Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Balladyna

Grabiec - charakterystyka postaci (Balladyna)

Autor: Jakub Rudnicki

Z tego artykułu dowiesz się:
  • kim był Grabiec;
  • jakie relacje łączyły go z Balladyną i Goplaną;
  • w jaki sposób obnażał absurdy władzy;
  • jak zmarł.

Grabiec jest drugoplanową postacią w Balladynie. Ojciec bohatera był zakrystianem i golibrodą, Grabiec urodził się po jego śmierci. Młodzieniec pochodzi ze wsi. Jego postać posłużyła do przedstawienia świata w krzywym zwierciadle.

Grabiec jest młodym, przystojnym mężczyzną. Zdaje sobie sprawę z tego, że podoba się kobietom. Jego wygląd zrobił niesamowite wrażenie na Goplanie, która zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia.

Grabiec jest prostacki i źle wychowany. Lubi alkohol i dobre jedzenie, dlatego rozważa służbę w kuchni na zamku Kirkora. Ponadto nie potrafi prawdziwie kochać nikogo poza sobą. Jest kochankiem Balladyny, ale nie ma oporów, by pocałować Goplanę. Nimfa jest jednak zakochana w młodzieńcu tak bardzo, że nie zraża jej sposób, w jaki ją traktuje. Kiedy Grabiec łamie dane jej słowo, na jakiś czas przemienia go w wierzbę płaczącą. Pod postacią drzewa Grabiec jest świadkiem zamordowania Aliny przez Balladynę. Opowieści o jego przemianie stają się później przedmiotem kpin ze strony ludzi ze wsi.

Grabiec jest naiwny i zafascynowany życiem ludzi z wyższych warstw społecznych. Życzy sobie, aby Goplana przemieniła go w króla dzwonkowego, najpewniej nie biorąc pod uwagę, iż karo to najniższy kolor w kartach. Uważa, że okazały wygląd króla karcianego wiąże się z władzą i szacunkiem. Dostaje od Goplany koronę Lecha, przez którą później straci życie.

Bohater nie docenia tego, jak duże znaczenie ma korna - mówi o niej: Widzę, że służy ludziom do tych samych celów, / Co czapka: kryje uszy. Grabiec zostaje królem-błaznem, obnaża absurdy władzy państwowej. Rządzi w sposób nieprzemyślany i rozrzutny. Ministrem mianuje Chochlika, gdyż uważa go za głupca. Znacząca jest przemowa Grabka, która zawiera aluzje do ówczesnej sytuacji w Królestwie Polskim - car Mikołaj I wprowadził surowe represje po powstaniu listopadowym.
Grabiec reprezentuje przyziemne wartości. Jednocześnie, przez wzgląd na jego przemiany - najpierw w wierzbę, później w króla dzwonkowego, można go zaliczyć do postaci z pogranicza realizmu i fantastyki. Nie ma większych ambicji, chciałby całe życie bawić się i unikać zobowiązań. Jest również ironiczny, celnie punktuje ciemne strony otaczającego go świata. Grabiec zostaje zamordowany przez Balladynę, która chce odzyskać koronę Lecha.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Balladyna” streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Balladyny” w pigułce
Geneza „Balladyny”
Czas i miejsce akcji w „Balladynie”
Problematyka władzy w „Balladynie”
Motywy baśniowe, legendarne i historyczne w „Balladynie” Słowackiego
Biografia Juliusza Słowackiego
Melodyjność i plastyczność „Balladyny”
Styl „Balladyny”
„Balladyna” jako dramat romantyczny – kompozycja i struktura
Konflikty moralne w „Balladynie”
„Balladyna” jako antybaśń i antydramat
Groteska i ironia w „Balladynie”
Fantastyka w „Balladynie”
Symbolika „Balladyny”
„Szekspiryzm” w „Balladynie” Juliusza Słowackiego
Nawiązania do „Balladyny”
Najważniejsze inscenizacje „Balladyny”
Kalendarium twórczości Słowackiego
Opinie i komentarze o „Balladynie”
Bibliografia
Korona Lecha (Popielów) - historia i znaczenie
Motywy literackie w Balladynie J. Słowackiego
Kogo, dlaczego i jak zabiła Balladyna?
Bohaterowie
„Balladyna” – charakterystyka tytułowej postaci
Grabiec - charakterystyka postaci (Balladyna)Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies