„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe - strona 27
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział trzynasty

Hlawa opowiada o Zygfrydzie, który razem z Danusią opuścił Szczytno. Jagienka wysyła giermka za Maćkiem.

Jagienka, usÅ‚yszawszy to, poczuÅ‚a ogromny żal. Czech uspokoiÅ‚ jÄ…, mówiÄ…c, że przywozi również wiadomoÅ›ci o Zbyszku. Dowiedzieli siÄ™, że Danusia byÅ‚a w Szczytnie i zostaÅ‚a wywieziona na wschód. KsiÄ…dz od kata – niemowy, z którym umiaÅ‚ siÄ™ porozumiewać, dowiedziaÅ‚ siÄ™, że kiedy przywieziono ciaÅ‚o Rotgiera, de Löve wpadÅ‚ w gniew i rozkazaÅ‚ okaleczyć Juranda. W Szczytnie mówiono, że mÅ‚ody brat zakonny byÅ‚ synem Zygfryda. Stary komtur obiecaÅ‚ zmarÅ‚emu gÅ‚owÄ™ Zbyszka.

WÅ‚ożyÅ‚ też rÄ™kÄ™ i jÄ™zyk Juranda do trumny Rotgiera. Kat Diederich, któremu przed laty Krzyżacy zamordowali ukochanÄ…, czekaÅ‚ na schodach w wieży i zepchnÄ…Å‚ komtura. De Löve zemdlaÅ‚ i ze strachu rozchorowaÅ‚ siÄ™, a kiedy ozdrowiaÅ‚, baÅ‚ siÄ™ skrzywdzić DanusiÄ™. WywiózÅ‚ jÄ… i zabraÅ‚ ze sobÄ… kata. Maćko obawiaÅ‚ siÄ™, by Zygfryd nie dokonaÅ‚ zemsty na bratanku i wyruszyÅ‚ za nim. Jagienka postanowiÅ‚a, że Hlawa natychmiast pojedzie za starym rycerzem, a ona zostanie w Spychowie, by modlić siÄ™ za szczęśliwy powrót ukochanego. MówiÄ…c to, rozpÅ‚akaÅ‚a siÄ™.

Rozdział czternasty

Jagienka wyznaje Jurandowi, że jest dziewczyną. Obiecuje mu, że zostanie z nim do powrotu Danusi. Anulka daje Hlawie swój pątlik, by walczył w jej barwach.

Jagienka z Czechem poszli do Juranda, żeby przekazać mu nowiny. Oczy zebranych w komnacie: księdza Kaleba, Sieciechówny i Tolimy zwróciły się ku panu ze Spychowa, który podniósłszy lewą rękę, wskazał na niebo, powierzając wszystko Bogu. Jagienkę ogarnęło współczucie i płacząc, wyznała, że nie jest pachołkiem, lecz dziewczyną, sierotą ze Zgorzelic. Ślepiec przytulił ją do piersi, a ona obiecała, że zostanie z nim do powrotu Danusi.

Zaczęli modlić się, a oswojona wilczyca zbliżyła się do okna i zawyła żałośnie. Po wyjściu z izby Hlawa oznajmił panience, że następnego dnia wyrusza na Żmudź. Obawiał się, że będzie mu ciężko dogonić Maćka, któremu list od Krzyżaka umożliwiał poruszanie się po Prusach. Jagienka zaleciła mu ostrożność i zaczęła wypytywać o wojnę. Witold kilka lat temu, aby zapewnić sobie pokój ze strony niemieckiej w czasie wojny z Tatarami, oddał im Żmudź.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Krzyżacy jednak zabierali przemocą do Prus dzieci i gwałcili kobiety litewskie, na co kniaź długo przymykał oczy, lecz zaczął przysyłać pomoc Żmudzinom. Niemcy wyruszyli, aby bronić przygranicznych zamków i Czech podejrzewał, że z nastaniem zimy wybuchnie wojna. Odjeżdżając, przyklęknął przed Jagienką i poprosił, aby dała mu swoją krajkę na drogę. Zychówna odparła, że powinien to uczynić ktoś szczęśliwy, bo w niej jest tylko smutek. Hlawa zrozumiał, że obawiała się wracać do Zgorzelic, lecz równie ciężko było jej zostać w Spychowie, do którego mógł w każdej chwili wrócić Zbyszko z Danusią. Nie wiedział jednak, jak jej pomóc w nieszczęściu.

Jagienka rzekła, że Anulka z radością da mu przepaskę i zawołała służkę. Dziewczyna słysząc, że giermek wyrusza na wojnę, rozpłakała się i podarowała mu swój pątlik. Hlawa pożegnał się z panienką, ucałował dłonie Sieciechówny, której uroda olśniła go, i następnego dnia wyruszył w drogę. Przed odjazdem przyszli do niego ksiądz Kaleb i Tolima, radząc, by udał się na dwór księcia Janusza. Ksiądz obawiał się o Juranda, który na wspomnienie o Danusi pokazywał palcem niebo. Miał jednak nadzieję, że dziewczyna zostanie ocalona.

Rozdział piętnasty

Wśród rycerzy polskich zaczynają krążyć pogłoski o rychłej wojnie. Hlawa wyrusza na Żmudź.

Książę Janusz wraz z księżną i częścią dworu wyjechał na wiosenny połów ryb do Czerska. Hlawa dowiedział się od Mikołaja z Długolasu, że Maćko przed kilkoma dniami był w Warszawie. Na sejmie wileńskim umocniły się związki między Polską a Litwą, co zaniepokoiło Krzyżaków, którzy obawiali się, że Jagiełło stanie po stronie Witolda. Wieczorem po przyjeździe Czecha na zamek warszawski nadeszły nowe wieści. Zakon przygotowywał się do wojny.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Hlawa to pachołek:
a) Jurandówny
b) Jagienki
c) księżnej Anny
d) królowej Jadwigi
RozwiÄ…zanie

Zygfryd wysłał do księcia Janusza z informacją o zajściu na zamku w Szczytnie z udziałem Juranda:
a) Danvelda
b) Konrada
c) Rodgiera
d) Gotfryda
RozwiÄ…zanie

PÄ…tlik:
a) rękawiczka
b) wstążka
c) siatka podtrzymująca włosy
d) rodzaj czapki
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies