Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Biblia

Bohaterowie Nowego Testamentu

Autor: Jakub Rudnicki

Św. Paweł z Tarsu - wcześniej prześladowca Chrystusa – Szaweł. Znany także jako Paweł Apostoł. Wykształcony w Jerozolimie faryzeusz; początkowo prześladował chrześcijan. Nawrócił się pod wpływem wydarzenia w drodze do Damaszku około 35/36 roku. Po krótkim pobycie w Arabii rozpoczął działalność w Damaszku. Później, odwiedziwszy przełożonych gminy w Jerozolimie, wrócił do rodzinnej Cylicji. Za sprawą Barnaby pracował w Antiochii. Odbył trzy podróże misyjne. M. in. odwiedził Cypr, Azję Mniejszą, Macedonię, Grecję, a także Efez. Przebywał w więzieniu w Cezarei i Rzymie (areszt domowy). Uwięziony w czasie prześladowania chrześcijan rozpętanego po pożarze Rzymu (64) został skazany na śmierć i ścięty w Rzymie zapewne w 64 lub 67 roku. Przypisuje mu się autorstwo trzynastu listów wchodzących w skład Nowego Testamentu. Św. Paweł wywarł wielki wpływ na wczesnochrześcijańską doktrynę, będąc zwolennikiem rozszerzenia misji na pogan, niezależnie od ich pochodzenia i stanu społecznego. Z tego względu nazwany został przez tradycję Apostołem Narodów.

Judasz Iskariota - zdradził Chrystusa, jego symbolem jest sakiewka. Według tradycji wydał Jezusa Chrystusa w ręce Sanhedrynu (według Mateusza za trzydzieści srebrników), po czym –popełnił samobójstwo.

Jan Chrzciciel - inaczej Jan Baptysta, jego działalność zapowiadała działalność Chrystusa. Był pustelnikiem, prorokiem żydowskim, został świętym katolicki i prawosławnym. Głosił potrzebę wewnętrznego oczyszczenia i nawrócenia oraz potrzebę chrztu, dlatego chrzcił masowo ludzi nad rzeką Jordan. Przez niektórych był nawet uważany za Mesjasza – tym bardziej, że to on ochrzcił Chrystusa. Zginął uwięziony przez Heroda Antypasa.

Herod – jedna z najczarniejszych postaci Nowego Testamentu. Zgodnie z tradycją chrześcijańską – prześladował Jezusa i jego rodzinę. Herodowie byli władcami Judei przełomu er. Najbardziej znany z nich – Herod Wielki – był królem Żydów, któremu tradycja chrześcijańska przypisała rzeź niewiniątek. Prócz niewątpliwego i wynikającego prawdopodobnie z zaburzeń psychicznych okrucieństwa, wsławił się polityczną zręcznością i budową Świątyni Jerozolimskiej. Po jego śmierci jego państwo rozpadło się na trzy części, zaś władzę sprawowali w nich potomkowie Heroda: Filip, Archelaos i Antypas (nakazał pojmać i ściąć Jana Chrzciciela).
Herodiada – kochanka Heroda Antypasa. Jej nienawiść do Jana Chrzciciela spowodowała, że zginął. Herod aresztował Jana Chrzciciela, gdy ten potępił jego cudzołóstwo, jednak odczuwał wobec niego szacunek, a nawet lęk. Nie zamierzał go ukarać. Zemstę wymogła na nim Herodiada używając podstępu. Sprowadziła swą piękną i umiejącą wdzięcznie tańczyć córkę Salome, by wystąpiła przed Herodem. Ten, oczarowany tańcem, obiecał spełnić jej dowolne życzenie. Dziewczyna zażądała głowy proroka i otrzymała ją na tacy.

Poncjusz Piłat - rzymski prokurator Judei, który uchylił się od wydania wyroku na Jezusa. Nie chciał wziąć odpowiedzialności za wyrok w sprawie Chrystusa, wydany przez Sanhedryn. Zatwierdził go podobno wbrew swym przekonaniom. Według Ewangelii Mateusza Piłat publicznie dokonał gestu umycia rąk i rzekł „nie jestem winien krwi tego sprawiedliwego, wasza to rzecz”.

Barabasz - przestępca, rozbójnik, buntownik sądzony wraz z Chrystusem. Został uwolniony przez Piłata na żądanie pospólstwa - zgodnie z żydowskim zwyczajem Paschy.

strona:    1    2  

Szybki test:

Herodiada doprowadziła do śmierci:
a) św. Pawła
b) Judasza
c) św. Piotra
d) Jana Chrzciciela
Rozwiązanie

Symbolicznym zwierzęciem przypisywanym św. Łukaszowi był:
a) lew
b) orzeł
c) wół
d) baran
Rozwiązanie

Wśród Apostołów nie odnajdziemy:
a) Mateusza
b) Macieja
c) Marka
d) Filipa
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Podział ksiąg biblijnych
Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie - analiza i interpretacja
Przypowieść o synu marnotrawnym - analiza i interpretacja
Apokalipsa św. Jana – streszczenie i opracowanie
Hymn o miłości św. Pawła – analiza i interpretacja
Pieśń nad Pieśniami – analiza i interpretacja
Księga Koheleta – streszczenie i opracowanie
Księga Hioba – streszczenie i opracowanie
Opis stworzenia świata i człowieka według Księgi Rodzaju
Języki Biblii i przekłady
Gatunki literackie w Biblii
Symbolika biblijna
Bohaterowie Nowego Testamentu
Bohaterowie Starego Testamentu
Stylizacja biblijna
Zwroty frazeologiczne w Biblii
Biblia jako dzieło kulturotwórcze
Bibliografia do Biblii
Nawiązania do Biblii w literaturze
Przypowieść jako gatunek literacki
Ewangelia jako gatunek literacki
Psalm jako gatunek literacki



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies