Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Balladyna

Korona Lecha (Popielów) - historia i znaczenie

Autor: Jakub Rudnicki

Korona Lecha ma niezwykle ważne znaczenie w Balladynie. Jest nie tylko atrybutem najwyższej władzy, ale także przedmiotem odgrywającym kluczową rolę w dramacie. To magiczny talizman, który stanowi jeden z elementów świata fantastycznego w Balladynie.

Z tego artykułu dowiesz się:
  • jaka była historia korony Lecha;
  • w jaki sposób Balladyna zdobyła koronę Lecha;
  • jakie znaczenie miała korona Lecha.


Historia korony Lecha


Historię korony Lecha opowiada Pustelnik podczas swojego spotkania z Kirkorem. Według legendy, jeden z trzech króli wracających z Betlejem zabłądził w wysokim zbożu na terenie dawnej Polski. Był on Scytą - mieszkańcem Scytii i członkiem starożytnego plemienia Scytów. O pomoc w znalezieniu drogi poprosił Boga, który zaprowadził go do chaty, w której mieszkał Lech - mityczny założyciel państwa polskiego.

Lech zaproponował przybyszowi, aby z nim pozostał i przyjął połowę jego ziem. Scyta zgodził się na zostanie z Lechem, jednak odmówił przyjęcia części kraju, twierdząc, że (...) ziemie złamane / Rozgraniczają się krwią i żałobą / Dzieci i matek.

W późniejszym czasie Scyta podarował przyjacielowi złotą koronę ozdobioną rubinami i brylantem. Korona nie była zwyczajna - w Betlejem wyciągnął ku niej ręce mały Jezus, dzięki czemu nabrała wyjątkowych właściwości. Korona Lecha dawała krajowi szczęście. Zapewniała ludziom obfite zbiory, zdrowie i pomyślności. Lech przekazał koronę swoim potomkom.

Jednym z następców Lecha był Popiel III. Został on pozbawiony władzy przez swojego okrutnego brata, Popiela IV. Uciekając z gnieźnieńskiego zamku, zabrał ze sobą magiczną koronę i ukrył ją w lesie. Później Pustelnik gubi koronę - porzuca ją, podążając za głosami potępionych dusz.

Atrybut władzy znajdują Skierka i Chochlik, chcą go przekazać Goplanie. Nimfa daje ją Grabcowi, który zażyczył sobie zostania dzwonkowym królem. Grabiec nie docenia wartości korony, traktuje ją czapkę. Dar nimfy sprowadza na niego nieszczęście. Balladyna zabija byłego kochanka, aby zdobyć koronę. Kiedy główna bohaterka dramatu zabija również Kostryna, nic już nie stoi jej na przeszkodzie do zdobycia pełni władzy.
Panowanie Balladyny trwa bardzo krótko. Młoda kobieta trzykrotnie wydaje na siebie wyrok śmierci i ginie od porażenia piorunem. Nie wiadomo, czy korona została zniszczona przez piorun, czy też ocalała.

Znaczenie korony Lecha


Korona Lecha symbolizuje władzę królewską. Ma także znaczenie symboliczne - oznacza narodową tożsamość. Jej brak prowadzi do klęski, nieszczęścia. Przywrócenie korony prawowitemu władcy wiąże się z powrotem spokojnych, szczęśliwych czasów.

Korona została wykorzystana przez autora dramatu do pokazania, że władza w nieodpowiednich rękach nie sprawi, iż ludzie będą cieszyli się dobrobytem. Grabiec nie troszczy się o innych, władza oznacza dla niego zabawę, dobre jedzenie i picie. Z kolei Goplana zdobyła koronę w sposób bezprawny, popełniła szereg zbrodni. Nie przywraca krajowi szczęścia - ponosi najwyższą karę krótko po zdobyciu władzy.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Balladyna” streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Balladyny” w pigułce
Geneza „Balladyny”
Czas i miejsce akcji w „Balladynie”
Biografia Juliusza Słowackiego
Problematyka władzy w „Balladynie”
Motywy baśniowe, legendarne i historyczne w „Balladynie” Słowackiego
Groteska i ironia w „Balladynie”
Fantastyka w „Balladynie”
Symbolika „Balladyny”
Melodyjność i plastyczność „Balladyny”
Styl „Balladyny”
„Balladyna” jako dramat romantyczny – kompozycja i struktura
Konflikty moralne w „Balladynie”
„Balladyna” jako antybaśń i antydramat
„Szekspiryzm” w „Balladynie” Juliusza Słowackiego
Kalendarium twórczości Słowackiego
Nawiązania do „Balladyny”
Najważniejsze inscenizacje „Balladyny”
Opinie i komentarze o „Balladynie”
Korona Lecha (Popielów) - historia i znaczenie
Motywy literackie w Balladynie J. Słowackiego
Kogo, dlaczego i jak zabiła Balladyna?
Bibliografia
Bohaterowie
„Balladyna” – charakterystyka tytułowej postaci
Grabiec - charakterystyka postaci (Balladyna)Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies