Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Streszczenie „Krzyżaków” w pigułceDo Zgorzelic przyjeżdża opat. Maćko postanawia odzyskać zastawione ziemie. Opat chce zwolnić Zbyszka ze ślubów złożonych Danusi, lecz młodzieniec nie zgadza się na to. Przeor opowiada o Wilku i Cztanie, którzy zamierzają pobić młodzieńca za nieustanne towarzyszenie Jagience. Zbyszko razem z Zychem, Jagienką i opatem jedzie do Krześni na niedzielną mszę. Przed nabożeństwem usługuje dziewczynie. Wilk i Cztan wpadają w złość. Młody rycerz z Bogdańca udaje się do gospody i wyzywa na pojedynek każdego, kto zaprzeczy, że najpiękniejszą i najcnotliwszą panną na świecie jest Danusia Jurandówna. Wilk i Cztan atakują go.

Opat udaje się do Bogdańca, by porozmawiać o spłacie zastawu. Rozgniewany pytaniem Maćka o dopłatę za opiekę nad gospodarstwem, oddaje pieniądze, mówiąc, że jego majątek odziedziczy Jagienka. Żąda, aby Zbyszko poślubił Zychównę. Młodzieniec sprzeciwia się i opowiada, że w karczmie walczył o cześć swojej ukochanej. Opat opuszcza Bogdaniec, a młody rycerz postanawia szybko wyjechać do Danusi. Wyjeżdża bez pożegnania z Jagienką. Maćko po kilku dniach odwiedza Zgorzelice. Zastaje Jagienkę zasmuconą wyjazdem Zbyszka Zapewnia, że chciałby, by została żoną bratanka. Opowiada jej, że Jurand nie godzi się na ślub córki. Zychówna mówi, że posłała za ukochanym swojego sługę, by go strzegł przed niebezpieczeństwem. Z polowania wracają opat i Zych w towarzystwie zalotników Jagienki. Dziewczyna oznajmia, że nie poślubi żadnego z nich.

Zbyszko rozmyśla o Jagience, winiąc ją za to, że rozbudziła w jego sercu uczucia. Zaczyna wspominać Danusię. Nadjeżdża Hlawa, sługa Zychówny, i podaje młodzieńcowi podarowaną mu przez dziewczynę opończę. Opowiada, jak Jagienka wymusiła na ojcu zgodę, by pozwolił posłać Czecha za rycerzem z Bogdańca. Nagle na drodze pojawia się człowiek, prosząc o ratunek. Okazuje się, że jest to Sanderus, handlarz relikwiami. Zbyszko pozwala mu dołączyć do orszaku. Docierają do Sieradza.

Sanderus opowiada, że jakiś czas temu przebywał na dworze księcia Janusza i uczestniczył w licznych ślubach. Młody rycerz obawia się, że Danusia zapomniała o nim i poślubiła innego. Nad karczmą wywiesza deskę z wyzwaniem na pojedynek, lecz nikt nie stawia się do walki. Po jakimś czasie docierają do Ciechanowa. Zbyszko spotyka Jędrka z Kropiwnicy w towarzystwie braci zakonnych i rycerza de Lorche. Młodzieniec wyzywa Lotaryńczyka na pojedynek o cześć ich dam. Jędrek zapewnia Zbyszka, że Jurandówna czeka na niego. Okazuje się, że dwór księcia przebywa w leśnym zamku i Zbyszko z rycerzem de Lorche wyruszają w dalszą drogę. De Lorche jest rozczarowany faktem, że w polskich puszczach nie spotka żadnego smoka, z którym mógłby walczyć i zyskać sławę. O świcie docierają do Przasnysza. Na śniadaniu zjawiają się goście księcia: Hugo von Danveld i Zygfryd de Lve. Zbyszko dostrzega księżnę i Danusię. Z zachwytem zauważa, że Jurandówna wydoroślała i wypiękniała. Podczas polowania wyznaje jej miłość i całuje ukochaną.
Na polowaniu rozjuszony tur atakuje księżnę. Na ratunek rzucają się Zbyszko i Fulko de Lorche. Rycerz z Bogdańca zostaje ranny. Danveld obiecuje Danusi, że postara się o leczniczy balsam, który uzdrowi narzeczonego. De Lorche również zaczyna chorować. Danusia opiekuje się Zbyszkiem. Do zamku przybywają bracia Gotfryd i Rotgier z panem de Fourcy; przywożą skargę na Juranda, który pojmał rycerza de Bergowa. Krzyżacy żądają, aby książę ukarał rycerza ze Spychowa. De Fourcy wyjaśnia, że Jurand stanął do pojedynku zgodnie ze zwyczajem. Książę Janusz odrzuca żądania braci zakonnych. Niemcy postanawiają porwać Jurandównę, by zmusić jej ojca do uległości i upokorzenia się.

Przed wyjazdem z zamku zakonnicy żegnają się z księciem, a Danveld zapewnia Danusię, że za kilka dni przyśle służkę z balsamem dla Zbyszka. De Fourcy domyśla się, że Krzyżacy chcą porwać dziewczynę i postanawia ostrzec księcia Janusza. Danveld morduje de Fourcy. Ku braciom zakonnym zbliża się Hlawa z wiadomością, że Zbyszko wyzywa ich na pojedynek, po czym ucieka przed Niemcami, którzy chcą go zaatakować. Hlawa wraca do zamku i informuje o wszystkim księcia. Janusz jest wdzięczny Zbyszkowi za ocalenie żony i w nagrodę ofiarowuje mu pas rycerski i ostrogi, pasując młodzieńca na rycerza. Obiecuje również, że wstawi się za nim u Juranda i przekona rycerza, by wyraził zgodę na ślub narzeczonych.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies