Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział trzydziesty

Zbyszko i de Lorche wyruszają do Płocka. W mieście spotykają Tolimę, który uciekł z niewoli, i Hlawę. Rycerz dowiaduje się, że w Spychowie przebywała Jagienka, która teraz służy na dworze księżnej Aleksandry. Na uczcie u starosty dostrzega Zychównę.

Zbyszko wyrzucał sobie, że zapomniał o stryju, dlatego następnego dnia wraz z de Lorche wyruszył do Płocka. W mieście odnaleźli starego Tolimę. Sługa zdołał uciec z niewoli, odzyskał część ukrytego okupu i oddał Czechowi, który mieszkał na zamku u księcia. Młodzieniec był zaskoczony tym, że giermek przebywał na dworze. Tolima wyjaśnił, że Hlawa odwiózł panienkę, która była w Spychowie i opiekowała się Jurandem jak córka, a teraz służyła u księżnej. Kiedy rycerz usłyszał znajome imię, nie mógł uwierzyć, że Jagienka opuściła Zgorzelice i nikt mu o tym nie wspomniał. Tolima udał się na zamek i przyprowadził Czecha. Hlawa wytłumaczył Zbyszkowi, że Maćko po śmierci opata nie miał gdzie dziewczyny zostawić, w dodatku obawiała się ona Wilka i Cztana, więc zabrał Zychównę ze sobą.

Miał nadzieję, że Jagienka, którą księżna Aleksandra pokochała, wstawi się za Maćkiem i uzyska jego uwolnienie. Młodzieniec dowiedział się, że na dworze gościli również książę Janusz z żoną. Po jakimś czasie wyruszyli na zamek, gdzie miała się odbyć uczta u starosty grodowego Andrzeja z Jasieńca. Wśród gości Zbyszko ujrzał wielu znajomych z Krakowa, a między nimi Powałę z Taczewa, który podszedł do niego. Rycerz opowiedział mu o poszukiwaniach i śmierci Danusi oraz o krzywdzie Juranda. Ruszyli przez dziedziniec do starosty. Nagle rycerz z Bogdańca dostrzegał za księżną Jagienkę, ale tak poważną i piękną, że w pierwszej chwili pomyślał, że się pomylił. Dziewczyna spojrzała na niego i uśmiechnęła się przyjaźnie.

Rozdział trzydziesty pierwszy

Anna Danuta opłakuje śmierć Danusi. Zbyszko podczas uczty obserwuje Jagienkę. Fulko de Lorche opowiada o żarcie Agnieszki z Długolasu i swojej walce ze słomianym smokiem. Rycerz z Bogdańca zostaje zaliczony w poczet królewskich rycerzy.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Zbyszko pokłonił się przed księżną płocką, która zapytała, czy odnalazł żonę. Kiedy usłyszała, że Danusia zmarła, wzruszyła się bardzo i obiecała pomóc w odzyskaniu Maćka. Po niej weszła Anna Danuta i ujrzawszy Zbyszka, zbliżyła się do niego. Młodzieniec padł jej do stóp, a ona pochyliła się i płakała nad ukochaną dwórką i tragedią rycerza. Widok ten zaskoczył zebranych, którzy zaczęli powtarzać między sobą historię nieszczęśliwych małżonków.

Zainteresowali się nią także posłowie krzyżaccy. Po jakimś czasie pojawił się Jagiełło i zaczęto rozmawiać o polowaniu. Do Zbyszka podeszła Jagienka, życząc, by Bóg go pocieszył. Spojrzał na nią z wdzięcznością i stali w milczeniu, nie wiedząc, co powiedzieć. Księżna Anna poprosiła, aby jak dawniej służył jej przy stole. Młodzieniec stanął za nią. Czasami zerkał na Zychównę, mimo woli podziwiając jej urodę. Zauważył, że dziewczyna spoważniała i była smutna. Dostrzegł, że rycerze również zwracają na nią uwagę, a de Lorche wpatruje się w nią z zachwytem, co go rozgniewało. Wieczorem Zbyszko, Lotaryńczyk i giermkowie wracali do gospody. Fulko zapytał, czy piękna dwórka jest śmiertelniczką, bo wydała mu się aniołem.

Młodzieniec z niecierpliwością odparł, że przyjaciel często zmienia obiekt westchnień; jeszcze kilka godzin wcześniej chciał wyzwać na pojedynek Powałę z Taczewa, wychwalając urodę Agnieszki z Długolasu. De Lorche westchnął i przyznał mu rację. Potem opowiedział, jak okrutnie potraktowała go wybranka w czerskim zamku. Panna wyjawiła mu, że pewien czarnoksiężnik każdego roku przysyła smoka, by ją porwał. Rycerz stanął w wyznaczonym miejscu i ujrzawszy okropną poczwarę, ucieszył się, że wreszcie zyska sławę.

Kiedy jednak uderzył kopią, okazało się, że walczy z worem słomy na drewnianych kołach. Stał się pośmiewiskiem wszystkich i musiał wyzwać dwóch rycerzy, którzy z niego otwarcie kpili. Rankiem książę Janusz zaprosił rycerzy na łowy. Kniaź Jamont przekazał Zbyszkowi dobrą nowinę. Wieczorem wspomniał o nim królowi, a rycerz Powała poprosił, by Jagiełło upomniał się o wydanie Maćka. W drodze powrotnej z boru młodemu rycerzowi towarzyszyła Jagienka. Na jej prośbę księżna płocka napisała list do mistrza z prośbą o uwolnienie Maćka. Młodzieniec zapewnił ją o swojej wdzięczności.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Hugo von Danveld to:
a) zakonnik
b) dworzanin księcia Janusza
c) starosta ze Szczytna
d) Czech
Rozwiązanie

Zbyszkowi powalić niedźwiedzia:
a) pomogła Jagienka
b) pomógł Maćko
c) pomógł Zych
d) Pomógł Wilk i Cztan
Rozwiązanie

Na polowaniu księżnę Annę atakuje:
a) niedźwiedź
b) wilk
c) żubr
d) tur
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies