Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Biblia

Symbolika biblijna

Autor: Jakub Rudnicki

Naczynie - istotą naczynia jest to, że zawiera jakieś treści. Do naczynia często przyrównywana jest cielesna powłoka człowieka. Z kolei w Nowym Testamencie o nawracającym się Szawle Jezus powiedział: „Wybrałem sobie tego człowieka jako szczególne naczynie”.

Oblubieniec/Oblubienica - ich relacja wiąże się ze znanym motywem miłości pomiędzy ludzko-ziemską oblubienicą i bosko-niebieskim oblubieńcem. Starotestamentalny motyw oblubieńca jako Izraela Jahwe został w Nowym Testamencie przetransponowany na związek Chrystusa z Kościołem i ich zaślubiny. Oblubieńcem jest sam Jezus, a jego obecność to czas radości i wesela.

Ogród - zadbane i wypielęgnowane ogrody uważane były za dar Boga. pierwszym rajskim ogrodem był Eden. Bóg stworzył go dla człowieka jako miejsce szczęśliwego życia. Zasadził „ogród Eden na wschodzie i tam umieścił człowieka”. Miał on uprawiać go i doglądać. Inne teksty ST także określają ogród na oznaczenie związków człowieka z Bogiem. W Pieśni nad pieśniami” Oblubienica przyrównana jest do zamkniętego ogrodu. W NT czytamy o ostatniej przejmującej modlitwie Jezusa, na którą udał się w zacisze ogrodu. Ogród eschatologiczny to symbol wiecznego szczęścia.

Owoc - jest symbolem ludzkiego trudu, ale i błogosławieństwa bożego. Stwórca stwarzając ziemię sprawił, że wydała ona „rośliny zielone, trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce”. Zjedzenie zakazanego owocu przyniosło dla ludzkości cierpienie i śmierć. „Owocem żywota” jest istnienie zarówno zwierząt, jak i roślin. Najpiękniejszym owocem jest Chrystus, który niebiosa (Bóg) zrodziły z ziemi (Maria). Do Matki Bożej odnosi się zwrot „błogosławiony jest owoc twojego łona”. Jezus nauczał także, że tylko drzewa wydające dobre owoce są dobre, zaś do fałszywych proroków zwraca się „Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni albo z ostu figi?”.

Puchar/Kielich - są naczyniami za pomocą których pożywia się człowiek. Całe życie ludzkie jest drogą kielicha – kielich ten zostaje napełniony, ale też do samego dna musi zostać wypity. Apokalipsa mówi, że kto poprzestaje ze złym „będzie pił wino zapalczywości Boga, przygotowane, rozcieńczone w jego gniewie”. Z kolei kielich cierpień Chrystusa stał się eucharystycznym kielichem Kościoła. W sztuce chrześcijańskiej kielich to główny symbol ofiary Chrystusa.
Rybak - był to jeden z najstarszych zawodów znanych człowiekowi. Rybakami nazywani są uczniowie Jezusa. Do Piotra będącego pod wrażeniem ilości cudownie złowionych ryb Pan przemówił: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił!”. Królestwo Niebieskie z kolei przyrównane zostaje do sieci.

Skała - ogrom skał zawsze robił na człowieku wrażenie. Księga Rodzaju uosabia Boga jako wysoko stercząca skałę. Dawid śpiewa: „Boże mój, skało moja, na którą się chronię”. Jednym z najważniejszych nakazów Jezusa do swych uczniów są słowa skierowane do Piotra: Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». Apostoł – skała staje się symbolem niewzruszoności prawdziwej wiary.

Studnia - studnia oraz źródło są powszechnym symbolem cielesnego i duchowego oczyszczenia oraz umocnienia. Chrystus to „źródło życia”, w którym wszyscy sprawiedliwi mają znaleźć zbawienie. Samartytankę Jezus zapewnia, że jeśli ktoś będzie pił wodę, którą On mu da, nie będzie pragnął na wieki, stanie się ona „źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu”.

strona:    1    2    3    4    5  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie - analiza i interpretacja
Przypowieść o synu marnotrawnym - analiza i interpretacja
Apokalipsa św. Jana – streszczenie i opracowanie
Hymn o miłości św. Pawła – analiza i interpretacja
Pieśń nad Pieśniami – analiza i interpretacja
Księga Koheleta – streszczenie i opracowanie
Księga Hioba – streszczenie i opracowanie
Opis stworzenia świata i człowieka według Księgi Rodzaju
Podział ksiąg biblijnych
Języki Biblii i przekłady
Gatunki literackie w Biblii
Bohaterowie Nowego Testamentu
Bohaterowie Starego Testamentu
Symbolika biblijna
Stylizacja biblijna
Biblia jako dzieło kulturotwórcze
Zwroty frazeologiczne w Biblii
Psalm jako gatunek literacki
Bibliografia do Biblii
Nawiązania do Biblii w literaturze
Przypowieść jako gatunek literacki
Ewangelia jako gatunek literacki



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies