Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Streszczenie„ Katarynki” w pigułce

Autor: Karolina Marlga

Pan Tomasz od trzydziestu lat codziennie spacerował ulicą Miodową. Narrator przypomina początki kariery adwokackiej bohatera, czasy największej aktywności zawodowej, bliższe kontakty mecenasa z wieloma kobietami, z którymi jednak nie zawarł związku małżeńskiego (nie miał czasu na oświadczyny). Czytelnik dowiaduje się z początkowych akapitów noweli także o tym, że gdy Tomasz osiągnął już zawodowy sukces, z jego młodzieńczego zapału nie pozostała nawet mała iskra dawnej zapalczywości i chęci walki o sprawiedliwość. Wówczas bohater, posiadający majtek, ugruntowaną pozycję w środowisku, cieszący się bardzo dobrą opinią, przeszedł na emeryturę. Wynająwszy sześciopokojowe mieszkanie w jednej z warszawskich kamienic, zajął się remontem, kupnem nowych mebli.

Pochłonęło go zbieranie obrazów i dzieł sztuki, wydawanie przyjęć, organizowanie rautów i wieczornych koncertów w mieszkaniu. Nową miłością pana Tomasza stały się teatr, muzyka, galerie malarstwa, a jedyną rzeczą, której nienawidził z całego serca były katarynki. Podwórkowe instrumenty napawały go niechęcią do tego stopnia, że podpisywał umowy o niewpuszczanie niewykształconych grajków z każdym nowym właścicielem kamienicy, a dodatkowo wyznaczał comiesięczną pensję dla stróża za przestrzeganie polecenia.

Dni pana Tomasza były do siebie podobne. Przesiadywał w gabinecie, gdzie czytał książki, pisał listy, przeglądał dokumenty. Czasem zdarzało mu się obserwować lokal naprzeciwko jego okien.
Pewnego dnia podczas tej czynności dostrzegł nowe lokatorki: dwie panie oraz dziewczynkę. Od tej chwili uważnie przyglądał się życiu sąsiadek. Intrygowała go smutna i osowiała ośmiolatka. Ciekawość zaspokoił dopiero, gdy przez przypadek odkrył, że mała jest niewidoma.

W dalszej części noweli narrator czyni przeskok czasowy i relacjonuje opis życia dziecka. Dziewczynka zachorowała nagle w wieku sześciu lat. Choć udało się ją odratować, bohaterka straciła wzrok. Stopniowo przyzwyczajała się do kalectwa. Nowy stan znosiła odważnie i dumnie. Nigdy nie narzekała. Szybko nauczyła się posługiwać zmysłami dotyku, zapachu, węchu. Czas umilały jej spacery po znajomym podwórzu. Duszny strych stał się dla niej symbolem dnia, a zimna piwnica nocy. Życie dziewczynki po raz drugi uległo zmianie, gdy wraz z mamą przeprowadziła się do kamienicy. Od tej chwili była smutna i przygnębiona panującą ciszą i nieznanym miejscem.
Pewnego dnia pan Tomasz został poproszony przez dawnego kolegę o pomoc prawną. Bohater ponownie poczuł się komuś potrzebny. Nowa sytuacja podziałała na niego jak wyzwanie. Cierpliwie przeglądał dokumenty, a gdy lokaj powiadomił go o zatrudnieniu nowego stróża w budynku, nie zwrócił na to uwagi.

Następnego dnia mecenas ponownie zajął się przeglądaniem papierów. Przerwał mu dopiero dźwięk katarynki, którą usłyszał po południu pod oknami. Bohater zesztywniał i zbudziły się w nim dzikie instynkty. Poderwał się do okna, by zwymyślać kataryniarza, lecz oniemiał. W oknie naprzeciwko niewidoma dziewczynka tańczyła w pokoju w takt melodii. Jej twarz była zarumieniona, usta się śmiały, a z oczu płynęły łzy radości. Mała klaskała w ręce ze szczęścia. Widząc to, kataryniarz zaczął przytupywać obcasem i gwizdać.

W pewnej chwili do mieszkania wbiegł lokaj, prowadząc przed sobą stróża. Tłumaczył panu Tomaszowi, że uprzedzał nowego pracownika o umowie z właścicielem kamienicy, lecz mężczyzna go nie usłuchał. Mecenas przykazał stróżowi, by wpuszczał kataryniarzy na podwórze, za co otrzyma od niego dziesięć złotych miesięcznie.

Pan Tomasz rzucił grajkowi przez okno „dziesiątkę”, po czym wyjął kalendarz i na kartce zapisał adresy najlepszych okulistów. Drażniło go fałszywe granie katarynki z popsutymi piszczałkami i głośną trąbą. Wyszedł z gabinetu mrucząc: „Biedne dziecko!...Powinienem był zająć się nim od dawna…”.

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w pigułce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeń „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w pigułce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeń „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w pigułce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeń „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies