Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział trzydziesty czwarty

Zbyszko wykupuje Maćka z niewoli. Stary rycerz ze smutkiem dowiaduje się o śmierci Danusi. Zyndram z Maszkowic jest pewien, że potęgę Zakonu można zmiażdżyć.

Maćko i Zbyszko przez długi czas trzymali się na powitanie w ramionach. Stryj domyślił się, że Danusia nie żyje i nie pytał o nic, szanując ból bratanka. Młodzieniec, płacząc, opowiedział o śmierci żony pod Spychowem. Dzięki wstawiennictwu de Lorche przenieśli starego rycerza do lazaretu, ponieważ odnowiła mu się dawna rana. Maćko z żalem przyznał, że potęga krzyżacka jest ogromna i zasępił się nad chwilą, kiedy wybuchnie wojna między Królestwem a Zakonem. Bał się, że Polska może ugiąć się pod siłą rycerstwa krzyżowego, a Polaków zgubi zuchwałość.

Nadszedł Hlawa, który obserwował ćwiczenia piechoty krzyżackiej i uznał, że Krzyżacy są jak woły, a Czesi jak wilki, które z łatwością ich pokonają. Zbyszko postanowił jak najszybciej jechać do Spychowa. Miał nadzieję, że Maćko wróci do Bogdańca, ale stryj zaczął go namawiać, aby mu towarzyszył. Młodzieniec z żalem odparł, że w Spychowie jest trumna z Danusią i nie chciał na razie podejmować jakiejkolwiek decyzji. Przypomniał sobie Jagienkę i opowiedział stryjowi, jak wstawiła się za nim u Aleksandry. Dalszą rozmowę przerwało nadejście Powały i Zyndrama z Maszkowic.

Zyndram, który obejrzał warownię i wojsko krzyżackie, był przekonany, że w czasie wojny polskie wojska pokonają Zakon. Zaczął wyjaśniać, że mury są w rzeczywistości słabe, bo cegła murowana jest wapnem, poza tym wielu rycerzy ma krewnych w niewoli u polskich rycerzy, za których gotowi są oddać wszystko. W Prusach Krzyżacy byli znienawidzeni. Porównał Zakon do rycerza, który siedzi na koniu z podciętym popręgiem u siodła. Maćka ucieszyły te zapewnienia i z podziwem spojrzał na mądrego rycerza.

Rozdział trzydziesty piąty

Na zamku w Malborku odbywa się uczta. Powała wykazuje się niezwykłą siłą, zginając ostrze tasaka w trąbkę.

Maćko i Zbyszko mieli zamiar wyjechać następnego dnia, ale wielki mistrz urządzał ucztę, na którą zaprosił również młodzieńca jako rycerza królewskiego. Na wieczerzy zgromadzili się goście Zakonu, początkowo niechętni wobec posłów, lecz z czasem zadziwiła ich dobroduszność Powały i Zyndrama. Tego wieczoru Zyndram zapytał mistrza, czy wszyscy poddani miłują Krzyżaków. Konrad von Jungingen odparł, że każdy, kto miłuje krzyż, powinien kochać Zakon. Widząc, że odpowiedź spodobała się braciom zakonnym i gościom, dodał, że na nieprzyjaciół mają dwa sposoby.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Jeden mogliby poznać, gdyby zaprowadził ich do izby pełnej złota. Zyndram odparł, że dawno temu rycerz niemiecki pokazał polskiemu posłowi skarbiec, a Polak dorzucił mu pierścień i odparł, że Polacy bardziej kochają się w żelazie. Potem była bitwa na Psim Polu, w której zginęło tylu Niemców, że nie miał ich kto pogrzebać. Mistrz odrzekł, że na podzamczu płatnerze wykuwają zbroje i miecze, jakich nie ma nikt na świecie. Na to Powała ujął tasak do mięsa i z łatwością zwinął go w trąbkę, pokazując, że żeliwo nie jest ani dobre, ani trwałe. Widząc to, rycerze zaczęli zbierać się wokół Powały, podziwiając jego siłę. Jeden z Niemców zakrzyknął, aby Arnold pokazał, że ich siła jest równa tężyźnie Polaka, lecz rycerzowi udało się tylko zgiąć ostrze na połowę. Widząc to, niejeden z gości zagranicznych zamyślił się nad pogłoskami o wojnie z Jagiełłą i postanowił wrócić do rodzinnego zamku.

Rozdział trzydziesty szósty

Zbyszko i Maćko wracają do Spychowa. Jagienka opiekuje się Jurandem. Zaskoczony młodzieniec odkrywa, że Zychówna przynosi kwiaty na grób Danusi. Jest jej wdzięczny za dobre serce.

W Płocku Maćko i Zbyszko nie zastali nikogo, bo dwór wyjechał do Czerska na zaproszenie księżnej Anny. Jagienka przebywała w Spychowie, gdzie miała zostać do śmierci Juranda. Stary rycerz był zadowolony z tego i ciekaw, jak Zychówna wygląda, a Zbyszko przyznał, że dawniej była prostą dziewczyną, a teraz śmiało mogła chodzić po królewskich komnatach. Stryj bał się powrotu dziewczyny do Zgorzelic, martwił się, czy zdoła ją obronić przed Wilkiem i Cztanem.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

„Skrzatem” Danusię żartobliwie nazwał:
a) Zyndram z Maszkowic
b) Zych ze Zgorzelic
c) Mikołaj z Długolasu
d) Jurand ze Spychowa
Rozwiązanie

Anna Danuta była księżną:
a) mazowiecką
b) śląską
c) litewską
d) żmudzką
Rozwiązanie

Powała z Taczewa to:
a) książę
b) kupiec
c) zakonnik
d) rycerz
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies