkich jeńców ze Szczytna, wśród których była również dziewczyna pokazana Jurandowi jako jego córka. Całe zdarzenie to rozgniewało Ulryka, dlatego posłał do Szczytna urzędnika zakonnego, lecz w podziemiach nie znaleziono nikogo. Młody rycerz był przekonany, że żona była w mieście i postanowił szukać zemsty na Zygfrydzie de Lve. Wyruszył do kniazia Witolda, licząc, że zyska jego poparcie. Maćko postanowił jechać do Szczytna, by spotkać się z kapelanem, a potem zamierzał szukać bratanka. Jagienka przez ten czas miała zostać w Spychowie. Nazajutrz starzec wyruszył w drogę.

Rozdział dwunasty

Jurand zmienia się i pozostawia zemstę Bogu. Jagienka opiekuje się rycerzem. W Spychowie zjawia się Hlawa z wiadomością, że Maćko wyruszył do kniazia Witolda.

Jurand obudził się, nie wiedząc, gdzie jest, lecz ksiądz Kaleb zaczął go uspokajać. Starzec chwycił krucyfiks i pocałował go, a duchowny, myśląc, że Danusia nie żyje, zaczął modlić się o jej duszę. Na to ślepiec podniósł się, próbując go powstrzymać. Do izby wszedł Tolima ze służącymi, którzy chcieli powitać pana. Wszystkich ogarnął gniew i zaczęli się naradzać. Ku Jurandowi wystąpił kowal Sucharz z wieścią, że załoga Spychowa chce ruszyć na Szczytno, by pomścić krzywdę pana. Rycerz wyciągnął przed siebie krucyfiks i zapadło milczenie.

Poddani wyszli, a kowal uznał, że pan zakazał walki z Krzyżakami, pozostawiając zemstę Bogu. W izbie zostali tylko Tolima, ksiądz Kaleb, Jagienka i Anulka. Zychówna zbliżyła się do starca i powiedziała, że to oni go znaleźli. Na dźwięk jej głosu rycerz złagodniał i zaczął dziękować, kładąc rękę na sercu. Dziewczyna opowiedziała o okolicznościach spotkania i o tym, że stryj Zbyszka pojechał do Szczytna. Kiedy dostrzegła niepokój na twarzy Juranda, zapewniła go, że Maćko da sobie radę, poza tym ma przy sobie listy od Lichtensteina. Starzec polubił towarzystwo Jagienki, spędzał z nią czas w oczekiwaniu na Maćka, który nie wrócił, jak zapowiadał, po trzech dniach. Dopiero szóstego dnia pojawił się Hlawa z wiadomością, że stary rycerz pojechał do kniazia Witolda, a Jagienka ma zostać w Spychowie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Diederich to:
a) komtur
b) starosta
c) kat
d) zakonnik
Rozwiązanie

Juranda zmasakrowanego przez Krzyżaków rozpoznaje:
a) Jagienka
b) Danusia
c) Maćko
d) Hlawa
Rozwiązanie

Synowie Zbyszka i Jagienki to:
a) Mieszko i Boguś
b) Staś i Władek
c) Maćko i Jaśko
d) Miłosz i Kuba
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies