Biografia Ernesta Hemingwaya ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

Biografia Ernesta Hemingwaya

Autor: Karolina Marlêga

Ernest Miller Hemingway urodził się 21 lipca 1899 roku w Oak Park, w stanie Illinois.

PrzyszedÅ‚ na Å›wiat dokÅ‚adnie o ósmej rano 21 lipca 1899 roku. MiaÅ‚o to miejsce w rodzinnym domu Hemingway’ów, zbudowanym przez dziadka późniejszego pisarza, Ernesta Halla. Budynek nosiÅ‚ wówczas adres 439 North Oak Park Avenue (dziÅ› ma już inny numer, 339).

ByÅ‚ drugim z szóstki dzieci doktora Clarene’a i Grace Hall Hemingway’ów. MiaÅ‚ jednego brata i cztery siostry. Pierwsze imiÄ™ dostaÅ‚ po dziadku, a drugie (Miller) po swoim wuju. Oak Park byÅ‚o protestanckim przedmieÅ›ciem Chicago, zamieszkaÅ‚ym przez przedstawicieli tzw. klasy Å›redniej. Pomimo, że osiedle znajdowaÅ‚o siÄ™ tak blisko wielkiego miasta, to mentalnie dzieliÅ‚a je przepaść. Miejscowi sprzeciwiali siÄ™ liberalnemu sposobowi życia i hoÅ‚dowali konserwatywnym zasadom. Hemingway dorastaÅ‚ wiÄ™c w duchu silnych przekonaÅ„ religijnych, wiary w ciężkÄ… pracÄ™, sprawność fizycznÄ… i determinacjÄ™. DziÄ™ki temu jako dorosÅ‚y czÅ‚owiek byÅ‚ twardy i pewny, że odniesie sukces w każdej dziedzinie, której siÄ™ podejmie. Jako chÅ‚opiec spÄ™dzaÅ‚ czas na polowaniach i Å‚owieniu ryb z ojcem. Natura staÅ‚a siÄ™ dla niego inspiracjÄ… w późniejszej pracy artystycznej. Jego matka byÅ‚a nauczycielkÄ… muzyki, lecz nie byÅ‚a w stanie nauczyć go gry na pianinie, ponieważ nigdy nie miaÅ‚ do tego talentu.

UczÄ™szczaÅ‚ do miejscowych szkół, zarówno podstawowej, jak i Å›redniej, w tej drugiej daÅ‚ siÄ™ poznać jako atleta. NależaÅ‚ do sekcji footballowej, pÅ‚ywackiej i… wodnej koszykówki. Ponadto byÅ‚ reporterem szkolnej gazety i tak zaczęła siÄ™ jego przygoda z pisarstwem. DziÄ™ki wujowi, zaraz po otrzymaniu dyplomu, zamiast iść na studia, dostaÅ‚ pracÄ™ w gazecie. MiaÅ‚ wtedy siedemnaÅ›cie lat. Pomimo, iż bardzo chciaÅ‚ zaciÄ…gnąć siÄ™ do armii jako regularny żoÅ‚nierz, by walczyć podczas pierwszej wojny Å›wiatowej, komisja lekarska nie mogÅ‚a siÄ™ na to zgodzić, ze wzglÄ™du na uraz oka.

Hemingway cierpiał na ograniczoną zdolność widzenia w lewym oku, prawdopodobnie odziedziczył to po matce .
Wziął jednak udział w wojnie, niósł pomoc rannym, jako członek organizacji Czerwonego Krzyża. Służył w niej, jako kierowca ambulansu, do momentu, gdy sam nie został ciężko ranny.

StaÅ‚o siÄ™ to, gdy dostaÅ‚ odÅ‚amkiem austriackiego pocisku. W tym czasie rozdawaÅ‚ papierosy i czekoladÄ™ wÅ‚oskim żoÅ‚nierzom walczÄ…cym na froncie. Eksplozja zabiÅ‚a jednego z walczÄ…cych, drugiemu urwaÅ‚a obydwie nogi, a w nodze Hemnigwaya utkwiÅ‚o blisko dwieÅ›cie kawaÅ‚ków metalu. Pomimo tego przeniósÅ‚ rannego do najbliższego punktu medycznego, a po drodze odniósÅ‚ kolejne rany od pocisków wystrzeliwanych w jego kierunku. Za ten wyczyn otrzymaÅ‚ wÅ‚oski Srebrny Medal za OdwagÄ™. Te wydarzenia, a również powrót do zdrowia w mediolaÅ„skim szpitalu, jak i znajomość z pielÄ™gniarkÄ… Agnes von Kurowsky, posÅ‚użyÅ‚y w przyszÅ‚oÅ›ci za podstawy do napisania „Pożegnania z broniÄ…” .

Nie miał wtedy nawet dziewiętnastu lat. Po rehabilitacji we Włoszech wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Po powrocie z wojny rodzinne Oak Park było dla niego zbyt nudnym miejscem. Dzięki odszkodowaniu za rany poniesione we Włoszech nie musiał pracować przez rok. Spędzał dużo czasu w bibliotekach, gdzie dzielił się z ludźmi sowimi doświadczeniami wojennymi. Podczas jednego z takich spotkań zauroczyła nim się pewna kobieta, która widziała w nim kogoś, doceniał życie i umiał z niego korzystać. Zaproponowała mu, by zaopiekował jej synem i zaraził go swoim entuzjazmem, podczas gdy ona z mężem będą na wakacjach. Hemingway zgodził się, ponieważ dzięki temu mógł wyjechać do wielkiego miasta, jakim bez wątpienia jest kanadyjskie Toronto.

ZnalazÅ‚ tam pracÄ™ w gazecie „Toronto Star Weekly”. W mieÅ›cie spotkaÅ‚ Hadley Richardson, utalentowanÄ… pianistkÄ™. MÅ‚odzi od razu zakochali siÄ™ w sobie i niedÅ‚ugo po tym wziÄ™li Å›lub. StaÅ‚o siÄ™ to dokÅ‚adnie 21 wrzeÅ›nia. MiesiÄ…c później Hemingway przyjÄ…Å‚ ofertÄ™ pracy jako europejski korespondent gazety. Wraz z żonÄ… wyjechali do Paryża.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Jako reporter Hemingway zdawał relacje z:
a) konferencji w Lozannie
b) wojny grecko-tureckiej
c) Konferencji Genewskiej
d) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
RozwiÄ…zanie

Pierwsza z wielkich powieści Hemingwaya to:
a) „Pożegnanie z broniÄ…”
b) „SÅ‚oÅ„ce też wschodzi”
c) „Mężczyźni bez kobiet”
d) „Komu bije dzwon”
RozwiÄ…zanie

Hemingway zmarł w wieku:
a) 61 lat
b) 59 lat
c) 63 lat
d) 60 lat
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Geneza „Starego czÅ‚owieka i morze”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„Stary czÅ‚owiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„(…) czÅ‚owiek nie jest stworzony do klÄ™ski - powiedziaÅ‚. - CzÅ‚owieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym czÅ‚owieku i morze”
Symbolika „Starego czÅ‚owieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Problem dumy, zwyciÄ™stwa i klÄ™ski w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
„Szczęście jest czymÅ›, co przychodzi pod wieloma postaciami, wiÄ™c któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary czÅ‚owiek i morze”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies