Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Jadąc do namiotu de Lorche rycerze podziwiali polskie wojska. Było tam czterdzieści chorągwi litewskich, pięćdziesiąt polskich oraz Tatarzy, których przywiódł hołdownik Witolda, Saladyn. Wśród chorągwi mazowieckich ujrzeli gromadę ludzi, zebraną wokół proboszcza kłobuckiego, który kazał im spojrzeć na księżyc. Ujrzeli zarys postaci mnicha w kapturze, z którym walczył król. Rycerze uznali, że to dobra wróżba, a Maćko dodał, że to będzie bitwa, jakiej świat nie widział.

Rozdział pięćdziesiąty

Rycerze polscy uczestniczą w porannej mszy. Król ma nadal nadzieję, że Krzyżacy poproszą go o pokój.

Nad ranem wichura wzmogła się tak bardzo, że nabożeństwo odprawiono w lesie. O wschodzie słońca wojska ruszyły. Szła ziemia krakowska pod czerwoną chorągwią z białym orłem. Za nią – hufce nadworne i zastęp najemników zagranicznych pod znakiem świętego Jerzego oraz szesnaście chorągwi ziem polskich. Przed południem wojska stanęły w pobliżu wsi Logdau i Tannenberga. Jagiełło, Witold, książęta mazowieccy i rada wojenna udali się do namiotu na mszę. Na zewnątrz zebrali się rycerze i patrzyli jak król idzie z poważną twarzą. W wojsku mówiono, że Władysław z ciężkim sercem opłakuje krew chrześcijańską, która ma zostać przelana. Miał wciąż nadzieję, że Krzyżacy uznają słuszność jego żądań i zakończą wojną sprawiedliwymi układami.

Rozdział pięćdziesiąty pierwszy

Pojawia się posłaniec z wieścią o zbliżaniu się wojsk niemieckich. Krzyżacy przysyłają posłów z mieczami, aby dodać Polakom odwagi w walce. Rozpoczyna się bitwa. Ginie Ulryk von Jungingen. Maćko staje do pojedynku z Kunonem Lichtensteinem i zabija przeciwnika. Przed Jagiełłą zostają złożone chorągwie pokonanych Krzyżaków.

Po skończonej mszy pojawił się posłaniec z wieścią, że nadciągają Niemcy. Wkrótce pojawił się drugi, z wiadomością, że widział dwie chorągwie krzyżackie. Rycerze wskoczyli na konie, a Jagiełło wrócił na drugą mszę. Po niej wyszedł przed namiot i ujrzał wojska krzyżackie, ciągnące się za Grunwald i Tannenberg. Król przywdział zbroję i zasiadł na koniu.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Tymczasem armia niemiecka zatrzymała się w szyku bojowym w połowie pola. Krzyżacy spoglądając z góry widzieli tylko kilkanaście polskich chorągwi i mistrz Ulryk nie chciał wierzyć w ich potęgę. Krzyżacy zebrali się na naradę, zastanawiając się, jakim sposobem wywabić przeciwnika z lasów. Hrabia Wende rzekł, że król polski do końca spodziewa się wysłanników pokoju. W końcu postanowili, aby posłać do Jagiełły dwóch heroldów z oznajmieniem, że mistrz posyła mu dwa miecze i wyzywa Polaków na bój śmiertelny, a jeśli brakuje im pola do walki, to ustąpi im nieco z wojskiem.

Władysław na widok posłańców miał nadzieję, że jadą z pokojem. Kiedy stanęli przed nim, wbili dwa miecze w ziemię, mówiąc, że mistrz Ulryk przesyła je, aby podnieść męstwo króla i Witolda i ustępuje Polakom pola, aby nie gnuśnieli w zaroślach. Słowa te rozwiały ostatnią nadzieję króla. Odparł, że przyjmuje miecze jako wróżbę zwycięstwa i odwołuje się do sprawiedliwości bożej. Po tych słowach dwie łzy spłynęły po jego twarzy. W chwilę później Niemcy cofnęli się. Wojska polskie wysunęły się z lasów w szyku bojowym. Mistrz patrzył na nie i jego serce ogarnął dziwny niepokój. Po raz pierwszy pomyślał jak okropny dzień nastał i zapłakał. W końcu wyciągnął rękę do giermka, by podał mu hełm. Pierwsze ruszyły chorągwie Witolda i Ulryk dał znak Fryderykowi Wallenrodowi do ataku.

Wojska polskie zaczęły śpiewać Bogurodzicę, a z każdym słowem pieśni w serca rycerzy wstępowała moc i gotowość do śmierci. W tej samej chwili dwadzieścia chorągwi pod wodzą Kuna Lichtensteina uderzyło na Polaków. Litwa ugięła się pod orężem niemieckim i bitwa zamieniła się w rzeź. Krzyżacy napierani przez wojsko polskie cofali się, ogarnięci zdumieniem podobnym do strachu. Na przedzie szli najznamienitsi rycerze, wykrzykując swe zawołania rodowe. Zbyszko walczył w chorągwi sieradzkiej, a tuż przy nim jechał Maćko z Bogdańca, walcząc rozważnie i wypatrując Kuna Lichtensteina. Chorągwie niemieckie cofały się pod razami zaciekłych Polaków, kiedy wracające z pogoni za Litwinami chorągwie niemieckie uderzyły w bok polskiego skrzydła. Rozgorzała nowa bitwa i Krzyżacy zaczęli zwyciężać. Stało się wówczas coś zatrważającego.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Zych ze Zgorzelic zalecił Maćkowi na jego dolegliwości:
a) tłuszcz z bobra
b) skórę z wilka
c) napój z miodem
d) sadło niedźwiedzia
Rozwiązanie

Maćko podczas bitwy pod Grunwaldem zabija:
a) Ulryka von Jungingena
b) Zygfryda de Lve
c) Kunona Lichtensteina
d) Hugona von Danvelda
Rozwiązanie

Diederich to:
a) komtur
b) kat
c) zakonnik
d) starosta
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies