Bohaterowie „Kamizelki” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Bohaterowie „Kamizelki”

Autor: Karolina Marlêga

Narrator – byÅ‚ nim czÅ‚owiek, który z zamiÅ‚owania kolekcjonowaÅ‚ pozornie bezwartoÅ›ciowe przedmioty. Sam o sobie mawiaÅ‚, iż odczuwaÅ‚ „pociÄ…g do zbierania osobliwoÅ›ci”. To w jego posiadaniu znajdowaÅ‚a siÄ™ „chora kamizelczyzna”, którÄ… odkupiÅ‚ od żydowskiego handlarza. Najprawdopodobniej samotny mężczyzna, który zamieszkiwaÅ‚ w jednej z warszawskich czynszowych kamienic, upodobaÅ‚ sobie również podglÄ…danie sÄ…siadów. Z jego opowieÅ›ci wynika, iż codziennie podpatrywaÅ‚ losy małżeÅ„stwa z naprzeciwka.

Narrator to człowiek cechujący się wielką wrażliwością oraz tendencją do wspomnień. Otaczające go przedmioty, które w sposób oczywisty powiązane są z losami innych ludzi, służyły mu za coś na kształt własnych wspomnień, których ten najprawdopodobniej nie posiadał zbyt wiele.

Pan – to nieznany z imienia i nazwiska urzÄ™dnik najemny, którego choroba staÅ‚a siÄ™ głównÄ… przyczynÄ… dramatu opisanego w noweli. Zanim zmogÅ‚a go gruźlica mężczyzna cechowaÅ‚ siÄ™ tężyznÄ… fizycznÄ… i pracowitoÅ›ciÄ…. Jako typowy przedstawiciel swojej klasy spoÅ‚ecznej – mieszczaÅ„stwa – zmuszony byÅ‚ do ciężkiej pracy zarobkowej. CzÄ™stokroć pracowaÅ‚ przy dokumentach do późnej nocy. W oczach narratora mężczyzna ten jawiÅ‚ siÄ™ jako ktoÅ› pracowity, sumienny, nieÅ›miaÅ‚y a przy tym Å‚agodny i optymistycznie nastawiony do życia.

ByÅ‚ on mÅ‚odym małżonkiem, który ponad wszystko kochaÅ‚ swojÄ… żonÄ™. O ich małżeÅ„stwie narrator powiedziaÅ‚: „Byli to ludzie mÅ‚odzi, ani Å‚adni ani brzydcy, w ogóle spokojni”. Pan bardzo dobrze wywiÄ…zywaÅ‚ siÄ™ ze swoich obowiÄ…zków małżeÅ„skich, wobec swojej ukochanej byÅ‚ niezwykle troskliwy, opiekuÅ„czy i poÅ›wiÄ™caÅ‚ jej każdÄ… wolnÄ… chwilÄ™.

Dowód swojej wielkiej miÅ‚oÅ›ci wobec żony daÅ‚ podczas choroby. Gdy zaczÄ…Å‚ drastycznie tracić na wadze, aby oszczÄ™dzić ukochanej trosk przesuwaÅ‚ pasek na kamizelce, którÄ… codziennie zakÅ‚adaÅ‚, tak, by kobieta wierzyÅ‚a, iż wraca on do zdrowia i swojej dawnej „tÄ™giej budowy”.

Choroba była dla niego pasmem upokorzeń i cierpienia, lecz nie dawał tego po sobie odczuć małżonce. Przerażała go myśl o nadchodzącej śmierci, ale jeszcze bardziej nie mógł znieść własnej bezradności. Dzięki oszustwu żony powróciła do niego nadzieja na ozdrowienie.
Pani – to nieznana z imienia i nazwiska (jak pozostali bohaterowie noweli) mÅ‚oda kobieta, która pracowaÅ‚a jako nauczycielka. Małżonka drobnego urzÄ™dnika najemnego, przedstawiona zostaÅ‚a w utworze jako kobieta o niezwykle silnym charakterze, a nawet o heroicznych cechach.

Jej postawa wobec choroby ukochanego męża budzi jedynie pozytywne odczucia czytelnika. Aby zapewnić małżonkowi podstawową opiekę lekarską i zapewnić rodzinie byt, podjęła się udzielania dodatkowych lekcji, a ponadto przyjmowała zlecenia krawieckie, które realizowała nocami. Doskonale zdawała sobie sprawę, iż małżonek nigdy nie wyzdrowieje, lecz pomimo tego pielęgnowała nie tylko jego ciało, ale i nadzieję na powrót do zdrowia. Każdego dnia, zanim mąż zdążył przesunąć sprzączkę na pasku kamizelki, ona skracała owy pasek, aby tchnąć w niego wiarę, iż faktycznie zaczął przybierać na wadze.

Jej niezwykły spokój ducha oraz siła psychiczna wynikały z wielkiej miłości, jaką czuła do swojego męża. Podobnie jak małżonka cechowało ją łagodne usposobienie oraz pracowitość, sumienność i bezgraniczne oddanie ukochanej osobie.

Po śmierci męża kobieta wyprzedała wszystkie meble i przedmioty, które wcześniej stanowiły ich wspólną własność i wyprowadziła się z mieszkania.

Szybki test:

„ChorÄ… kamizelczyznÄ™” odkupiÅ‚ narrator od:
a) żydowskiego handlarza
b) sprzedawcy staroci
c) żony zmarłego mężczyzny
d) sÄ…siada
RozwiÄ…zanie

Narrator „Kamizelki” byÅ‚:
a) handlarzem staroci
b) pamiętnikarzem
c) antykwariuszem
d) kolekcjonerem
RozwiÄ…zanie

Po Å›mierci męża w noweli „Kamizelka” kobieta:
a) wyprowadziła się z mieszkania
b) przeprowadziła się do narratora
c) wynajęła służącą
d) ponownie wyszła za mąż
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Streszczenie „Antka” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeÅ„ „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w piguÅ‚ce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeÅ„ „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Streszczenie„ Katarynki” w piguÅ‚ce
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeÅ„ „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies