Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza

Autor: Dorota Blednicka

Motyw ojca – w sercu Juranda ze Spychowa pozostaÅ‚o jedyne pozytywne uczucie – miÅ‚ość do jedynej córki, Danusi. To bezgraniczne oddanie wykorzystujÄ… Krzyżacy, dla których rycerz jest wrogiem nieprzejednanym i niepokonanym. PodstÄ™pnie porywajÄ… dziewczynÄ™, a Jurand zjawia siÄ™ w Szczytnie, skÅ‚adajÄ…c z siebie ofiarÄ™ w imiÄ™ ocalenia dziecka. Upokorzony, zÅ‚amany przez przeciwnika, musi wyrzec siÄ™ dumy i honoru. W przypÅ‚ywie szaleÅ„stwa rozpoczyna samotnÄ… walkÄ™ i, pomimo przewagi przeciwnika, doprowadza do Å›mierci wielu Krzyżaków. Zych ze Zgorzelic jest ojcem, który równie mocno jak Jurand DanusiÄ™ kocha swÄ… córkÄ™ JagienkÄ™. Jest z niej dumny, chÄ™tnie jÄ… wychwala do Maćka i Zbyszka i chciaÅ‚by, aby dziewczyna poÅ›lubiÅ‚a mÅ‚odego rycerza.

Motyw patriotyzmu – gÅ‚Ä™bokim patriotyzmem wyróżniajÄ… siÄ™ rycerze polscy. CeniÄ… ponad wszystko miÅ‚ość ojczyzny, sÄ… gotowi walczyć o jej wolność i zawsze stawiajÄ… siÄ™ na wezwanie króla.

Motyw przemiany wewnÄ™trznej – Jurand ze Spychowa przez wiele lat prowadzi samotnÄ… walkÄ™ na Å›mierć i życie z Zakonem krzyżackim, mszczÄ…c siÄ™ za Å›mierć ukochanej żony. Ten nieugiÄ™ty i gniewny rycerz zaÅ‚amuje siÄ™ w obliczu kolejnej tragedii – porwania przez braci zakonnych jego jedynej córki. Aby ocalić dziecko, zgadza siÄ™ na warunki, postawione mu przez komtura Danvelda i zjawia siÄ™ w Szczytnie. PosÅ‚usznie wypeÅ‚nia żądania Krzyżaków, bÅ‚agajÄ…c ich o oddanie Danusi. Zawsze dumny i honorowy, potrafi ugiąć siÄ™ przed wrogiem. Kiedy odkrywa, że zostaÅ‚ oszukany, porywa siÄ™ do ostatniej walki z liczniejszym przeciwnikiem. Pojmany i okaleczony przez Zygfryda, staje siÄ™ czÅ‚owiekiem peÅ‚nym pokory i odnajduje ukojenie w modlitwie, żyjÄ…c jak pokutnik. Rycerz, który niegdyÅ› z zadowoleniem wsÅ‚uchiwaÅ‚ siÄ™ w jÄ™ki jeÅ„ców w spychowskich lochach, zmienia siÄ™ tak bardzo, że zwraca wolność swojemu oprawcy, Zygfrydowi de Löve, pozostawiajÄ…c ostatecznÄ… zemstÄ™ Bogu. ZupeÅ‚nie inna przemiana zachodzi w naturze Zbyszka z BogdaÅ„ca. Porywczy i niespokojny osiemnastolatek pod wpÅ‚ywem cierpienia po utracie mÅ‚odej żony, bywania na dworach, przyjaźni z rycerzami i przestrzegania rycerskich zasad zmienia siÄ™ w dojrzaÅ‚ego, szlachetnego rycerza, dla którego priorytetem stajÄ… siÄ™ rodzina, patriotyzm i honor.
Motyw przyjaźni – przyjaciółmi w powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza sÄ… Zbyszko i Fulko de Lorche. PoczÄ…tkowo jako przeciwnicy, majÄ…cy stanąć do pojedynku w obronie czci swoich dam, z czasem siÄ™ zaprzyjaźniajÄ…. Rycerz z BogdaÅ„ca nie zgadza siÄ™, aby Fulko zapÅ‚aciÅ‚ za siebie okup, kiedy zostaÅ‚ pojmany przez niego na Å»mudzi. De Lorche zjawia siÄ™ w Spychowie, gdy dowiaduje siÄ™, że Maćko jest jeÅ„cem Krzyżaków i proponuje, aby przyjaciel wymieniÅ‚ go za stryja. To wÅ‚aÅ›nie przy LotaryÅ„czyku mÅ‚ody rycerz znajduje ukojenie po Å›mierci Danusi. Wiernym i lojalnym przyjacielem Zbyszka staje siÄ™ giermek Hlawa, który towarzyszy rycerzowi w każdym niebezpieczeÅ„stwie, chroni go i wypeÅ‚nia powierzone mu zadania.

Motyw rycerza – bohaterowie Krzyżaków należą głównie do stanu rycerskiego. W swoim postÄ™powaniu kierujÄ… siÄ™ honorem i zawsze dotrzymujÄ… danego sÅ‚owa. Sienkiewicz w postaciach polskich rycerzy, zarówno historycznych, jak i fikcyjnych ukazaÅ‚ wzorcowe cechy Å›redniowiecznego rycerza: szlachetność, prawość, mÄ™stwo, odwagÄ™ oraz gÅ‚Ä™boki patriotyzm.

Motyw szaleÅ„stwa – Zygfryd de Löve po Å›mierci syna popada w szaleÅ„stwo. W przypÅ‚ywie zemsty okalecza Juranda i skÅ‚ada jego dÅ‚oÅ„ i jÄ™zyk w trumnie Rotgiera. Ma wrażenie, że zmarli bracia zakonni rozmawiajÄ… z nim. OwÅ‚adniÄ™ty panicznym strachem, nie potrafi zamordować przetrzymywanej Jurandówny. Z wysiÅ‚kiem, miesiÄ…cami broni siÄ™ przed obÅ‚Ä™dem, podróżujÄ…c z uwiÄ™zionÄ… w wiklinowej kolebce DanusiÄ…. Ostateczne zaÅ‚amuje siÄ™ po tym, jak rycerz ze Spychowa uwalnia go i pozwala odejść. Ten akt miÅ‚osierdzia go przeraża. Åšcigany urojeniami, widzÄ…c Å›mierć pod postaciÄ… koÅ›ciotrupa, popeÅ‚nia samobójstwo. ZmysÅ‚y traci Danusia – delikatna i peÅ‚na ufnoÅ›ci zaledwie dwunastoletnia dziewczynka, porwana przez Krzyżaków, aby zmusić do ulegÅ‚oÅ›ci jej ojca. Potraktowana okrutnie (porywacze rozbili jej luteÅ„kÄ™ o Å›cianÄ™, Zygfryd gÅ‚odziÅ‚ jÄ… i przez caÅ‚y czas i przetrzymywaÅ‚ w ciemnej, ciasnej klatce), wystraszona, zaÅ‚amuje siÄ™ psychicznie, a jedynym uczuciem, które wypeÅ‚nia jej serce, jest bezgraniczne przerażenie. Odnaleziona przez Zbyszka, nie rozpoznaje go i poddaje siÄ™ chorobie, która stopniowo wyniszcza jej organizm. Åšwiadomość odzyskuje na chwilÄ™ przed Å›mierciÄ…, aby przekonać siÄ™, że umiera obok tego, którego pokochaÅ‚a caÅ‚ym dziewczÄ™cym sercem.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies