Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Bohaterowie „Kamizelki”

Autor: Karolina Marlga

Narrator – był nim człowiek, który z zamiłowania kolekcjonował pozornie bezwartościowe przedmioty. Sam o sobie mawiał, iż odczuwał „pociąg do zbierania osobliwości”. To w jego posiadaniu znajdowała się „chora kamizelczyzna”, którą odkupił od żydowskiego handlarza. Najprawdopodobniej samotny mężczyzna, który zamieszkiwał w jednej z warszawskich czynszowych kamienic, upodobał sobie również podglądanie sąsiadów. Z jego opowieści wynika, iż codziennie podpatrywał losy małżeństwa z naprzeciwka.

Narrator to człowiek cechujący się wielką wrażliwością oraz tendencją do wspomnień. Otaczające go przedmioty, które w sposób oczywisty powiązane są z losami innych ludzi, służyły mu za coś na kształt własnych wspomnień, których ten najprawdopodobniej nie posiadał zbyt wiele.

Pan – to nieznany z imienia i nazwiska urzędnik najemny, którego choroba stała się główną przyczyną dramatu opisanego w noweli. Zanim zmogła go gruźlica mężczyzna cechował się tężyzną fizyczną i pracowitością. Jako typowy przedstawiciel swojej klasy społecznej – mieszczaństwa – zmuszony był do ciężkiej pracy zarobkowej. Częstokroć pracował przy dokumentach do późnej nocy. W oczach narratora mężczyzna ten jawił się jako ktoś pracowity, sumienny, nieśmiały a przy tym łagodny i optymistycznie nastawiony do życia.

Był on młodym małżonkiem, który ponad wszystko kochał swoją żonę. O ich małżeństwie narrator powiedział: „Byli to ludzie młodzi, ani ładni ani brzydcy, w ogóle spokojni”. Pan bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków małżeńskich, wobec swojej ukochanej był niezwykle troskliwy, opiekuńczy i poświęcał jej każdą wolną chwilę.

Dowód swojej wielkiej miłości wobec żony dał podczas choroby. Gdy zaczął drastycznie tracić na wadze, aby oszczędzić ukochanej trosk przesuwał pasek na kamizelce, którą codziennie zakładał, tak, by kobieta wierzyła, iż wraca on do zdrowia i swojej dawnej „tęgiej budowy”.

Choroba była dla niego pasmem upokorzeń i cierpienia, lecz nie dawał tego po sobie odczuć małżonce. Przerażała go myśl o nadchodzącej śmierci, ale jeszcze bardziej nie mógł znieść własnej bezradności. Dzięki oszustwu żony powróciła do niego nadzieja na ozdrowienie.
Pani – to nieznana z imienia i nazwiska (jak pozostali bohaterowie noweli) młoda kobieta, która pracowała jako nauczycielka. Małżonka drobnego urzędnika najemnego, przedstawiona została w utworze jako kobieta o niezwykle silnym charakterze, a nawet o heroicznych cechach.

Jej postawa wobec choroby ukochanego męża budzi jedynie pozytywne odczucia czytelnika. Aby zapewnić małżonkowi podstawową opiekę lekarską i zapewnić rodzinie byt, podjęła się udzielania dodatkowych lekcji, a ponadto przyjmowała zlecenia krawieckie, które realizowała nocami. Doskonale zdawała sobie sprawę, iż małżonek nigdy nie wyzdrowieje, lecz pomimo tego pielęgnowała nie tylko jego ciało, ale i nadzieję na powrót do zdrowia. Każdego dnia, zanim mąż zdążył przesunąć sprzączkę na pasku kamizelki, ona skracała owy pasek, aby tchnąć w niego wiarę, iż faktycznie zaczął przybierać na wadze.

Jej niezwykły spokój ducha oraz siła psychiczna wynikały z wielkiej miłości, jaką czuła do swojego męża. Podobnie jak małżonka cechowało ją łagodne usposobienie oraz pracowitość, sumienność i bezgraniczne oddanie ukochanej osobie.

Po śmierci męża kobieta wyprzedała wszystkie meble i przedmioty, które wcześniej stanowiły ich wspólną własność i wyprowadziła się z mieszkania.

Szybki test:

Mężczyzna z „Kamizelki” to:
a) krawiec
b) urzędnik
c) handlarz
d) nauczyciel
Rozwiązanie

Po śmierci męża w noweli „Kamizelka” kobieta:
a) wyprowadziła się z mieszkania
b) ponownie wyszła za mąż
c) wynajęła służącą
d) przeprowadziła się do narratora
Rozwiązanie

Narrator „Kamizelki” był:
a) handlarzem staroci
b) kolekcjonerem
c) antykwariuszem
d) pamiętnikarzem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w pigułce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeń „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w pigułce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeń „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w pigułce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeń „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies