Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Wzmacniano zamki, ściągano do przygranicznych miast knechtów i rycerzy. Witold przejął Żmudź pod opiekę, wysłał swych rządców, a wodzem uczynił Skirwoiłłę, który napadał na Prusy, palił miasta i pustoszył ziemie. Tymczasem o niedoli ludu na Żmudzi, który wołał o sprawiedliwość, dowiedziano się na wszystkich zachodnich dworach królewskich i na dworze papieskim. Mazurzy zaczęli myśleć o zaciągnięciu się do wojsk Witolda. Serca zawrzały gniewem na wieść, że kilku zakładników w Prusach popełniło samobójstwo, nie mogąc znieść hańby i krzyżackiego okrucieństwa. Wiadomości o wojnie ucieszyły Czecha, któremu serce rwało się do walki. Postanowił jechać do Witolda.

Rozdział szesnasty

Hlawa odnajduje Zbyszka i Maćka. Młodzieniec odbywa naradę z wodzem Skirwoiłło i postanawiają zaatakować Nowe Kowno.

Hlawa odnalazł Zbyszka i Maćka w lasach za Kownem, gdzie stały główne oddziały Skirwoiłły. Starego rycerza rozgniewało, że giermek nie został w Spychowie, lecz Czech wyjaśnił, że wypełnił rozkaz swojej pani. Tłumaczył, że kierował się dobrem Zychówny, do której chciał wysłać pachołka w chwili odnalezienia Danusi, żeby wyjechała ze Spychowa przed powrotem Zbyszka. Maćka zasmuciły te słowa, gdyż wiele razy zarzucał sobie, że dał Jagience nadzieję, mówiąc, że Jurandówna nie żyje, a teraz mógł narazić ją na hańbę i poniżenie. Zaczęli zastanawiać się, co robić dalej.

Hlawa uznał, że należałoby napaść na pograniczne zamki krzyżackie i tam szukać porwanej. Starzec obawiał się, że na razie nie jest to możliwe, ponieważ ludzie są słabo uzbrojeni. Dalszą rozmowę przerwało przybycie Zbyszka i Skirwoiłły. Maćko zaczął wypytywać, czy chcą zaatakować Niemców. Okazało się, że planowali napad na Nowe Kowno lub Ragnetę. Młodzieniec zaczął przekonywać wodza, żeby ruszyli na Ragnetę, która była dalej, poza tym tam nie spodziewano się ataku. Stryj poparł go, tym bardziej, że Nowe Kowno było zamkiem zbudowanym na wyspie. Jednak kniaź postanowił, że zaatakują wyspę. Decyzja ta zaskoczyła starego rycerza i Czecha, lecz Zbyszko wyjaśnił im, że Skirwoiłło jest doświadczonym wodzem i wie, co robi.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Rozdział siedemnasty

Zbyszko opowiada o poszukiwaniach Danusi w Prusach. Skirwoiłło wydaje rozkaz do ataku.

Hlawa z ciekawością przyglądał się obozowisku Żmudzinów. Przyzwyczajony od najmłodszych lat do żołnierskiego życia, po raz pierwszy widział obóz tak cichy i posępny, złożony z dorodnych żołnierzy o szerokich piersiach i tęgich ramionach. Zbyszko wydał rozkazy ludziom, którymi dowodził, i zwrócił się do giermka. Opowiedział o dwóch bitwach, które przegrali. Wrócili do namiotu. Maćko zapytał bratanka, dlaczego tak bardzo chciał, aby uderzyli na Ragnetę.

Młodzieniec odparł, że podejrzewa, iż tam właśnie jest Danusia. Wiedząc, że nie ma sposobu, by przekonać go do zaniechania poszukiwań, stryj zaczął wypytywać, co robił w Malborku. Zbyszko stwierdził, że wisi nad nim gniew Boży. Opowiedział o potędze Zakonu. Początkowo został przyjęty przez Krzyżaków niechętnie, lecz dzięki pomocy pana de Lorche nic mu nie groziło. Od Ulryka uzyskał list z rozkazem wydania mu żony, za którą tęsknił coraz bardziej. Ogarnęła go rozpacz na myśl, że mogła zwątpić w jego pamięć. W czasie wojny glejt od von Jungingena stracił ważność i komturowie przestali wpuszczać go do zamków. Postanowił przyłączyć się do wojska, sądząc, że będzie napadało na zamki, by brać jeńców, lecz okazało się, że Żmudzini nie potrafili walczyć. Gdy to mówił, pojawił się Skirwoiłło. Oznajmił, że będą atakować posiłki idące do Nowego Kowna. Zbyszko ze swoim oddziałem miał w tym czasie uderzyć na zamek.

Rozdział osiemnasty

Zbyszko rozkazuje pojmać jak najwięcej jeńców i przygotowuje swój oddział do ataku na Krzyżaków.

Rankiem oddziały doszły do Niewiaży i przeprawiły się przez rzekę. Wieczorem dotarły do Niemna. Tam wojsko rozdzieliło się na dwie grupy. Jedna ruszyła z wodzem, drugą poprowadził Zbyszko ku wyspie. Młodzieniec kazał wziąć jak najwięcej jeńców, tłumacząc giermkowi, że pozostał mu już tylko ten sposób, by zdobyć jakieś wiadomości o Danusi; po czym odjechał, aby wydać ostatnie rozporządzenia. Wówczas Hlawa zapytał Maćka, dlaczego Zbyszko sądzi, że Jurandówna żyje i przebywa gdzieś na granicy wschodniej.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Synowie Zbyszka i Jagienki to:
a) Mieszko i Boguś
b) Miłosz i Kuba
c) Maćko i Jaśko
d) Staś i Władek
Rozwiązanie

Jurand korzył się przed zakonnikami w:
a) Krakowie
b) Olsztynie
c) Spychowie
d) Szczytnie
Rozwiązanie

Sanderus urodził się w:
a) Malborku
b) Gdańsku
c) Kwidzynie
d) Toruniu
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies