Biografia Ernesta Hemingwaya - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

Biografia Ernesta Hemingwaya

Autor: Karolina Marlêga

22 grudnia 1921 roku przybyli do stolicy Francji. Ich mieszkanie nie spełniało wysokich wymogów Halley, która dorastała w bogactwie, lecz kobieta nie narzekała i wspierała męża w jego pracy. Hemingway wynajął dodatkowy pokój, gdzie mógł w spokoju pisać swoje artykuły.

Nawiązał znajomości z czołowymi artystami mieszkającymi w Paryżu, zaliczali się do nich pisarze: Ezra Pound, Gertrude Stein, Sylvia Beach, James Joyce, Max Eastman, Lincoln Steffens i Wyndahm Lewis oraz malarze: Miro i Picasso. Te znajomości miały wielki wpływ na jego późniejszy artystyczny rozwój.

Jako reporter zdawał relacje z wielu ważnych wydarzeń, między innymi z Konferencji Genewskiej w kwietniu 1922 roku, wojny grecko-tureckiej czy konferencji w Lozannie. Pisał również artykuły sportowe, teksty o łowieniu ryb, walkach byków, narciarstwie, bobslejach.

W 1923 roku Hemingwayowie powrócili do Toronto, ponieważ Hedley spodziewała się dziecka. Oboje chcieli, by ich potomek przyszedł na świat w Ameryce Północnej, gdzie służba medyczna stała na najwyższym poziomie. John Hadley Nicanor Hemingway przyszedł na świat 10 października 1923 roku. W styczniu następnego roku, cała rodzina powróciła do Paryża.

DziÄ™ki rekomendacji Ezry Pounda, Hemingway otrzymaÅ‚ możliwość pisania do czasopisma literackiego „PrzeglÄ…d Transatlantycki”. DziÄ™ki temu mÅ‚ody pisarz mógÅ‚ pracować nad swoim rzemiosÅ‚em, a efekty jego pracy znajdowaÅ‚y swoje uzewnÄ™trznienie na kartach czasopisma.

MiÄ™dzy 1925 a 1929 rokiem spod pióra Hemingwaya wyszÅ‚y jedne z najważniejszych dzieÅ‚ dwudziestego wieku. ZaczÄ…Å‚ od maÅ‚ego zbioru opowiadaÅ„ zatytuÅ‚owanego „W naszych czasach”, nastÄ™pnie ukazaÅ‚a siÄ™ pierwsza z jego wielkich powieÅ›ci – „SÅ‚oÅ„ce też wschodzi”.

Ta powieść nie tylko ustanowiła jego pozycję, jako czołowego przedstawiciela swojego pokolenia, ale zawierała dwie podstawowe zasady. Po pierwsze, determinacja w dążeniu do uproszczenia języka, poprzez omijanie zbędnych słów. Po drugie wykorzystanie w powieściach autentycznego doświadczenia. W wieku dwudziestu siedmiu lat osiągnął światową sławę.
„Mężczyźni bez kobiet” z roku 1927 to kolejny zbiór doskonaÅ‚ych opowiadaÅ„. „Pożegnanie z broniÄ…” jest bez wÄ…tpienia najlepszÄ… powieÅ›ciÄ… ukazujÄ…cÄ… bezsensowność i okrucieÅ„stwo pierwszej wojny Å›wiatowej. WciÄ…gu tych czterech lat staÅ‚ siÄ™ Å›wiatowej sÅ‚awy pisarzem, jak sÄ…dzÄ… niektórzy najwybitniejszym w dwudziestym wieku.

W życiu prywatnym nie odnosił jednak takich sukcesów. W 1927 roku rozwiódł się z Hedley i niedługo po tym poślubił Pauline Pfeiffer, dziennikarkę pisma o modzie. W 1928 razem wyjechali do Key West na Florydzie w poszukiwaniu nowego otoczenia. Żyli tam przez dwanaście lat. Hemingway uważał to miejsce za wspaniałe. Oddawał się sportom oraz nowej pasji, rybactwu. W tym czasie dotarła do niego straszliwa wiadomość. Jego ojciec popełnił samobójstwo. Clarence Hemingway cierpiał z powodu zaawansowanej cukrzycy, nieleczonej anginy oraz potwornych bólów głowy. W dodatku doprowadził się do bankructwa. Mężczyzna strzelił sobie w głowę z broni palnej.

28 czerwca 1928 roku Pauline urodziÅ‚a syna, Patrick’a. W 1931 roku narodziÅ‚ siÄ™ Gregory.

W 1936 roku poznał pisarkę Marthę Gellhorn, z którą nawiązał romans. Rok później wraz z Pauline wyjechali do Hiszpanii. Hemingway pracował tam w charakterze korespondenta wojennego. Pisarz sympatyzował z komunistami, podczas gdy Martha upodobała sobie generał Franco. Dla niej pisarz rozwiódł się ze swoją ówczesną żoną. Z Marthą ożenił się w październiku 1940 roku.

Z nowÄ… żonÄ… przeniósÅ‚ siÄ™ do Hawany, na KubÄ™. Powieść „Komu bije dzwon” przyniosÅ‚a mu niesÅ‚ychany sukces finansowy. JednogÅ‚oÅ›nie zostaÅ‚a wybrana najlepszÄ… książkÄ… 1940 roku, lecz nie otrzymaÅ‚a Nagrody Pulitzera ze wzglÄ™dów politycznych.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Literacką Nagrodą Nobla Hemingway został uhonorowany w:
a) 1952 roku
b) 1956 roku
c) 1958 roku
d) 1954 roku
RozwiÄ…zanie

Jako reporter Hemingway zdawał relacje z:
a) Konferencji Genewskiej
b) konferencji w Lozannie
c) wojny grecko-tureckiej
d) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
RozwiÄ…zanie

Do Paryża Hemingway przybył z żoną w roku:
a) 1926
b) 1928
c) 1923
d) 1921
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Geneza „Starego czÅ‚owieka i morze”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„Stary czÅ‚owiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„(…) czÅ‚owiek nie jest stworzony do klÄ™ski - powiedziaÅ‚. - CzÅ‚owieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym czÅ‚owieku i morze”
Symbolika „Starego czÅ‚owieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Problem dumy, zwyciÄ™stwa i klÄ™ski w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
„Szczęście jest czymÅ›, co przychodzi pod wieloma postaciami, wiÄ™c któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary czÅ‚owiek i morze”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies