Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce


Dzięki pomocy ludzi Zbyszko dociera do granic Spychowa. Danusia umiera na łące, odzyskawszy na chwilę świadomość. Jurand wychodzi naprzeciw Zbyszkowi. Młodzieniec rozpacza po śmierci żony. Stary rycerz traci władzę w nogach i zapada w letarg, nie wiedząc, co się z nim dzieje. Po pogrzebie Danusi Zbyszko odczuwa głęboki smutek i każdą chwilę spędza przy jej trumnie. Stary Tolima wyrusza do Malborka z okupem za Maćka. Do Spychowa przybywa de Lorche z wiadomością o pojmaniu sługi. Jego pieśń sprawia, że Zbyszko opłakuje żonę i odzyskuje chęci do życia.

Zbyszko i de Lorche wyruszają do Płocka. W mieście spotykają Tolimę, który uciekł z niewoli, i Hlawę. Rycerz dowiaduje się, że w Spychowie przebywała Jagienka, która teraz służy na dworze księżnej Aleksandry. Na uczcie u starosty dostrzega Zychównę. Anna Danuta opłakuje śmierć Danusi. Zbyszko podczas uczty obserwuje Jagienkę. Fulko de Lorche opowiada o żarcie Agnieszki z Długolasu i swojej walce ze słomianym smokiem. Rycerz z Bogdańca zostaje zaliczony w poczet królewskich rycerzy.

W Raciążu odbywają się rozmowy Jagiełły z wielkim mistrzem, które nie rozwiązują wielu spornych spraw. Zbyszko wyrusza z poselstwem królewskim do Malborka. Posłowie docierają do Malborka i w milczeniu patrzą na potężną twierdzę, która jest symbolem siły Zakonu. Zbyszko wykupuje Maćka z niewoli. Stary rycerz ze smutkiem dowiaduje się o śmierci Danusi. Zyndram z Maszkowic jest pewien, że potęgę Zakonu można zmiażdżyć. Na zamku w Malborku odbywa się uczta. Powała wykazuje się niezwykłą siłą, zginając ostrze tasaka w trąbkę.

Zbyszko i Maćko wracają do Spychowa. Jagienka opiekuje się Jurandem. Zaskoczony młodzieniec odkrywa, że Zychówna przynosi kwiaty na grób Danusi. Jest jej wdzięczny za dobre serce. W kilka dni później umiera Jurand. Zbyszko prosi, aby Maćko i Jagienka wyjechali do Bogdańca. Sam postanawia wypełnić śluby dane niegdyś żonie. Zychówna mówi mu, że mogą przewieźć trumnę Jurandówny do Krześni. W Spychowie pozostanie jako dzierżawca Czech Hlawa z żoną Anusią.
Zobacz również:
Streszczenie Krzyżaków
Streszczenie na 2l.pl

Zbyszko wyrusza w podróż. Jagienka błaga go, by wrócił cały i zdrowy domu. Później razem z Maćkiem odjeżdżają do Bogdańca. Dziewczyna nie potrafi zapomnieć o ukochanym i postanawia wstąpić do klasztoru. Maćko i Jagienka wracają do Bogdańca. Stary rycerz stara się przebłagać Boga, licząc na Jego ochronę nad Zbyszkiem. Pewnego dnia wyjeżdża do Krakowa, aby wypełnić ślub złożony niegdyś zmarłej królowej. Maćko i Jagienka oczekują na powrót Zbyszka. Stary rycerz godzi się z Wilkiem.

Witold pokonuje Krzyżaków i zajmuje Nowe Kowno. Po wielu miesiącach w Bogdańcu zjawia się Zbyszko, który w Spychowie złożył na trumnie żony pawie czuby. Wypełnienie ślubów nie ukoiło jednak jego bólu. Młodzieniec zaczyna chorować. Maćko radzi Jagience, jak ma pomóc ukochanemu. W sercu Zbyszka rodzi się miłość do Jagienki, lecz dziewczyna nie okazuje mu swoich uczuć. Młodzieniec chce wyruszyć ponownie na wojnę.

Zbyszko wraca do zdrowia, a Maćko namawia go, by udał się do Zgorzelic, by podziękować Jagience za opiekę. Dziewczyna zjawia się w Bogdańcu i pomaga ukochanemu trefnić włosy. Zbyszko wyznaje jej swoją miłość.

Po ślubie Zbyszko i Jagienka mieszkają w Moczydołach, a Maćko buduje dla nich kasztel. Na świat przychodzą synowie małżonków, Maćko i Jaśko. Ród z Bogdańca zyskuje szacunek okolicznej szlachty. Następnie na świat przychodzi kolejny syn Zbyszka i Jagienki, Zych. Młodzi zamieszkują w nowym kasztelu. Maćko jest szczęśliwy i dumny z bratanka i jego rodziny. Jagienka rodzi czwartego syna, Juranda. Maćko wyjeżdża do Spychowa i wraca z wiadomością, że w pojedynku pokonał krewnego Lichtensteina.

Umiera Konrad von Jungingen, a jego następcą zostaje Ulryk. W Polsce trwają przygotowania do wojny. Maćko wybiera się do Krakowa i wraca z wieścią o zbliżających się walkach. W Bogdańcu pojawia się posłaniec z wiciami. Rycerze wyruszają w drogę. Wybucha wojna, początkowo zwycięska dla Krzyżaków. Czternastego lipca wojska polskie stają na polach Grunwaldu. Rycerze polscy uczestniczą w porannej mszy. Król ma nadal nadzieję, że Krzyżacy poproszą go o pokój. Pojawia się posłaniec z wieścią o zbliżaniu się wojsk niemieckich. Krzyżacy przysyłają posłów z mieczami, aby dodać Polakom odwagi w walce. Rozpoczyna się bitwa. Ginie Ulryk von Jungingen. Maćko staje do pojedynku z Kunonem Lichtensteinem i zabija przeciwnika. Przed Jagiełłą zostają złożone chorągwie pokonanych Krzyżaków. Zbyszko i Maćko szczęśliwie wracają do Bogdańca.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies