Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Zychówna zapytała, czemu nie mówi do niej po imieniu jak dawniej, a on odparł, że nie już takim skrzatem, jakim była w Zgorzelicach. Spytała, czy zostanie w mieście po wykupie Maćka, lecz nie wiedział, co będzie dalej. Chciał przyłączyć się do Witolda, by dotrzymać ślubów danych żonie. Dziewczyna pochyliła się ku niemu i błagała, by nie zginął. Nie zamierzała zostać na dworze, ponieważ tęskniła za domem rodzinnym. Młodzian poprosił o opiekę nad jego stryjem, a ona rozpłakała się, czując w sercu ogromny smutek.

Następnego dnia do gospody przyszedł Powała z wiadomością, że po Bożym Ciele król wybiera się do Raciąża na spotkanie z wielkim mistrzem i Zbyszko pojedzie z nim jako rycerz królewski. Słowa te ucieszyły młodzieńca; czuł dumę, że został zaliczony w poczet tak sławnych rycerzy jak Zawisza Czarny czy też Powała.

Rozdział trzydziesty drugi

W Raciążu odbywają się rozmowy Jagiełły z wielkim mistrzem, które nie rozwiązują wielu spornych spraw. Zbyszko wyrusza z poselstwem królewskim do Malborka.

Zjazd w Raciążu nie doprowadził do zgody między Jagiełłą a Zakonem i nie rozwiązał wielu spraw. Król przybył rozgniewany nieuczciwością braci zakonnych i rozdrażniony pomówieniami, jakich dopuszczali się Krzyżacy na jego temat na dworach zachodnich i w Rzymie. Wielki mistrz nie chciał rozmawiać o Dobrzynie, odkładając to do zakończenia wojny z Witoldem. Na to nie zgodzili się rajcy królewscy, obawiając się, że przez ten czas wzrośnie potęga Zakonu. Spór przeciągał się, a Władysław nie chciał się do niczego zobowiązywać.

Wielki mistrz starał się ułagodzić go, czasami nawet skłaniając się do pokory. Następnego dnia Jagiełło zarzucił Zakonowi napaści i grabieże nad granicą, porwanie Jurandówny, mordowanie kmieciów i rybaków. Konrad wypierał się, oskarżając polskich rycerzy o pomoc Żmudzinom i jako dowód wskazał Maćka z Bogdańca. Król jednak odparł ten atak, wiedząc, że rycerze szukali na Żmudzi Danusi. Zbyszko uzgodnił warunki okupu z Arnoldem von Baden. Król i von Jungingen ustalili wymianę jeńców, a polskiego władcę poparł papież, oburzony, że Krzyżacy przetrzymują dzieci i kobiety.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Mistrz nie chciał wydać Maćka, tłumacząc, że bracia, którzy uczestniczyli w porwaniu Jurandówny nie żyją, a rycerz brał udział w walce po stronie Żmudzi. Uradzono w końcu, że każda strona pośle posłów po odbiór jeńców. Ze strony polskiej mieli jechać Zyndram z Maszkowic, Powała oraz Zbyszko z Bogdańca. Rycerze polscy liczyli na wielką wojnę z Krzyżakami i mieli nadzieję, że Jagiełło stanie po stronie Witolda. Wiedzieli jednak, że dopóki wielki mistrz żyje, Zakon nie wypowie wojny polskiemu królowi. Konrad von Jungingen hamował zuchwałość i pychę dygnitarzy zakonnych, którzy rwali się do podboju Polski, lecz był człowiekiem słabym i nie potrafił rządzić Zakonem żelazną ręką. Bał się, że państwo krzyżackie runie pod potęgą polskiego króla i dlatego nie dopuszczał do otwartych walk.

Rozdział trzydziesty trzeci

Posłowie docierają do Malborka i w milczeniu patrzą na potężną twierdzę, która jest symbolem siły Zakonu.

Posłowie towarzyszyli wielkiemu mistrzowi w drodze do Malborka. Zyndram w milczeniu popatrzył na ogromne zamczysko, a zapytany przez Konrada o twierdzę, odparł, że każda może zmienić panów. W bramie przywitali ich wielki komtur Wilhelm von Helfenstein i kilku dostojników. Von Jungingen zapytał o wieści ze Żmudzi. Okazało się, że zostały spalone osady pod Ragnetą. Mistrz kazał ugościć posłów polskich, którzy z podziwem patrzyli na potężną budowlę.

Moc państwa krzyżackiego opierała się na nieprawości. Od czasu, kiedy Litwa przyjęła chrzest z rąk polskich, a na tronie krakowskim zasiadł Jagiełło, Zakon stracił powód, dla którego istniał na ziemiach pruskich. Bracia zakonni nie chcieli jednak wracać do Palestyny, wiązało się to bowiem z wyrzeczeniem się ziem, bogactw i panowania. Choć mistrz Konrad bronił się przed wojną z polskim królem, większość dostojników krzyżackich dążyła do niej. Między narodami i po dworach oskarżano Jagiełłę i Litwę o pozorny chrzest. Posłowie polscy wiedzieli jednak, że potęga krzyżacka kończy się, lecz Malbork wydał im się niewzruszony. Zyndram przypomniał sobie słowa, którymi niegdyś grozili Krzyżacy królowi Kazimierzowi: „Większać nasza moc i jeśli nie ustąpisz, do samego Krakowa mieczami naszymi ścigać cię będziem”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

De Lorche jest rozczarowany faktem, że w polskich puszczach nie spotkał żadnego:
a) turonia
b) diabła
c) smoka
d) rozjuszonego tura
Rozwiązanie

Jurand w testamencie pozostawia Zbyszkowi:
a) Spychów
b) miecz i zbroję
c) swój orszak
d) 100 złotych talarów
Rozwiązanie

Zych ze Zgorzelic zalecił Maćkowi na jego dolegliwości:
a) napój z miodem
b) tłuszcz z bobra
c) sadło niedźwiedzia
d) skórę z wilka
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies