Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach” - strona 3
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”

Autor: Dorota Blednicka

Hugo von Danveld

Hugo von Danveld jest starostą w Szczytnie. Wśród braci zakonnych ma złą opinię. Poprzednio pełnił funkcję pomocnika wójta w Sambii i w związku z licznymi skargami na niego, został przeniesiony do Prus.

Hugo jest mężczyznÄ… dość mÅ‚odym, otyÅ‚ym z „twarzÄ… chytrego piwożłopa i grubymi wilgotnymi wargami”. Z caÅ‚ego serca nienawidzi Juranda odtÄ…d, jak na widok mÅ›ciwego rycerza porzuciÅ‚ Å‚upy i swoich krewnych i uciekÅ‚ ze strachu. Później zostaÅ‚ oddany pod sÄ…d rycerski i uniewinniony, lecz musiaÅ‚ poprzysiÄ…c na krzyż i swojÄ… cześć, że podczas walki poniósÅ‚ go koÅ„. ZajÅ›cie to zamknęło mu drogÄ™ do wyższych stanowisk w Zakonie.

Jest czÅ‚owiekiem pozbawionym wszelkich skrupułów i moralnoÅ›ci. Okrutny, sadystyczny i lubieżny – ujrzawszy DanusiÄ™, zapaÅ‚aÅ‚ do niej żądzÄ…, a wiek dziewczynki nie miaÅ‚ dla niego znaczenia. Ta namiÄ™tność „wyrosÅ‚a na pokÅ‚adzie dzikiej nienawiÅ›ci” do Juranda sprawia, że Danveld staje siÄ™ pomysÅ‚odawcÄ… porwania Jurandówny, majÄ…c nadziejÄ™, że bÄ™dzie mógÅ‚ jÄ… zatrzymać dla siebie. Morduje pana de Fourcy’ego, kiedy ten chce ostrzec ksiÄ™cia przed zamiarami spiskowców. Jest bezwzglÄ™dny – widok bÅ‚agajÄ…cego o oddanie córki rycerza ze Spychowa sprawia mu przyjemność. To on pochyla siÄ™ nad jeÅ„cem, aby powiedzieć, że jeÅ›li odda ojcu córkÄ™, to tylko z jego bÄ™kartem.

Hugo von Danveld ginie ostatecznie z rÄ™ki Juranda. Uosabia cechy charakterystyczne dla rycerzy Zakonu – okrucieÅ„stwo, obÅ‚udÄ™ i zakÅ‚amanie. Nie powstrzymuje siÄ™ nawet przed morderstwem, aby osiÄ…gnąć zamierzony cel.

Rotgier

Rotgier jest mÅ‚odym zakonnikiem i synem Zygfryda de Löve. Należy do czterech braci zakonnych, którzy postanowili ostatecznie zniszczyć Juranda, porywajÄ…c jego jedynÄ… córkÄ™.

Pomimo młodego wieku Rotgier jest rycerzem sławnym, bowiem stawał do pojedynków z najdzielniejszymi rycerzami w Europie i brał udział w niejednej wojnie. Wierzy w swoją siłę i spryt, odznacza się przebiegłością, zakłamaniem i obłudą. Jako obserwator i sprawca samotnej walki Juranda w Szczytnie zjawia się na dworze księcia mazowieckiego, by złożyć skargę na polskiego rycerza. Oskarża Juranda o morderstwom i żąda zadośćuczynienia za doznane przez Zakon krzywdy w postaci ziem spychowskich. Wykorzystuje przy tym naiwność i głęboką religijność rycerzy, opowiadając o siłach nieczystych, które rzekomo pomagały w walce panu ze Spychowa. Pewny siebie, wyzywa ich na sąd Boży, nie spodziewając się, że rękawicę podniesie Zbyszko. Ginie z jego ręki, samotny wśród nieprzyjaznych mu osób.
Rotgier okrucieństwem dorównywał Zygfrydowi. To on właśnie chciał ujrzeć Juranda z powrozem na szyi u bramy zamku w Szczytnie.




strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies