Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Trumnę z Danusią zostawili, zgodnie z wolą Zbyszka, w Spychowie. Stary rycerz wiózł na wozach część zdobyczy Juranda, ciesząc się, że odbuduje Bogdaniec. Jedyną troską była dla niego myśl, że Zbyszko może polec. Niepokoiło go, że bratanek zaczął traktować Jagienkę jak siostrę, a ona mogła zapomnieć o nim i wyjść za innego. Zaczął przekonywać dziewczynę, że teraz Wilk i Cztan nie są jej godni, ponieważ jest dwórką księżnej płockiej. Ona jednak odparła, że zdecydowała się zostać mniszką. Słysząc to, Maćko wyjaśnił, że Zbyszko wróci i może się w niej zakocha. Spojrzała na niego i odparła cicho, że wtedy nie wstąpi do klasztoru.

Rozdział czterdziesty

Maćko i Jagienka wracają do Bogdańca. Stary rycerz stara się przebłagać Boga, licząc na Jego ochronę nad Zbyszkiem. Pewnego dnia wyjeżdża do Krakowa, aby wypełnić ślub złożony niegdyś zmarłej królowej.

Zatrzymali się jakiś czas w Płocku, aby załatwić sprawy związane z testamentem opata i zaopatrzeni w odpowiednie dokumenty, ruszyli dalej. Z Sieradza Maćko posłał pachołka do Zgorzelic, dlatego wyjechał ku nim brat Jagienki, Jaśko, na czele zbrojnych parobków. Okazało się, że młody Wilk poległ na Śląsku, a Cztan ożenił się z córką kmiecia z Wysokiego Brzegu. Starzec dotarł do Bogdańca i z zadowoleniem stwierdził, że powiększył mu się dobytek, lecz stare domostwo chyliło się ku upadkowi.

Postanowił wybudować dla Zbyszka i jego dzieci kasztel, mając nadzieję, że bratanek poślubi Jagnienkę, dzięki czemu zyska ogromny majątek. Uznał, że musi zjednać Boga, by ocalił młodzieńca, dlatego nie żałował datków na kościół w Krześni. Pewnego dnia oświadczył Zychównie, że wybiera się do grobu królowej Jadwigi. Chorując, złożył przysięgę, że jak wyzdrowieje, odbędzie pielgrzymkę. Poprosił, aby pozwoliła jechać z nim Jaśkowi. Wkrótce Maćko i Jasiek opuścili Bogdaniec i bez większych przygód dotarli do Krakowa. Po odprawieniu ślubów dostali się dzięki Powale na zamek królewski. Na dworze wiedziano wszystko o Zakonie, nowych komturach i liczbie żołnierzy. Stary rycerz ucieszył się, przeczuwając, że trwają przygotowania do wojny. Wiadomości dostarczali mieszkańcy Prus, pałający coraz większą nienawiścią do Krzyżaków.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Rozdział czterdziesty pierwszy

Maćko i Jagienka oczekują na powrót Zbyszka. Stary rycerz godzi się z Wilkiem.

Na Wniebowzięcie Najświętszej Panny Maćko z Jaśkiem wrócili do domów. Od tej pory życie w Bogdańcu i Zgorzelicach wlokło się miarowym rytmem, wypełnionym żniwami i pracami w gospodarstwach. Stary rycerz martwił się o dziedzica, myśląc z niepokojem o bratanku, od którego nie nadchodziły żadne wieści. Jagienka przyjeżdżała każdego dnia z nadzieją, że być może zastanie ukochanego. Tak było przez całe miesiące. Siadali w izbie, rozmawiając o Zbyszku, Krzyżakach i wojnie. Zastanawiali się, gdzie teraz przebywa młody rycerz, czy zdobędzie pawie czuby obiecane Danusi.

Dodawali sobie nawzajem nadziei i otuchy. Na jesieni doszło do zatargu Maćka ze starym Wilkiem o wykarczowane pole, które przed laty zagarnął opat. Rycerz z Bogdańca, zawsze zachłanny na ziemię, ustąpił po tym, jak sąsiad rzekł, że Bóg pomści się na jego rodzie. Doszło do pojednania, a Wilk, który nie miał spadkobiercy, pozostawił sporne ziemie Maćkowi. Zgoda ucieszyła starca, który miał nadzieję, że odsunął od bratanka Bożą niełaskę. Jagienka była przekonana, że teraz Zbyszko wróci szczęśliwie do domu.

Rozdział czterdziesty drugi

Witold pokonuje Krzyżaków i zajmuje Nowe Kowno. Po wielu miesiącach w Bogdańcu zjawia się Zbyszko, który w Spychowie złożył na trumnie żony pawie czuby. Wypełnienie ślubów nie ukoiło jednak jego bólu. Młodzieniec zaczyna chorować. Maćko radzi Jagience, jak ma pomóc ukochanemu.

Zatarg między Krzyżakami a Witoldem o Żmudź interesował wszystkich. Rycerze polscy mieli nadzieję, że król pomoże stryjecznemu bratu i stanie po jego stronie. Maćko nie wierzył jednak w rychłą wojnę, mówiąc, że mistrz Konrad nie dopuści do walk. Twierdził też, że Władysław pierwszy nie wypowie wojny braciom zakonnym, którzy otwarcie głosili, że w Jagielle nadal płynie pogańska krew. Dzięki tym opiniom zyskał sławę wśród okolicznej szlachty, która chętnie odwiedzała Bogdaniec.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Jurand do niewoli wziął rycerza:
a) Bergerowa
b) Bergkowa
c) Bergowa
d) Bergłowa
Rozwiązanie

Synowie Zbyszka i Jagienki to:
a) Maćko i Jaśko
b) Miłosz i Kuba
c) Staś i Władek
d) Mieszko i Boguś
Rozwiązanie

Samobójstwo popełnia:
a) Fulko de Lorche
b) Hugo von Danveld
c) Kuno Lichtenstein
d) Zygfryd de Lve
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies