Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

Symbolika „Starego człowieka i morza”

Autor: Karolina Marlga

Żagiel łodzi Santiago

„Żagiel był wylatany workami od mąki, a zwinięty wyglądał jak sztandar nieodmiennej klęski”, dla niektórych rybaków to główny bohater opowieści był chodzącym symbolem permanentnej porażki. Chociaż płachta była bardzo stara, to wciąż sprawna, dzięki niej Santiago mógł wypłynąć wystarczająco daleko, by złowić swojego marlina. Podobnie jak żagiel, starzec sprawdził się podczas swojej próby.

Maszt łodzi Santiago

Niesiony na ramieniu przypomina krzyż, który niósł Chrystus: „Wyjął maszt, zwinął żagiel i obwiązał go. Następnie zarzucił maszt na ramię i zaczął wspinać się na brzeg (…) na górze upadł i przeleżał jakiś czas z masztem na ramieniu. Usiłował się podnieść. Było to jednak zbyt trudne, więc siedział tam, trzymając maszt na ramieniu i patrzał na drogę (…) Wreszcie odłożył masz i wstał. Dźwignął go, zarzucił na ramię i ruszył drogą. Musiał siadać pięć razy, nim dotarł do swojej chaty”. Symbolizuje brzemię człowieka, ciężar życia, który każdy musi dźwigać na swoich barkach.

Dłonie Santiago

Poza chrześcijańskim odniesieniem do dłoni ukrzyżowanego Jezusa, można odczytać je jako symbol cierpienia. Krwawiące dłonie były najbardziej widocznym symptomem bólu, jaki znosił Santiago. Poza głębokimi ranami były trapione przez skurcze. Można odnieść to do słabości ludzkiego ciała, jego kruchości. Bohater musiał wznieść się ponad własne cierpienie, by osiągnąć swój cel.

Wielki DiMaggio

Wspaniały baseballista, idol Santiago, posłużył bohaterowi jako symbol odwagi i wytrzymałości. Pomimo ciężkiej kontuzji zawodnikowi udało się powrócić na boisko i poprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa. DiMaggio był wzorem do naśladowania i źródłem motywacji dla starego rybaka.

Lwy ze snu Santiago

Jedyna rzecz, która śniła się Santiago. Lwiątka bawiące się na plaży symbolizują tęsknotę Santiago do dawnych dni oraz siłę i idealizm, które są powiązane z młodością.
Chłopiec

Jeszcze bardziej niż lwy, chłopiec jest symbolem młodości. Poza tym jego postać przypomina samotnemu rybakowi o przyjaźni. Santiago częściej wzdycha do Manolina, niż do Boga, ponieważ młodzieniec dodaje mu siły i nadziei.

Taras

Wielkiej symboliki nabiera w ostatniej scenie opowiadania, gdy pozostałości zjedzonego przez rekiny marlina dryfują u jego brzegu, a turyści niesłusznie myślą, iż szkielet należał on do rekina. Miejsce to odzwierciedla społeczeństwo, w którym Santiago był niezrozumiany, wyśmiewany i żałowany.

Morze

Symbolizuje otaczający nas świat. Potrafiło być przerażające, lecz Santiago je kochał i traktował je jak kobietę. Santiago mawiał o oceanie: „Jest dobry i bardzo piękny. Ale umie też być okrutny, a przychodzi to nagle (…)”.

Marlin

Wspaniała ryba symbolizuje idealnego przeciwnika. W świecie, w którym „wszystko w jakiś sposób zabija wszystko inne” Santiago czuł wielkie szczęście, że los zetknął go z rywalem, który zmusił go wykrzesania z siebie wszystko, co najlepsze w człowieku.

Rekiny

Zupełnie inne niż marlin stworzenia symbolizują destruktywne prawa, którymi rządzi się świat. Ucieleśniają wszystko to, co uniemożliwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu. Poza tym przypominają o potędze natury.

Szybki test:

Maszt łodzi Santiago symbolizuje:
a) wytrwałość rybaka
b) niespełnione oczekiwania
c) wieloletni wysiłek
d) krzyż Chrystusa
Rozwiązanie

Taras to symbol:
a) niechęci do Santiago innych rybaków
b) odpoczynku i relaksu
c) klęski Santiago
d) społeczeństwa, w którym Santiago był niezrozumiany
Rozwiązanie

Dłonie Santiago to symbol:
a) rozgrzeszenia
b) wytrwałości
c) pokuty
d) cierpienia
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „Był starym człowiekiem, który łowił ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary człowiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary człowiek i morze”
Geneza „Starego człowieka i morze”
Charakterystyka pozostałych bohaterów opowiadania „Stary człowiek i morze”
„Stary człowiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary człowiek i morze”
„(…) człowiek nie jest stworzony do klęski - powiedział. - Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym człowieku i morze”
Symbolika „Starego człowieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary człowiek i morze”
Problem dumy, zwycięstwa i klęski w opowiadaniu „Stary człowiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary człowiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary człowiek i morze”
Plan wydarzeń opowiadania „Stary człowiek i morze”
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
„Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary człowiek i morze”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies