„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe - strona 9
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Po posiÅ‚ku zwolniÅ‚ lewÄ… rÄ™kÄ™ i zapewniÅ‚, że dopóki nie odpocznie, bÄ™dzie posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ we wszystkim wyÅ‚Ä…cznie prawÄ…. Gdy przekÅ‚adaÅ‚ linkÄ™ modliÅ‚ siÄ™ do Boga, by sprawiÅ‚, aby opuÅ›ciÅ‚y go skurcze. Santiago byÅ‚ peÅ‚en podziwu dla ryby: „(…) dziaÅ‚a wedÅ‚ug planu. Tylko jaki jest jego plan? A mój? Mój muszÄ™ wymyÅ›lać na poczekaniu, zależnie od tego, co robi on, bo przecie jest taki wielki. Jeżeli wyskoczy, bÄ™dÄ™ mógÅ‚ go zabić. Ale on za nic nie chce siÄ™ stamtÄ…d ruszyć. WiÄ™c i ja siÄ™ od niego nie ruszÄ™”.

Lewa dłoń rybaka wciąż była zaciśnięta od skurczy. Bohater miał nadzieję, że jak strawi tuńczyka, to być może wtedy odzyska sprawność. Spojrzał na morze i poczuł, jak bardzo jest samotny. Jednak świadomość, iż płynie wraz z wielkim merlinem oraz widok dzikich kaczek, których stado przelatywało po niebie, sprawił, iż zrozumiał coś ważnego. Na morzu nigdy nie jest się samotnym.

Starzec spojrzaÅ‚ w niebo i widok go uspokoiÅ‚. Jako czÅ‚owiek, który caÅ‚e życie spÄ™dziÅ‚ na wodzie, umiaÅ‚ prognozować pogodÄ™ i wiedziaÅ‚, iż nie zbliża siÄ™ żaden huragan. BiaÅ‚e cumulusy, a nad nimi cienkie pasma pierzastych obÅ‚oków zwiastowaÅ‚y lekkÄ… bryzÄ™. „Lepsza pogoda dla mnie niż dla ciebie, rybo”, powiedziaÅ‚ Santiago.

Stopniowo i powoli udawaÅ‚o mu siÄ™ lekko rozewrzeć lewÄ… dÅ‚oÅ„. NienawidziÅ‚ skurczu, tak o nim mówiÅ‚: „To zdrada ze strony wÅ‚asnego ciaÅ‚a. (...)kurcz (nazywaÅ‚ go w myÅ›li calambre) szczególnie upokarza czÅ‚owieka samotnego. Gdyby chÅ‚opiec tu byÅ‚, mógÅ‚by mi rÄ™kÄ™ rozetrzeć i rozluźnić od przedramienia”.

Marlin postanowił wreszcie pokazać się rybakowi. Stworzenie wzbiło się ponad lustro wody, a starzec zorientował się, iż jest większe od jego łodzi. Santiago zaczął wątpić w swoje siły, z tego powodu zwrócił się prośbą o pomoc do Boga. Bohater odnalazł w sobie siły i zawziętość. Pomimo, iż uważał rybę za wspaniałą, postanowił udowodnić jej, że człowiek jest lepszy. Rybak był przekonany, iż Joe DiMaggio byłby z niego dumny.
Rybak wspominał, jak za dawnych czasów toczył dwudniowy pojedynek w siłowaniu się na rękę z wielkim Murzynem w Casablance. Wspomnienie dawnej świetności dodało mu sił i otuchy. Przed zapadnięciem zmierzchu udało się mu złowić małego delfina, którego miał zamiar później zjeść. Starzec rozmyślał o więzi, która łączyła go z marlinem, ostatecznie uznał go za równego sobie, za przyjaciela, którego jednak musiał będzie zabić. Posilił się mięsem małego delfina i ułożył się tak, iż bez puszczania linki udało mu się zasnąć.

W tym momencie rybak poczuÅ‚, że linka zmienia kÄ…t. Marlin zbliżaÅ‚ siÄ™ do powierzchni. „WynurzaÅ‚ siÄ™ bez koÅ„ca, a woda spÅ‚ywaÅ‚a strumieniami z jego boków. LÅ›niÅ‚ w sÅ‚oÅ„cu, gÅ‚owa i grzbiet byÅ‚y ciemnofioletowe, a w Å›wietle widniaÅ‚y pasy na jego ciele, szerokie, jasnolawendowego koloru. Miecz miaÅ‚ dÅ‚ugi jak paÅ‚ka baseballowa, spiczasty jak rapier; wypÅ‚ynÄ…Å‚ z wody na caÅ‚Ä… dÅ‚ugość, nastÄ™pnie pogrążyÅ‚ siÄ™ znowu niby nurek, a stary ujrzaÅ‚, jak znika ogromna kosa jego ogona, po czym linka zaczęła wylatywać za burtÄ™”. Santiago wiedziaÅ‚, że ryba jest dÅ‚uższa od jego Å‚odzi. Pomimo tego piÄ™knego widoku, starzec nie przestaÅ‚ trzeźwo myÅ›leć. ChwyciÅ‚ linkÄ™ oburÄ…cz, aby staÅ‚ym naciskiem zwolnić marlina, inaczej zwierze wybierze mu caÅ‚y zapas, aż w koÅ„cu siÄ™ zerwie. Rybak miaÅ‚ nadziejÄ™, że ryba nie zerwie siÄ™ do szalonej ucieczki, tak jak by to zrobiÅ‚ na jej miejscu. WiedziaÅ‚, że marlin jest od niego dużo silniejszy i z Å‚atwoÅ›ciÄ… mógÅ‚by zerwać linkÄ™, „ale, Bogu dziÄ™ki, ryby nie sÄ… tak mÄ…dre jak ci, co je zabijajÄ…, chociaż sÄ… szlachetniejsze i zrÄ™czniejsze”.

Santiago widywaÅ‚ już w swoim życiu wielkie ryby, udaÅ‚o mu siÄ™ nawet dwie zÅ‚owić, ale nigdy nie zrobiÅ‚ tego w pojedynkÄ™. „Teraz, samotny, daleko od lÄ…du, trzymaÅ‚ na haku najwiÄ™kszÄ… rybÄ™, jakÄ… kiedykolwiek oglÄ…daÅ‚, wiÄ™kszÄ… od wszystkich, o jakich sÅ‚yszaÅ‚, a jego lewa rÄ™ka byÅ‚a nadal skurczona niczym zaciÅ›niÄ™te szpony orÅ‚a”. Bohater byÅ‚ przekonany, że dÅ‚oÅ„ wreszcie siÄ™ rozluźni. UważaÅ‚, że ryba i jego dwie rÄ™ce sÄ… „siostrami”. Wreszcie marlin zwolniÅ‚ i powróciÅ‚ do swojego zwykÅ‚ego tempa. Starzec zastanawiaÅ‚ siÄ™, co skÅ‚oniÅ‚o zwierzÄ™ do wyskoczenia. ChciaÅ‚by być na jego miejscu, „mieć to wszystko, co on ma przeciwko jego woli i rozumowi”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

Santiago poprosił chłopca, by kupił mu los z numerem:
a) osiemdziesiÄ…tym piÄ…tym
b) osiemdziesiątym siódmym
c) osiemdziesiątym szóstym
d) osiemdziesiÄ…tym czwartym
RozwiÄ…zanie

Po zjedzeniu kawałka delfina i latającej ryby Santiago poprzysiągł sobie, że już nigdy nie wypłynie w morze bez:
a) soli
b) imbiru
c) cukru
d) pieprzu
RozwiÄ…zanie

Pierwszy rekin zaatakował marlina po:
a) trzech godzinach od triumfu starca
b) godzinie od triumfu starca
c) pięciu godzinach od triumfu starca
d) dwóch godzinach od triumfu starca
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Geneza „Starego czÅ‚owieka i morze”
„Stary czÅ‚owiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„(…) czÅ‚owiek nie jest stworzony do klÄ™ski - powiedziaÅ‚. - CzÅ‚owieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym czÅ‚owieku i morze”
Symbolika „Starego czÅ‚owieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Problem dumy, zwyciÄ™stwa i klÄ™ski w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
„Szczęście jest czymÅ›, co przychodzi pod wieloma postaciami, wiÄ™c któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary czÅ‚owiek i morze”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies