Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Nadeszła wiosna, lecz Zbyszko nadal nie wracał. Do kraju nadciągały kolejne wieści z północy, aż pewnego dnia nadeszła radosna wiadomość, że Witold rozgromił wroga i zajął Nowe Kowno. Nowina ta ucieszyła Maćka, który natychmiast pojechał do Zgorzelic. Jagienka słyszała, że Witold rozpoczął układy o pokój i odżyła w niej nadzieja, że ukochany wróci do domu. Upłynęły kolejne miesiące i pokój został zawarty. Nadeszły żniwa i stary rycerz postanowił udać się do Spychowa, by dowiedzieć się czegoś o bratanku. Pewnego wieczoru do Zgorzelic przybiegł chłopak z Bogdańca, krzycząc, że wrócił młody pan. W domu zastali Zbyszka, który zmienił się przez te miesiące, stał się małomówny i obojętny. Razem z nim przyjechał Hlawa z żoną i opowiedział, że młodzieniec złożył w Spychowie na trumnach Danusi i jej matki pęk rycerskich pióropuszy.

Trzeciego dnia Zbyszko zachorował i musiał się położyć. Okazało się, że miał złamane dwa żebra, które przeszkadzały mu w chodzeniu i oddychaniu. Ogarnęło go również znużenie i z każdym dniem stawał się coraz słabszy i smutniejszy. Jagienka sądziła, że skrywał jakąś tajemnicę i namawiała Maćka, by wypytał o wszystko bratanka. Stary rycerz wolał jednak, żeby to dziewczyna porozmawiała z młodzieńcem, tłumacząc, że kiedy tylko pojawia się w izbie, to on wodzi za nią oczami. W końcu domyślili się, że chodzi o Danusię. Pewnego ranka Macko usiadł obok młodzieńca i zapytał go o śluby uczynione żonie. Zbyszko odparł, że kiedy złożył na trumnie żony czuby, to nie odczuł ulgi ani radości.

Nadal jednak tęsknił za ukochaną i żałował utraconego szczęścia, choć przywykł do myśli, że jej nie ma. Maćko spojrzał na niego i domyślił się prawdy. Kiedy wieczorem zjawiła się Jagienka i zaczęła wypytywać o ukochanego, odparł, że ona ma lekarstwo na jego dolegliwości i szepnął jej na ucho, co ma zrobić.

Rozdział czterdziesty trzeci

W sercu Zbyszka rodzi się miłość do Jagienki, lecz dziewczyna nie okazuje mu swoich uczuć. Młodzieniec chce wyruszyć ponownie na wojnę.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Maćko rozumiał przyczyny smutku bratanka. Zbyszko odczuwał żal po śmierci Danusi, lecz zdołał już się pogodzić z jej utratą i przyzwyczaił się do myśli, że jest jej dobrze tam, gdzie przebywa. Widział ją grającą na luteńce przy Matce Boskiej i Dzieciątku. Czasami wspominał wspólnie przeżyte chwile w leśnym dworze i z trudem wierzył, że kiedykolwiek siedziała obok niego. Podczas wojny przestał za nią tęsknić, a jego miłość nabrała cech nabożnego wspomnienia. Powoli znużenie minęło, odzyskiwał zdrowie i czuł, że wracają siły. Kiedy nie było w pobliżu Jagienki, ogarniał go smutek. Wtedy myślał, by wyruszyć gdzieś na koniec świata, a Maćko roztropnie posyłał po dziewczynę do Zgorzelic i Zbyszko zapominał przy niej o nowych wyprawach. Zychówna przyjeżdżała natychmiast, a jej miłość, wyrosła z nieszczęśliwego uczucia, zmieniła się w zapamiętanie i przesłoniła cały świat.

Uczucie to ukrywała jednak przed ukochanym, obawiając się, że nim wzgardzi. Było im ze sobą dobrze, choć czuli się niezręcznie. On cały czas wodził za nią oczami, wydawała mu się tak cudna, że nie mógł się na nią napatrzeć do woli. Stracił dawną śmiałość, bał się wystraszyć ją jakimś nieopacznym słowem. Wydawało mu się, że okazuje mu jedynie siostrzane przywiązanie. Pewnego dnia zaczął narzekać do stryja na swoją samotność. Maćko spojrzał na niego, nazwał głupcem i wyszedł z izby. Niepewność bratanka ucieszyła go, ale postanowił na razie nic nie mówić, czasami tylko przekomarzał się z nim. Aż pewnego dnia Zbyszko znów wspomniał o wyprawie. Tym razem stryj nie sprzeciwił się, co zaskoczyło młodzieńca. Usłyszał, że skoro nie myśli o rodzie, to on musi postarać się o dziedzica, i wspomniał o Jagience. Młodzian poderwał się z łóżka i oznajmił, że jeszcze tego dnia wyjedzie.

Rozdział czterdziesty czwarty

Zbyszko wraca do zdrowia, a Maćko namawia go, by udał się do Zgorzelic, by podziękować Jagience za opiekę. Dziewczyna zjawia się w Bogdańcu i pomaga ukochanemu trefnić włosy. Zbyszko wyznaje jej swoją miłość.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

De Lorche jest rozczarowany faktem, że w polskich puszczach nie spotkał żadnego:
a) diabła
b) rozjuszonego tura
c) turonia
d) smoka
Rozwiązanie

Zbyszko odnajduje Danusię:
a) na zamku w Malborku
b) w leśniczówce
c) na zamku w Szczytnie
d) w chacie smolarza
Rozwiązanie

Juranda zmasakrowanego przez Krzyżaków rozpoznaje:
a) Maćko
b) Jagienka
c) Danusia
d) Hlawa
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies