Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)” - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Stary człowiek i morze

Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)”

Autor: Karolina Marlêga

Bohater cieszyÅ‚ siÄ™ doskonaÅ‚Ä… pamiÄ™ciÄ…. DziÄ™ki niej dodawaÅ‚ sobie otuchy i siÅ‚ podczas walki z wielkim marlinem. PrzypominaÅ‚ sobie lata swojej Å›wietnoÅ›ci, dawne podróże oraz inne poÅ‚owy, na których wraz z Manolinem, pokonywali duże ryby. Rybak w bardzo ciekawy sposób posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ swojÄ… pamiÄ™ciÄ…, mianowicie wydawaÅ‚ sobie polecenia, które później miaÅ‚ realizować, na przykÅ‚ad: „PamiÄ™taj, żeby siÄ™ przespać” czy „MuszÄ™ pamiÄ™tać, żeby zjeść tuÅ„czyka, zanim siÄ™ zepsuje, bo trzeba zachować siÅ‚y. PamiÄ™taj, że choćbyÅ› nie bardzo miaÅ‚ ochotÄ™, musisz go zjeść rano. PamiÄ™taj!”. Innym zadaniem, jakie speÅ‚niaÅ‚a pamięć rybaka byÅ‚o rejestrowanie prÄ™dkoÅ›ci, z jakÄ… poruszaÅ‚a siÄ™ łódź. SÄ… to kolejne dowody na to, iż bohater byÅ‚ wyÅ›mienitym rybakiem, czÅ‚owiekiem morza. NiesÅ‚ychana zaradność to kolejna z cech Santiago. Stary rybak doskonale dawaÅ‚ sobie radÄ™ sam na otwartym morzu. Do przeżycia caÅ‚ego dnia wystarczaÅ‚a mu zaledwie butelka wody. Podczas niespodziewanie dÅ‚ugiego poÅ‚owu jadÅ‚ maÅ‚e ryby, dziÄ™ki czemu miaÅ‚ siÅ‚y na walkÄ™ z marlinem. Bohaterowi udaÅ‚o siÄ™ nawet przespać na dziobie, nie wypuszczajÄ…c z rÄ…k linki, którÄ… holowaÅ‚ swojego wielkiego przeciwnika. Jego upór i zawziÄ™tość sÄ… godne podziwu, bohater zawsze walczyÅ‚ do koÅ„ca: „PowiedziaÅ‚em chÅ‚opcu, że ze mnie dziwny staruch - rzekÅ‚. - Teraz wÅ‚aÅ›nie muszÄ™ tego dowieść”.

WÅ›ród innych rybaków i mieszkaÅ„ców wioski Santiago cieszyÅ‚ siÄ™ szacunkiem, lecz z powodu przeÅ›ladujÄ…cego go pecha nie okazywali go mu. Mimo to, starzec nie żywiÅ‚ do nikogo urazy. Gdy jego pobyt na otwartym morzu znacznie siÄ™ przedÅ‚użyÅ‚, tak myÅ›laÅ‚ o mieszkaÅ„cach swojej wioski: „Wielu starszych rybaków bÄ™dzie siÄ™ martwiÅ‚o. I wielu innych też. Mieszkam w zacnym mieÅ›cie”.

Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje jego niecodzienna przyjaźń z Manolinem. Santiago darzy chÅ‚opca wrÄ™cz ojcowskim uczuciem: „GdybyÅ› ty byÅ‚ mój, wziÄ…Å‚bym ciÄ™ z sobÄ… i zaryzykowaÅ‚ (…) AleÅ› ojca i matki (…)”. Rybak kochaÅ‚ chÅ‚opca, ten odwdziÄ™czaÅ‚ mu siÄ™ podobnym uczuciem. Strzec ubolewaÅ‚, że ojciec mÅ‚odzieÅ„ca zabroniÅ‚ mu wypÅ‚ywać z nim w morze w obawie, iż przejmie od niego pecha. Jednak nie miaÅ‚ tego za zÅ‚e rodzicowi Manolina, uważaÅ‚, że to normalne podejÅ›cie. Na morzu wielokrotnie powtarzaÅ‚: „ChciaÅ‚bym tu mieć chÅ‚opca”, ponieważ potrzebowaÅ‚ wsparcia, także psychicznego. MÅ‚odzieniec byÅ‚ dla niego najbliższÄ… osobÄ…, w jego pobliżu nie czuÅ‚ siÄ™ osamotniony. Santiago nie tylko nauczyÅ‚ go wszystkiego, co wiedziaÅ‚ o fachu rybaka, ale zaraziÅ‚ również pasjÄ… do baseballa.
Co prawda niewiele miejsca autor poÅ›wiÄ™ciÅ‚ małżonce rybaka, ale można domyÅ›lić siÄ™, iż bohater kochaÅ‚ jÄ… i tÄ™skniÅ‚ za niÄ…: „Na brunatnej Å›cianie ze spÅ‚aszczonych, zachodzÄ…cych na siebie liÅ›ci silnie uwłóknionego guano wisiaÅ‚ kolorowy obrazek ÅšwiÄ™tego Serca Jezusowego i drugi, przedstawiajÄ…cy NajÅ›wiÄ™tszÄ… PannÄ™ z Cobre. ByÅ‚y to pamiÄ…tki po żonie starego. NiegdyÅ› na Å›cianie wisiaÅ‚a też kolorowana fotografia żony, ale jÄ… zdjÄ…Å‚, bo patrzÄ…c na niÄ… czuÅ‚ siÄ™ zbyt samotny; leżaÅ‚a teraz na półce w rogu, pod czystÄ… koszulÄ…”.

Stosunek Santiago do wÅ‚asnej osoby jest wyraźnie wyeksponowany w opowieÅ›ci, głównie dziÄ™ki temu, że starzec na morzu mówiÅ‚ sam do siebie. Rybak doskonale zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™, że lata mÅ‚odoÅ›ci ma już dawno za sobÄ…, a jego ciaÅ‚o jest już stare. Nie przeszkadzaÅ‚o mu to jednak, ponieważ doskonale znaÅ‚ swoje możliwoÅ›ci: „MogÄ™ nie być tak silny, jak myÅ›lÄ™ (…) ale znam wiele sposobów i jestem Å›miaÅ‚y”. Na peÅ‚nym morzu, podczas wielkiego pojedynku z marlinem, ciaÅ‚o rybaka zaczęło odmawiać mu posÅ‚uszeÅ„stwa. Uciążliwy byÅ‚ dla niego zwÅ‚aszcza skurcz lewej dÅ‚oni. Santiago uznaÅ‚, że jest to „(…) zdrada ze strony wÅ‚asnego ciaÅ‚a”. Bohater traktowaÅ‚ je niczym narzÄ™dzie do poÅ‚owu ryb, staraÅ‚ siÄ™ nie myÅ›leć o bólu.

W najtrudniejszych chwilach zwracaÅ‚ siÄ™ do siebie ze sÅ‚owami otuchy: „BÄ…dź spokojny i silny, mój stary”. CzÄ™sto ganiÅ‚ samego siebie za negatywne myÅ›lenie lub nadmierne forsowanie organizmu: „GÅ‚upi jesteÅ› - powiedziaÅ‚ do siebie. - Zjedz drugÄ… latajÄ…cÄ… rybÄ™”. Gdy wiedziaÅ‚, że nie uda mu siÄ™ dotransportować swojej wielkiej ryby do brzegu zarzuciÅ‚ sobie: „PogwaÅ‚ciÅ‚eÅ› swoje szczęście, kiedy wypÅ‚ynÄ…Å‚eÅ› za daleko”, dopiero chÅ‚opiec uÅ›wiadomiÅ‚ mu, że pomimo porażki z rekinami, starcowi udaÅ‚o siÄ™ pokonać najwiÄ™kszego marlina, jakiego w życiu widzieli.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Zacięty pojedynek na rękę z wielkim Murzynem toczył Santiago w:
a) Puerto Rico
b) Casablance
c) Hawanie
d) Santiago de Cuba
RozwiÄ…zanie

Zamiłowanie Santiago to:
a) football
b) volleyball
c) baseball
d) basketball
RozwiÄ…zanie

Joe DiMaggio imponował Santiago tym, że:
a) zawsze wygrywał
b) grał pomimo kontuzji
c) nie bał się śmierci
d) umiał znosić porażki
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Santiago - „ByÅ‚ starym czÅ‚owiekiem, który Å‚owiÅ‚ ryby w Golfsztromie (…)”
„Stary czÅ‚owiek i morze” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Geneza „Starego czÅ‚owieka i morze”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„Stary czÅ‚owiek i morze” jako opowiadanie - parabola
Problematyka opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
„(…) czÅ‚owiek nie jest stworzony do klÄ™ski - powiedziaÅ‚. - CzÅ‚owieka można zniszczyć, ale nie pokonać”
Motywy literackie w „Starym czÅ‚owieku i morze”
Symbolika „Starego czÅ‚owieka i morza”
Motyw przyjaźni w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Problem dumy, zwyciÄ™stwa i klÄ™ski w opowiadaniu „Stary czÅ‚owiek i morze”
Biografia Ernesta Hemingwaya
Kompozycja i struktura opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Styl i narracja opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Stary czÅ‚owiek i morze”
Kalendarium twórczości Ernesta Hemingwaya
Pierwowzór Santiago?
Ekranizacje opowiadanie "Stary człowiek i morze"
„Szczęście jest czymÅ›, co przychodzi pod wieloma postaciami, wiÄ™c któż je może rozpoznać?”
Kim był Joe DiMaggio?
Wielcy o Hemingwayu
Najważniejsze cytaty – „Stary czÅ‚owiek i morze”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies