„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe - strona 44
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rycerz, trzymający polską chorągiew krakowską z orłem, zwalił się z konia i Niemcy porwali sztandar. Lecz Polacy rzucili się na nich i po chwili chorągiew znów powiała nad polskimi zastępami. Rycerze z jeszcze większą siłą uderzyli na przeciwników, którzy zaczęli się cofać i uciekać. W końcu wielki mistrz ruszył swe żelazne hufce. Ku niemu wyruszyła polska piechota i Czesi. Jagiełło wydawał rozkazy i zaczął rwać się do bitwy, lecz dworzanie nie puszczali go. Nagle ku nim nadciągnęli Krzyżacy, których prowadził wielki mistrz, by z boku uderzyć na przeciwników. Straż królewska wysunęła się naprzód.

Jeden z Krzyżaków rozpoznał króla i skoczył ku niemu z kopią. Władysław ruszył na niego, lecz z boku nadbiegł Zbigniew z Oleśnicy, młody sekretarz królewski, i zwalił Niemca z konia. Nadciągnęli Litwini i wówczas kilku komturów zaczęło błagać wielkiego mistrza, aby ratował się ucieczką, lecz Ulryk nie chciał opuścić pola bitwy. Wkrótce poległ, pchnięty rohatyną w szyję przez polskiego rycerza. Wiele chorągwi krzyżackich poddało się. Starcie trwało nadal a Niemcy ginęli w milczeniu, nie prosząc o litość. Walczył jeszcze Arnold von Baden i wyjechał ku niemu Zawisza Czarny, który widząc rycerza bez konia, zeskoczył na ziemię i starł się z nim na ziemi zasłanej trupami poległych. Wkrótce Polak pokonał Niemca.

Zbyszko najechał na uciekającego komtura człuchowskiego, Henryka, który zaczął błagać go o litość. Stary Maćko szukał wciąż Kunona i wreszcie dojrzał go w zaroślach. Stanął przed nim i wyzwał na pojedynek, przypominając dzień, kiedy w Krakowie prosił go o życie dla bratanka. Po krótkiej walce stary rycerz przewrócił Krzyżaka, a ten zaczął prosić, by go oszczędził. Jednak starzec odpowiedział, że nie i wbił mu w szyję mizerykordię. Bitwa zakończyła się, z siedmiuset wodzów Zakonu pozostało zaledwie czternastu. Rycerze polscy i litewscy rzucali pod nogi Jagiełły niemieckie chorągwie, jeńcy błagali go o miłosierdzie.

Armia krzyżacka przestaÅ‚a istnieć. SÅ‚oÅ„ce chyliÅ‚o siÄ™ ku zachodowi. Litwini przynieÅ›li ciaÅ‚o wielkiego mistrza i poÅ‚ożyli je przed królem, który zapÅ‚akaÅ‚ i kazaÅ‚, aby urzÄ…dzono mu chrzeÅ›cijaÅ„ski pogrzeb. ZaczÄ™to znosić ciaÅ‚a polegÅ‚ych komturów a nad ich gÅ‚owami pozatykano w ziemiÄ™ zdobyte chorÄ…gwie. Szczęście rozjaÅ›niÅ‚o twarze zwyciÄ™zców a podkanclerz MikoÅ‚aj przypomniaÅ‚ sÅ‚owa przepowiedni Å›wiÄ™tej Brygidy: „NadszedÅ‚ czas, iż wyÅ‚amane sÄ… ich zÄ™by i odciÄ™ta jest ich rÄ™ka prawa”. Przed oczami rycerzy polskich rozciÄ…gaÅ‚o siÄ™ pole Å›mierci z dziesiÄ…tkami tysiÄ™cy ciaÅ‚ polegÅ‚ych.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Rozdział pięćdziesiąty drugi

Zbyszko i Maćko szczęśliwie wracają do Bogdańca.

Maćko i Zbyszko wrócili szczęśliwie do Bogdańca. Zbyszko doczekał chwili, kiedy z Malborka wyjeżdżał mistrz krzyżacki a bramą na czele wojsk wjeżdżał polski wojewoda, aby w imieniu króla objąć w posiadanie miasto i całą krainę aż po Bałtyk.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Samobójstwo popełnia:
a) Zygfryd de Löve
b) Kuno Lichtenstein
c) Hugo von Danveld
d) Fulko de Lorche
RozwiÄ…zanie

Do Prus w poszukiwaniu Danusi postanowił pojechać:
a) de Lorche
b) Hlawa
c) Maćko z Bogdańca
d) Sanderus
RozwiÄ…zanie

Jurand do niewoli wziÄ…Å‚ rycerza:
a) Bergowa
b) Bergkowa
c) Bergłowa
d) Bergerowa
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies