„Proces” - streszczenie szczegółowe - strona 34
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Proces

„Proces” - streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

K. zdecydowaÅ‚ siÄ™ odebrać adwokatowi peÅ‚nomocnictwo. MiaÅ‚ nadal wÄ…tpliwoÅ›ci, czy ta decyzja jest sÅ‚uszna, lecz przekonanie o koniecznoÅ›ci takiego kroku, przeważyÅ‚o. KosztowaÅ‚o go to sporo siÅ‚. Tego dnia, kiedy miaÅ‚ zamiar iść do Hulda, pracowaÅ‚ powoli i musiaÅ‚ do późna zostać w biurze. Po godzinie dziesiÄ…tej stanÄ…Å‚ przed drzwiami mieszkania mecenasa. PrzewidywaÅ‚, że rozmowa bÄ™dzie niezwykle przykra, ale pomimo tego nie zamierzaÅ‚ z niej zrezygnować. ZapukaÅ‚, wiedzÄ…c, że jest to zupeÅ‚nie bezcelowe, ponieważ Leni zazwyczaj nie spieszyÅ‚a siÄ™. Po chwili zapukaÅ‚ powtórnie i w okienku ukazaÅ‚a siÄ™ para oczu, która nie należaÅ‚a do pokojówki. Drzwi otworzyÅ‚y siÄ™, lecz osoba z drugiej strony przytrzymywaÅ‚a je, ostrzegajÄ…c kogoÅ› okrzykiem „To on!”. Bankier wtargnÄ…Å‚ do Å›rodka, w ostatniej chwili widzÄ…c Leni w nocnej koszuli, biegnÄ…cÄ… miÄ™dzy pokojami.

Drzwi otworzył mu mały człowieczek z długą brodą. K. spytał go, czy jest na służbie u adwokata. W odpowiedzi usłyszał, że mecenas jest jego obrońcą, a on przyszedł w pewnej sprawie sądowej. Oskarżonego zaskoczył niekompletny strój gościa. Spytał, czy Leni jest jego kochanką. Człowieczek zaprzeczył tak gwałtownie, że K. uśmiechnął się i stwierdził, że ma przed sobą osobę prawdomówną. Kazał mu iść za sobą. Mężczyzna nazywał się Block i był kupcem. K. otworzył drzwi do gabinetu adwokata, sądząc, że Leni ukryła się w pokoju, lecz nie znalazł dziewczyny. Przed obrazem sędziego zatrzymał kupca, pytając, czy zna urzędnika. Block stwierdził, że mężczyzna z wizerunku jest wyższym sędzią, a bankier odparł, że kupiec nic nie wie o sprawach, gdyż sędzia należał do niższych urzędników. Na korytarzu zapytał Blocka, czy wie, gdzie ukryła się Leni.

W odpowiedzi usłyszał, że dziewczyna jest zapewne w kuchni i gotuje zupę dla Hulda. K. zarzucił mężczyźnie, że jest chytry i kazał zaprowadzić się do pokojówki. W kuchni rzeczywiście zastał Leni, który przywitała się z nim grzecznie i spojrzała na niego z ukosa. Kupiec usiadł na krześle, a bankier stanął za Leni, pytając, kim jest Block. Objęła go, wyjaśniając, że kupiec jest godnym pożałowania człowiekiem. Wtedy zarzucił jej, że była w koszuli i spytał, czy jest kochanką Blocka. Poprosiła, aby poszedł z nią go gabinetu, a wszystko mu wyjaśni. Nie zgodził się na to, żądając, by uczyniła to w kuchni. Leni starała się go pocałować, lecz uchylił się, mówiąc, że nie chce by go całowała. Popatrzyła na niego błagalnie, dziwiąc się, że jest zazdrosny o kupca. Potem zwróciła się z prośbą do Blocka, by pomógł jej odsunąć wszelkie podejrzenia. Mężczyzna odparł, że nie wie, o co K. mógłby być zazdrosnym.
Bankier uśmiechnął, a pokojówka wykorzystała jego nieuwagę, by uwiesić się u jego ramienia. Wytłumaczyła, że zajęła się kupcem, ponieważ jest ważnym klientem adwokata, który tego dnia bardzo źle się czuł. Chciała, aby został u niej na noc i prosiła, aby nie zaniedbywał procesu. K. zażądał, aby poinformowała mecenasa o jego wizycie. Był zły, ponieważ chciał najpierw omówić sprawę wypowiedzenia adwokatowi z Leni, ale obecność Blocka wytrąciła go z równowagi. Zawołał pokojówkę i kazał, by podała mecenasowi zupę.

Nagle odezwaÅ‚ siÄ™ kupiec, stwierdzajÄ…c, że K. również jest klientem Hulda. Jego sÅ‚owa rozgniewaÅ‚y bankiera. Leni dokÅ‚adnie wykonywaÅ‚a polecenia oskarżonego, nie interesujÄ…c siÄ™ tym, o czym chce porozmawiać z adwokatem. Józef K. patrzyÅ‚, jak wychodziÅ‚a z kuchni. ByÅ‚ przekonany, że należy wypowiedzieć obroÅ„cy. UważaÅ‚, że im wczeÅ›niej zrealizuje swój zamiar, tym Å‚atwiej zapobiegnie szkodzie. ZapytaÅ‚ kupca, od jak dawna jest klientem Hulda. Block wyjaÅ›niÅ‚, że adwokat od dwudziestu lat zastÄ™puje go w sprawach handlowych, a w procesie broni go od poczÄ…tku – dÅ‚użej niż pięć lat. K. byÅ‚ zaskoczony faktem, że mecenas podejmowaÅ‚ siÄ™ również zwyczajnych zleceÅ„ prawnych. Kupiec odparÅ‚, że wielu ludzi sÄ…dziÅ‚o, iż Huld lepiej zajmowaÅ‚ siÄ™ sprawami handlowymi. WyznaÅ‚, że jest mÅ›ciwy i kiedy jest zirytowany, nie zwraca uwagi czyjÄ… sprawÄ™ prowadzi. Sam nie byÅ‚ wierny mecenasowi i chciaÅ‚ wyznać bankierowi pewnÄ… tajemnicÄ™, która zjednoczyÅ‚aby ich. Przyciszonym tonem oznajmiÅ‚, że ma jeszcze piÄ™ciu pokÄ…tnych adwokatów, co byÅ‚o sprzeczne z zasadami. Dodatkowo pertraktowaÅ‚ z szóstym obroÅ„cÄ….

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Wyrok na Józefie K. został wykonany w:
a) fabryce
b) biurze
c) kamieniołomie
d) kopalni
RozwiÄ…zanie

Kapitan Lanz był dla pani Grubach:
a) przyrodnim bratem
b) stryjem
c) siostrzeńcem
d) bratankiem
RozwiÄ…zanie

Pani Grubach uważaÅ‚a, że panna Bürstner, powinna być bardziej:
a) staranna
b) dumna
c) pracowita
d) uprzejma
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w piguÅ‚ce
Franz Kafka – biografia
Geneza „Procesu” Kafki
Problematyka „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie wÅ‚adzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Główny wÄ…tek „Procesu” Kafki
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieÅ›ci
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Motywy literackie w „Procesie”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiÄ…zania w literaturze i sztuce
Plan wydarzeÅ„ „Procesu”
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczoÅ›ci
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies