Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Proces

Józef K. – tragizm postaciJózef K. przeżywa metafizyczny lęk przed śmiercią, wie, że jest ona nieuchronna i jest świadomy, że może nastąpić w każdej chwili – w każdej bowiem chwili może zapaść nieprzychylny dla niego wyrok. Początkowo buntuje się przeciwko procesowi, później godzi się z sytuacją. Roczna udręka psychiczna, na którą skazał go sąd i na którą skazał bohater sam siebie, kończy się oczekiwaniem na wyrok. Józef K. jest już świadomy tego, że z prawem, które kieruje się własnymi zasadami i przed którym nie może się bronić, nie wygra.

Tragizm bohatera powieści Franza Kafki polega na tym, że znalazł się on w sytuacji absurdalnej, pozbawionej wszelkiej logiki. Nie rozumie praw, jakimi rządzi się otaczający go świat, czuje się osaczonym przez urzędników i wszechobecny sąd. Nie ma też prawa wyboru, ponieważ nie rozumie swojej sytuacji. Nie wie, za co właściwie został oskarżony, kto ostatecznie wyda wyrok, ani nie dostrzega swojej winy. Ta sytuacja uniemożliwia mu jakikolwiek bunt i podjęcie walki z systemem.

Józef K. jest niewątpliwie postacią tragiczną. Jest człowiekiem samotnym, który zatracił poczucie prawdziwych wartości i wiódł życie, skupione wyłącznie wokół pracy i kariery. Tę rzeczywistość uświadomiło mu aresztowanie. Bankier, który przecież nie popełnił nic złego, został wciągnięty w tryby bezwzględnej machiny urzędniczej, która pozbawiła go jakikolwiek praw, w tym prawa do obrony. Śmierć kończy rok udręki bohatera, który nie potrafił już przestać myśleć o niczym innym poza dochodzeniem i uświadomił sobie, że jakikolwiek bunt nie ma sensu, ponieważ stał się marionetką w rękach systemu.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w pigułce
Geneza „Procesu” Kafki
Franz Kafka – biografia
Problematyka „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie władzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Główny wątek „Procesu” Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieści
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Motywy literackie w „Procesie”
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Plan wydarzeń „Procesu”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiązania w literaturze i sztuce
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczości
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies