„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe - strona 14
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Zwabiony krwiÄ… drapieżnik wypÅ‚ynÄ…Å‚ bardzo gwaÅ‚townie z gÅ‚Ä™bin morza i podążaÅ‚ za Å‚odziÄ… Santiago. Ogromny żarÅ‚acz budziÅ‚ postrach: „Grzbiet miaÅ‚ bÅ‚Ä™kitny jak u ryby-miecza, brzuch srebrny, a skórÄ™ gÅ‚adkÄ… i Å‚adnÄ…. Zbudowany byÅ‚ też podobnie do ryby-miecza, z wyjÄ…tkiem olbrzymich szczÄ™k, zatrzaÅ›niÄ™tych teraz, gdy pÅ‚ynÄ…Å‚ bystro tuż pod powierzchniÄ…, tnÄ…c niewzruszenie wodÄ™ sterczÄ…cÄ… pÅ‚etwÄ… grzbietowÄ…. Za Å›ciÅ›niÄ™tymi podwójnymi wargami jego paszczy byÅ‚o osiem rzÄ™dów kłów osadzonych skoÅ›nie do wewnÄ…trz. Nie byÅ‚y to zwykÅ‚e, stożkowe zÄ™by wiÄ™kszoÅ›ci rekinów. MiaÅ‚y ksztaÅ‚t palców ludzkich zagiÄ™tych jak szpony. ByÅ‚y prawie tak dÅ‚ugie jak palce starego rybaka, a z obu stron miaÅ‚y tnÄ…ce, ostre jak brzytwa krawÄ™dzie”. Drapieżnik nie miaÅ‚ żadnych naturalnych wrogów w morskich gÅ‚Ä™biach. Å»adne inne stworzenie nie miaÅ‚o z nim szans.

Santiago dostrzegÅ‚ rekina i przygotowaÅ‚ harpun. MyÅ›laÅ‚ trzeźwo: „Za dobre to byÅ‚o, żeby trwać”. WiedziaÅ‚, że ma niewielkie szanse na obronienie swojej zdobyczy. Rekin podpÅ‚ynÄ…Å‚ do marlina od tyÅ‚u i jednym kÄ™sem wygryzÅ‚ w nim tuż za ogonem wielkÄ… dziurÄ™. Rybak wbiÅ‚ wtedy harpun dokÅ‚adnie miÄ™dzy oczy drapieżnika. TÄ™gie ostrze ugodziÅ‚o w mózg. Zanim żarÅ‚acz poszedÅ‚ na dno rzucaÅ‚ siÄ™ i kotÅ‚owaÅ‚ w morskiej wodzie. Starzec spojrzaÅ‚ na swojego marlina i rzekÅ‚: „WziÄ…Å‚ ze czterdzieÅ›ci funtów (…) ZabraÅ‚ mi także harpun i caÅ‚Ä… linkÄ™ i teraz moja ryba znów krwawi, wiÄ™c przyjdÄ… inne”. Nie chciaÅ‚ już patrzeć na swojÄ… rybÄ™, czuÅ‚ siÄ™ tak, jakby rekin odgryzÅ‚ kawaÅ‚ek jego. ByÅ‚ z siebie dumny, że udaÅ‚o mu siÄ™ rozprawić z drapieżnikiem. WidziaÅ‚ w życiu wiele rekinów, ale ten byÅ‚ bez wÄ…tpienia najwiÄ™kszy.

„Za piÄ™kne byÅ‚o, żeby trwać - myÅ›laÅ‚. - WolaÅ‚bym teraz, żeby to byÅ‚ sen, wolaÅ‚bym nigdy nie schwytać tej ryby i leżeć samotnie w łóżku na gazetach”. Na gÅ‚os dodaÅ‚: „Ale czÅ‚owiek nie jest stworzony do klÄ™ski (…) CzÅ‚owieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. ByÅ‚o mu żal, że zabiÅ‚ swojego marlina. WiedziaÅ‚, że wkrótce nadpÅ‚ynÄ… inne rekiny, a on nie bÄ™dzie mógÅ‚ obronić ryby. GaniÅ‚ samego siebie za pesymistyczne myÅ›li. MobilizowaÅ‚ siÄ™, iż musi tylko pÅ‚ynąć do przystani. UważaÅ‚, że zostaÅ‚o mu już tylko „To i baseball”. ZastanowiÅ‚ siÄ™, czy wielki DiMaggio doceniÅ‚by cios, jaki zadaÅ‚ rekinowi. UważaÅ‚, że to nic takiego, ale przecież zmagaÅ‚ siÄ™ z bólem rÄ…k, tak jak jego idol ze swojÄ… kontuzjÄ….
ZaÅ›witaÅ‚ mu w gÅ‚owie pomysÅ‚, by przywiÄ…zać nóż do koÅ„cówki wiosÅ‚a i odstraszać tym rekiny. Tak też zrobiÅ‚. UlżyÅ‚o mu na myÅ›l, iż nie jest już zupeÅ‚nie bezbronny. NaszÅ‚y go takie oto myÅ›li: „GÅ‚upio jest nie mieć nadziei (…) Poza tym to pewnie grzech. (...) Może byÅ‚o grzechem zabijać rybÄ™? Przypuszczam, że tak, chociaż zrobiÅ‚em to, żeby wyżyć i nakarmić wielu ludzi. A wreszcie wszystko jest grzechem. (...) UrodziÅ‚em siÄ™, żeby być rybakiem, tak jak ryba urodziÅ‚a siÄ™, żeby być rybÄ….”. Jednak nie mógÅ‚ siÄ™ powstrzymać od rozmyÅ›lania o grzechu, ponieważ lubiÅ‚ to robić: „Nie zabiÅ‚eÅ› tego marlina tylko po to, żeby wyżyć i sprzedać go na miÄ™so - myÅ›laÅ‚. - ZabiÅ‚eÅ› go z dumy i dlatego, że jesteÅ› rybakiem. KochaÅ‚eÅ› go, kiedy żyÅ‚, i kochaÅ‚eÅ› go potem. Jeżeli go kochasz, nie jest grzechem go zabić. Czy też jest jeszcze wiÄ™kszym?”. Zabicie rekina uważaÅ‚ natomiast za akt samoobrony, z którego nie czerpaÅ‚ przyjemnoÅ›ci. WyrwaÅ‚ kawaÅ‚ek miÄ™sa marlina z miejsca, gdzie ugryzÅ‚ rekin. PosmakowaÅ‚ i byÅ‚ zachwycony jego jakoÅ›ciÄ…. MógÅ‚by dostać za nie najwyższÄ… cenÄ™, ale nie wiedziaÅ‚, czy uda mu siÄ™ dopÅ‚ynąć do brzegu choćby z kawaÅ‚kiem ryby.

Po dwóch godzinach spokojnego rejsu pojawił się kolejny rekin, a wraz z nim jeszcze jeden. Starzec chwycił broń, którą sporządził wcześniej i ściskając mocno trzon czekał na okazję do zadania ciosu. Zorientował się, iż jest to inny gatunek drapieżnika. Te osobniki żywiły się padliną i znane były przypadki, gdy odgryzały części łodzi rybackich, ponieważ czuły zapach śniętych ryb.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

Siłując się z Murzynem, Santiago przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść:
a) żadna odpowiedź nie jest poprawna
b) o północy
c) w południe
d) o świcie
RozwiÄ…zanie

Ojciec DiMaggio był:
a) nauczycielem
b) urzędnikiem
c) rybakiem
d) sportowcem
RozwiÄ…zanie

Po zjedzeniu kawałka delfina i latającej ryby Santiago poprzysiągł sobie, że już nigdy nie wypłynie w morze bez:
a) soli
b) cukru
c) imbiru
d) pieprzu
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Geneza „Starego czÅ‚owieka i morze”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„Stary czÅ‚owiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„(…) czÅ‚owiek nie jest stworzony do klÄ™ski - powiedziaÅ‚. - CzÅ‚owieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym czÅ‚owieku i morze”
Symbolika „Starego czÅ‚owieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Problem dumy, zwyciÄ™stwa i klÄ™ski w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
„Szczęście jest czymÅ›, co przychodzi pod wieloma postaciami, wiÄ™c któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary czÅ‚owiek i morze”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies