Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza - strona 3
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza

Autor: Dorota Blednicka

Motyw szczęścia – pojÄ™cie szczęścia jest różne dla każdego czÅ‚owieka. Dla starego Maćka szczęście wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z odbudowÄ… rodowego BogdaÅ„ca i zapewnieniem ciÄ…gÅ‚oÅ›ci rodu. Zbyszko swoje szczęście poczÄ…tkowo wiÄ…zaÅ‚ z DanusiÄ…, dlatego po stracie mÅ‚odej żony uważaÅ‚, że jego życie skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ i pozostanie mu tylko smutek. Swój żal ukoiÅ‚ u boku Jagienki, którÄ… poÅ›lubiÅ‚ i z którÄ… stworzyÅ‚ zgodne małżeÅ„stwo. Dla Jagienki, która bezgranicznie kochaÅ‚a rycerza z BogdaÅ„ca, ważniejsze byÅ‚o szczęście ukochanego mężczyzny. Chociaż cierpiaÅ‚a z powodu nieodwzajemnionego uczucia, modliÅ‚a siÄ™ o odnalezienie Danusi.

Motyw drogi – bohaterowie Krzyżaków nieustannie podróżujÄ…. Wówczas rozgrywajÄ… siÄ™ wydarzenia ważne dla rozwoju akcji powieÅ›ci. W drodze do Krakowa Zbyszko poznaje DanusiÄ™ i atakuje posÅ‚a krzyżackiego. W drodze do BogdaÅ„ca poznaje JagienkÄ™ i rozkochuje w sobie mÅ‚odÄ… dziewczynÄ™. Podczas podróży do Ciechanowa poczet Juranda zostaje zasypany przez Å›nieżycÄ™. W drodze do Spychowa Jurand i Zbyszko spotykajÄ… wysÅ‚anników braci zakonnych z wieÅ›ciÄ… o Jurandównie. Podczas przejazdu do Szczytna Maćko i Jagienka spotykajÄ… okaleczonego ojca Danusi. W drodze do Spychowa umiera żona rycerza z BogdaÅ„ca.

Motyw tragedii – tragedia nieodÅ‚Ä…cznie wpisana jest w losy Juranda ze Spychowa. Po utracie ukochanej żony, która zmarÅ‚a na atak serca, wleczona przez Krzyżaków na powrozie za koniem, rycerz rozpoczÄ…Å‚ walkÄ™ z wrogiem, aby pomÅ›cić doznanÄ… krzywdÄ™. Po latach traci również jedyne dziecko, porwane przez braci zakonnych. Okaleczony, prowadzi pokutnicze życie, pozostawiajÄ…c zemstÄ™ Bogu. Po Å›mierci Danusi żyje w letargu, nieÅ›wiadomy tego, co dzieje siÄ™ wokół. Tragiczna jest również mÅ‚odzieÅ„cza miÅ‚ość Zbyszka. Natychmiast po Å›lubie jego żona zostaje porwana. Odnajduje jÄ… po wielu miesiÄ…cach, obÅ‚Ä…kanÄ… i wycieÅ„czonÄ… okrucieÅ„stwem Zygfryda de Löve. Dziewczyna umiera w drodze powrotnej do domu, a mÅ‚ody rycerz pogrąża siÄ™ w rozpaczy i żaÅ‚obie.

Motyw wÅ‚adcy – WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o zostaÅ‚ w powieÅ›ci Sienkiewicza ukazany jako wÅ‚adca mÄ…dry, sprawiedliwy, pobożny i mężny. Przez wiele lat dąży do pokojowego zaÅ‚agodzenia konfliktu z Zakonem. DziÄ™ki jego zdolnoÅ›ciom strategicznym wojska polsko – litewskie odnoszÄ… ogromne zwyciÄ™stwo w bitwie pod Grunwaldem i pokonujÄ… potÄ™gÄ™ Zakonu krzyżackiego. Jest również niezwykle pobożnym królem, który nie chciaÅ‚ dopuÅ›cić do przelania chrzeÅ›cijaÅ„skiej krwi, lecz kiedy nie daÅ‚o siÄ™ uniknąć wojny, mężnie poprowadziÅ‚ swoje oddziaÅ‚y do walki.
Motyw zbrodni – zbrodnia nieodÅ‚Ä…cznie towarzyszy poczynaniom Krzyżaków. Podczas pokoju napadli na bezbronny dwór w ZÅ‚otoryi i porwali ksiÄ™cia Janusza. Podczas ataku jeden z Niemców przytroczyÅ‚ żonÄ™ Juranda do konia i kobieta zmarÅ‚a ze strachu. Zbrodnicze sÄ… również zamiary braci zakonnych ze Szczytna wobec rycerza ze Spychowa. PorywajÄ… jego dwunastoletniÄ… córkÄ™, a Juranda zmuszajÄ… w ten sposób do ulegÅ‚oÅ›ci. Dziewczynka umiera wycieÅ„czona psychicznie i fizycznie, a Jurand zostaje okaleczony.

Motyw zemsty – zemsta staje siÄ™ dla Juranda sposobem na ukojenie żalu i bólu po stracie żony. Rycerz przez wiele lat pojedynkuje siÄ™ z Krzyżakami i staje siÄ™ dla nich postrachem. W Spychowie przetrzymuje jeÅ„ców, wsÅ‚uchujÄ…c siÄ™ w ich jÄ™ki, a kiedy na nowo ogarniajÄ… go rozpacz i wspomnienie ukochanej kobiety, wyrusza do Prus, by napadać na przygranicznie grody, siejÄ…c spustoszenie i w przelanej krwi szukajÄ…c zapomnienia. Po porwaniu Danusi „jedna krzywda i jedna pomsta” Å‚Ä…czy pana ze Spychowa ze Zbyszkiem. MÅ‚ody rycerz stara siÄ™ odnaleźć żonÄ™ i jedynie honor rycerski nie pozwala mu dokonać ostatecznej zemsty na Zygfrydzie de Löve, który przez wiele miesiÄ™cy przetrzymywaÅ‚ JurandównÄ™. MÅ‚odzieÅ„cowi zemsta nie przynosi ukojenia – choć dotrzymuje obietnicy zÅ‚ożonej Danusi i skÅ‚ada na jej trumnie pawie czuby z heÅ‚mów Krzyżaków, to zapytany, czy pomsta zadowoliÅ‚a go, odpowiada: „Na nic widać zbawionym duszom krew ludzka!”. Pragnienie zemsty za Å›mierć syna kieruje krokami Zygfryda. W przypÅ‚ywie ojcowskiego bólu okalecza on okrutnie Juranda i skÅ‚ada jego dÅ‚oÅ„ i jÄ™zyk w trumnie Rotgiera. PoprzysiÄ™ga również zemstÄ™ na Zbyszku z BogdaÅ„ca, który pokonaÅ‚ Rotgiera w sprawiedliwym pojedynku, zapowiadajÄ…c, że zada mu mÄ™kÄ™ gorszÄ… od Å›mierci.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies