Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział dwudziesty trzeci

Zbyszko pragnie zemścić się na Zygfrydzie, lecz Maćko powstrzymuje go. Hlawa nakazuje siostrze zakonnej przygotować posłanie dla Danusi. Stary rycerz rozmawia z Arnoldem von Baden. Czech postanawia wyruszyć do Spychowa razem z pojmanym de Lve. W nocy ucieka służka.

Danusia nie poznawała nikogo i była tak przerażona, że nie chciała jeść. Kiedy Zbyszko wchodził do chaty, kryła się w kącie. Na próżno prosił ją, przemawiał łagodnie i wyciągał ręce. Spoglądała na niego wystraszona, nie rozpoznając go, a on z bólem i wściekłością patrzył na jej wychudzoną twarz, zapadnięte oczy i podartą sukienkę. Ogarnął go gniew tak straszny, że skoczył ku Zygfrydowi z mieczem i gdyby Maćko w porę go nie powstrzymał, zabiłby komtura. Stary rycerz przypomniał, że to Jurand powinien pomścić siebie i córkę.

Mądre słowa stryja uspokoiły nieco młodzieńca. Hlawa podszedł do służki zakonnej i kazał jej przygotować posłanie dla Danusi, a potem ubrać ją w szaty, które miała na sobie. Przerażona Niemka zaczęła błagać Jurandównę o pomoc. Dziewczyna powtarzała jedynie „boję się”, a następnie zdrętwiała ze strachu. Bezwolnie pozwoliła przebrać się i położyć na posłaniu. Hlawa podszedł do niej i powiedział, że jest między przyjaciółmi, a następnie związał służkę.

Maćko wezwał giermka, aby porozmawiał z Arnoldem. Starzec z łatwością odpierał argumenty Niemca, mówiąc, że Zakon nie dopuszcza do chrztu Litwy. Jeniec nie mógł temu zaprzeczyć. Później rycerz z Bogdańca zaczął mówić o Zygfrydzie, oskarżając go o zadawanie się ze złymi mocami. Wówczas odezwał się Zbyszko, wyjaśniając, że Arnold pomagał komturowi, który porwał córkę rycerza. Słowa te przeraziły brata zakonnego; był bowiem przekonany, że Zygfryd wozi ze sobą opętaną dziewczynę.

Maćko odparł, że Danusia zastała porwana, a była córką Juranda i żoną Zbyszka, dlatego śledzili ich, by odbić dziewczynę. Zbyszko usłyszawszy to, zaczął płakać. Niemiec siedział w milczeniu, a Hlawa opowiedział mu o zdradzie zakonników, porwaniu dziewczyny i okaleczeniu Juranda. Arnold przysiągł, że nie brał udziału w męce Jurandówny i obiecał, że nie ucieknie. Stary rycerz rozwiązał go i dał mu jedzenie. Zbyszko położył się na progu chaty. Hlawa zaczął rozmawiać z Maćkiem o Jagience, która czekała na nich w Spychowie. Czech chciał wyruszyć pierwszy i odwieźć Zychównę do Zgorzelic, na co zgodził się stary rycerz.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Obaj przypuszczali, że Danusia nie przeżyje i Maćko obawiał się, że jeśliby zostawił Zbyszka samego, ten, ogarnięty rozpaczą, zabije Zygfryda. Giermek powiedział, aby jemu powierzyli Krzyżaka i służkę, a doprowadzi ich do Juranda. Odpoczęli trochę i po kilku godzinach Hlawa obudził Maćka, mówiąc, że rusza do Spychowa. Okazało się, że Niemka uciekła. Podszedł do nich Zbyszko i nie sprzeciwił się wyjazdowi giermka. Postanowił rankiem wyruszyć z Danusią. Czech pożegnał się i poprosił Maćka, by posłał za nim pachołka, gdyby coś się stało. Starzec nakazał mu zawieźć Jagienkę do Płocka i upomnieć się o testament opata.

Rozdział dwudziesty czwarty

Danusia zaczyna chorować. Maćko radzi, aby szybko wyruszyli w drogę. Tymczasem zostają pojmani przez brata Arnolda. Krzyżacy godzą się, aby Zbyszko odjechał z żoną, lecz stary rycerz musi pozostać jako jeniec.

Na drugi dzień bezskutecznie szukano służki zakonnej. Zbyszko i Maćko chcieli jak najprędzej ruszyć na Mazowsze, lecz Danusia zasnęła i młodzieniec nie chciał jej budzić. Dwukrotnie podkradał się do chaty i patrzył, jak śpi, modląc się, aby odzyskała świadomość. Minęło południe, a ona nadal spała, więc wszedł do chaty i usiadł na pieńku. Po jakimś czasie dziewczyna wyszeptała jego imię, a on skoczył ku niej i całując, cieszył się, że go rozpoznała.

Rozbudzona, usiadła na posłaniu i zaczęła rozglądać się ze zdziwieniem. Zaczął jej tłumaczyć, że nie jest już w niewoli i wracają do Spychowa. Odsunęła się od niego, mówiąc, że to wszystko przez to, że nie mieli pozwolenia Juranda na ślub. Zbyszko prosił, żeby się przebudziła, lecz ze smutkiem wyszeptała, że zabrali jej luteńkę i rozbili o ścianę. Dopiero wtedy zauważył, że żona ma nieprzytomne oczy - i serce zamarło mu z przerażenia.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Aby odzyskać Danusię Jurand miał:
a) uwolnić Bergowa i innych jeńców
b) zachować w tajemnicy, że dziewczyna przebywa wśród Krzyżaków.
c) wszystkie odpowiedzi są poprawne
d) upokorzyć się przed Zakonem
Rozwiązanie

Samobójstwo popełnia:
a) Hugo von Danveld
b) Zygfryd de Lve
c) Fulko de Lorche
d) Kuno Lichtenstein
Rozwiązanie

Synowie Zbyszka i Jagienki to:
a) Maćko i Jaśko
b) Staś i Władek
c) Miłosz i Kuba
d) Mieszko i Boguś
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies