Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

Geneza „Starego człowieka i morze”


„Otóż, stary rybak złowił wielkiego marlina, który ciągnął za sobą łódź daleko od brzegu. Po długotrwałej upartej gonitwie przez fale starcowi udało się zabić rybę, ale znaczną jej część zjadły rekiny, z którymi rybak musiał zaciekle walczyć. Nie był w stanie pokonać groźnych rywali, gdyż coraz bardziej słabł. Większa część rekina została zjedzona przez drapieżniki, zaś starzec został znaleziony przez innych ludzi morza, kiedy siedział w łodzi oszalały z rozpaczy i płakał”. Tak brzmi fragment tekstu zatytułowanego „Na błękitnej wodzie” autorstwa Hemingwaya, który został opublikowany w 1936 roku w czasopiśmie „Esquire”.

Ponad piętnaście lat później pisarz powrócił do tego szkicu. Wzbogacił go oraz zmodyfikował zakończenie, dzięki tym zabiegom powstało opowiadanie„Stary człowiek i morze”.

Pisarz często stosował bokserski żargon, gdy mówił o swojej pracy artystycznej. Po fali krytyki, jaka spłynęła po opublikowaniu utworu „Za rzekę w cień drzew” czuł się, jakby otrzymał potężny cios, który posłał go na deski. Był głęboko przekonany, iż opowieść o starcu i rybie przywróci mu należną pozycję.

Hemingway napisał swoje arcydzieło, by udowodnić światu, że wciąż jest wielkim pisarzem. Jego poprzednia powieść „Za rzekę w cień drzew” została bardzo chłodno przyjęta przez krytyków literackich, dlatego pisarz powrócił do swojego szkicu z 1936 roku. We wrześniu 1952 roku „Stary człowiek i morze” został opublikowany na łamach magazynu „Times”. Pierwszego dnia sprzedało się ponad pięć milionów egzemplarzy. Tydzień po tym ukazało się pięćdziesiąt tysięcy kopii opowiadania w tzw. „twardej oprawie”, które sprzedały się równie szybko. Dzieło przywróciło Hemingwayowi status „mistrza gatunku”. Obok „Pożegnania z bronią”, „Stary człowiek i morze” stał się najbardziej spektakularnym sukcesem w karierze pisarza.
Każda opowieść Hemingwaya oparta jest na jego autentycznych przeżyciach i doświadczeniach. W tym przypadku, są one oczywiste. Pisarz był zapalonym wędkarzem i rybakiem.

Podczas kręcenia filmu „Stary człowiek i morze” na planie obecny był sam autor utworu. Hemingway podczas zdjęć w plenerze nie mógł oprzeć się pokusie i w wolnym czasie oddawał się łowieniu ryb. Istnieje zapis na taśmie filmowej, gdzie można podziwiać pisarza zmagającego się z… marlinem. Ryba była co prawda mniejsza, niż ta, z którą walczył Santiago, lecz nie przynosi to ujmy Hemingwayowi.

Poza tym, od najmłodszych lat towarzyszył ojcu, równie zapalonemu rybakowi, w jego połowach. Miejsce akcji również nie jest przypadkowe, Hemingway mieszkał na Kubie, gdy powstawało opowiadanie i doskonale znał specyfikę tamtejszych wód.

Szybki test:

Szkic zatytułowany „Na błękitnej wodzie”, na którym Hemingway oparł „Starego człowieka i morze” został opublikowany w roku:
a) 1942
b) 1946
c) 1930
d) 1936
Rozwiązanie

We wrześniu 1952 roku „Stary człowiek i morze” został opublikowany na łamach pisma:
a) The Washington Post
b) Herald
c) The Sun
d) Times
Rozwiązanie

Hemingway:
a) mieszkał na Kubie
b) walczył w kubańskiej partyzantce
c) nigdy nie był na Kubie
d) odwiedził na Kubie przyjaciela
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „Był starym człowiekiem, który łowił ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary człowiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary człowiek i morze”
Geneza „Starego człowieka i morze”
„Stary człowiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary człowiek i morze”
Charakterystyka pozostałych bohaterów opowiadania „Stary człowiek i morze”
„(…) człowiek nie jest stworzony do klęski - powiedział. - Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym człowieku i morze”
Symbolika „Starego człowieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary człowiek i morze”
Problem dumy, zwycięstwa i klęski w opowiadaniu „Stary człowiek i morze”
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary człowiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary człowiek i morze”
Plan wydarzeń opowiadania „Stary człowiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
„Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary człowiek i morze”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies