Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Streszczenie „Krzyżaków” w pigułceDo Szczytna przybywają posłańcy z ciałem Rotgiera. Zygfryd rozpacza nad trumną syna i poprzysięga mu zemstę. Potem udaje się z katem do celi, w której przebywa Jurand i każe okaleczyć rycerza. Składa w trumnie Rotgiera odciętą dłoń i język jeńca, a następnie chce skrzywdzić Danusię, lecz ktoś spycha go ze schodów wiodących na wieżę.

Hlawa wyrusza do Bogdańca. Opowiada Maćkowi o ślubie Zbyszka i porwaniu Danusi. Dowiaduje się o śmierci Zycha. Do izby wbiega zaniepokojona Jagienka. Maćko postanawia udać się do bratanka, a Jagienka postanawia jechać razem z nim. Stary rycerz zyskuje przyjaźń Wilka, który zobowiązuje się do opieki nad Bogdańcem. Na dworze zjawia się Zychówna w męskim przebraniu.

W Sieradzu okazuje się, że opat wyruszył do biskupa płockiego. Maćko i jego towarzysze wyruszają w dalszą drogę. Powódź uniemożliwia im podróż i postanawiają przeprawić się przez las. Anulka zakochuje się w Hlawie. W Płocku Maćko dowiaduje się, że opat zmarł. Po pogrzebie udaje się na ucztę do biskupa, który przekazuje, że krewny zapisał mu lasy, a resztę majątku pozostawił Jagience. Rycerz z Bogdańca dostrzega Kunona Lichtensteina. Zdobywa przychylność Krzyżaka i otrzymuje od niego list, ułatwiający mu podróżowanie po Prusach. W Brodnicy dowiadują się, że Zbyszko przebywał w Malborku, gdzie zyskał przyjaźń Ulryka. W drodze do Szczytna spotykają okaleczonego ślepca. Hlawa rozpoznaje w nim Juranda. Postanawiają zawrócić do Spychowa. Tolima opowiada im o Zbyszku, który nie odnalazł żony i wyruszył na Żmudź. Maćko wyjeżdża za bratankiem.

Jurand zmienia się i pozostawia zemstę Bogu. Jagienka opiekuje się rycerzem. W Spychowie zjawia się Hlawa z wiadomością, że Maćko wyruszył do kniazia Witolda. Hlawa opowiada o Zygfrydzie, który razem z Danusią opuścił Szczytno. Jagienka wysyła giermka za Maćkiem.
Jurandowi wyznaje, że jest dziewczyną. Obiecuje mu, że zostanie z nim do powrotu Danusi. Anulka daje Hlawie swój pątlik, by walczył w jej barwach.

Wśród rycerzy polskich zaczynają krążyć pogłoski o rychłej wojnie. Hlawa wyrusza na Żmudź i odnajduje Zbyszka i Maćka. Młodzieniec odbywa naradę z wodzem Skirwoiłło i postanawiają zaatakować Nowe Kowno. Zbyszko opowiada o poszukiwaniach Danusi w Prusach. Skirwoiłło wydaje rozkaz do ataku. Zbyszko rozkazuje pojmać jak najwięcej jeńców i przygotowuje swój oddział do ataku na Krzyżaków. Dochodzi do starcia z nieprzyjacielem. Oddział Zbyszka odnosi zwycięstwo. Młodzieniec chwyta rycerza w błękitnej zbroi i okazuje się, że pojmał Fulka de Lorche. Zbyszko wyrusza ku oddziałom Skirwoiłły. Okazuje się, że wódz również wygrał bitwę. W obozie młodzieniec opowiada Lotaryńczykowi o liście Żmudzinów z prośbą o pomoc przeciwko Krzyżakom. De Lorche informuje go, że w drugim oddziale jechał Zygfryd de Lve. Zbyszko rusza do pochwyconych przez Skirwoiłłę jeńców i odnajduje wśród nich Sanderusa. Sanderus opowiada o szaleństwie Zygfryda. De Lorche jest gotów, aby Zbyszko wymienił go za żonę. Młodzieniec żegna się ze Skirwoiłło.
Zbyszko i Maćko wyruszają tropem zbiegów. Sanderus rusza przodem, zostawiając im znaki. Wreszcie odnajdują Krzyżaków i uderzają na nich. W chacie smolarza młodzieniec znajduje Danusię, lecz dziewczyna jest tak przerażona, że go nie poznaje. Zbyszko pragnie zemścić się na Zygfrydzie, lecz Maćko powstrzymuje go. Hlawa nakazuje siostrze zakonnej przygotować posłanie dla Danusi. Stary rycerz rozmawia z Arnoldem von Baden. Czech postanawia wyruszyć do Spychowa razem z pojmanym de Lve. W nocy ucieka służka. Danusia zaczyna chorować. Maćko radzi, aby szybko wyruszyli w drogę. Tymczasem zostają pojmani przez brata Arnolda. Krzyżacy godzą się, aby Zbyszko odjechał z żoną, lecz stary rycerz musi pozostać jako jeniec. Hlawa dojeżdża do Spychowa. Przed Jurandem staje Zygfryd, lecz stary rycerz uwalnia go, rezygnując z zemsty. Tolima odprowadza Zygfryda do granicy ziem spychowskich. Pozostawiony sobie Krzyżak popełnia samobójstwo, wieszając się na drzewie. Następnego dnia Spychów opuszcza Jagienka. Widząc wisielca, każe go pochować.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies