„Antek”- streszczenie ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

„Antek”- streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Wieś otaczały wzgórza, od północy porosłe sosnowym lasem, od południa zaś zasłane tarniną i leszczyną. Za wsią biegła dolina przecięta rzeką. Od zachodu stała tama, za nią płynęła Wisła i ponownie ciągnęły się wapienne wzgórza. Chaty chłopskie pokrywała słoma, wkoło domostw rozciągały się ogródki. W tej wsi mieszkał Antek.

Po urodzeniu chÅ‚opiec zajÄ…Å‚ koÅ‚yskÄ™ po zmarÅ‚ym bracie aż do czasu, gdy po dwóch latach na Å›wiat przyszÅ‚a jego siostra – Rozalia. Wówczas Antek zaczÄ…Å‚ sypiać na Å‚awie. Dni upÅ‚ywaÅ‚y mu na koÅ‚ysaniu siostrzyczki. Gdy miaÅ‚ trzy lata, los zaczÄ…Å‚ go przyzwyczajać do swej zmiennoÅ›ci. ChÅ‚opiec dostaÅ‚ batem od furmana, ponieważ nie uważaÅ‚ na jadÄ…ce konie. Innym razem wpadÅ‚ do rzeki, a w koÅ„cu pogryzÅ‚y go psy i przez dwa tygodnie leżaÅ‚ na piecu, a matka leczyÅ‚a jego gÅ‚Ä™bokie rany.

W wieku czterech lat dostaÅ‚ od ojca sukiennÄ… kamizelkÄ™ z mosiężnym guzikiem, a matka obarczyÅ‚a go obowiÄ…zkiem nieustannego pilnowania Rozalki. Zakres jego obowiÄ…zków powiÄ™kszaÅ‚ siÄ™ z każdym rokiem. Gdy miaÅ‚ pięć lat, pasaÅ‚ Å›winie. CzyniÅ‚ to jednak nieudolnie, ponieważ zwierzÄ™ta wchodziÅ‚y w kartofle i robiÅ‚y „szkodÄ™”. UwagÄ™ malca stale odwracaÅ‚o coÅ›, co widziaÅ‚ po drugiej stronie WisÅ‚y. Nie wiedziaÅ‚, co to byÅ‚o. Dopiero matka wyjaÅ›niÅ‚a mu, że to krÄ™cÄ…cy siÄ™ wiatrak. Ciekawość nie dawaÅ‚a od tego momentu spokoju Antkowi.

Pewnego dnia popÅ‚ynÄ…Å‚ promem przez WisÅ‚Ä™. Na drugim jej brzegu wdrapaÅ‚ siÄ™ na wapiennÄ… górÄ™ i ujrzaÅ‚ budynek z czterema krÄ™cÄ…cymi siÄ™ skrzydÅ‚ami. Pastuchowie wyjaÅ›nili mu, że byÅ‚ to mÅ‚yn mielÄ…cy zboże na mÄ…kÄ™, a wiatrak krÄ™ci siÄ™ pod wpÅ‚ywem siÅ‚y wiatru. Po powrocie do domu chÅ‚opiec dostaÅ‚ lanie od matki za pozostawienie Å›wiÅ„ bez opieki. Od tej chwili od Å›witu do nocy Antek strugaÅ‚ patyki, ukÅ‚adaÅ‚ je na krzyż, w kolumny, aż w koÅ„cu zbudowaÅ‚ maÅ‚y wiatraczek – taki sam, jaki widziaÅ‚ za rzekÄ….

Gdy skończył dziesięć lat, potrafił już wystrugać: płoty, studnie, drabiny, chałupy. Sąsiedzi widząc jego talent, mówili, że Antek będzie w przyszłości albo dobrym majstrem, albo gałganem (ponieważ nie pilnował świń).
W tym czasie na Å›wiat przyszedÅ‚ brat chÅ‚opca – Wojtek, a jego ojciec zostaÅ‚ przygnieciony w lesie drzewem tak, że zmarÅ‚ na miejscu. Rozalia byÅ‚a już na tyle duża, że zimÄ… pomagaÅ‚a w domu: nosiÅ‚a wodÄ™, zamiataÅ‚a izbÄ™, gotowaÅ‚a nawet krupnik, a w lecie pasaÅ‚a razem z bratem Å›winie.

Antek, zajęty struganiem, wciąż nie zwracał uwagi na zwierzęta, za co dostawał lanie od matki. Kobieta płakała nad losem swego syna, żaliła się kumowi Andrzejowi, nazywając Antka leniem i darmozjadem. Krewny, który w młodości praktykował flisactwo, doradzał jej, by posłała syna do szkoły, a potem do jakiegoś majstra, gdzie mógłby nauczyć się zawodu na dalsze życie. Chłopiec oznajmił im, że w przyszłości będzie stawiał wiatraki.

Gdy bohater miaÅ‚ dziesięć lat, jego siostra nagle zachorowaÅ‚a. MiaÅ‚a gorÄ…czkÄ™, bÅ‚Ä™dny wzrok, stale majaczyÅ‚a. Choć matka natarÅ‚a jÄ… gorÄ…cym octem, napoiÅ‚a wódkÄ… z pioÅ‚unem, jej stan zdrowia nie poprawiaÅ‚ siÄ™. Na ciele Rozalki pojawiÅ‚y siÄ™ sine plamy. Wówczas kobieta posÅ‚aÅ‚a po GrzegorzowÄ…. ZapÅ‚aciwszy znachorce sześć groszy matka dziewczynki, poprosiÅ‚a o radÄ™. Grzegorzowa obejrzaÅ‚a chorÄ…, opluÅ‚a wkoÅ‚o niej podÅ‚ogÄ™, nasmarowaÅ‚a jÄ… sadÅ‚em, lecz nie przyniosÅ‚o to skutku. Wtedy rzekÅ‚a: „Napalcie kumo, w piecu do chleba. Trza dziewczynie zadać na dobre poty, to jÄ… odejdzie”. Matka wykonaÅ‚a polecenie znachorki. Kobiety umieÅ›ciÅ‚y dziewczynkÄ™ na sosnowej desce i zaczęły wsuwać do pieca na rozżarzone wÄ™gle. Rozalka, gdy poczuÅ‚a gorÄ…co, ocknęła siÄ™ i zaczęła woÅ‚ać: „Matulu, co wy ze mnÄ… robicie?”, lecz zebrani uciszali jÄ… tylko, nazywajÄ…c gÅ‚upiÄ… oraz tÅ‚umaczÄ…c, że wyjdzie jej to na zdrowie. WsunÄ™li jÄ… do poÅ‚owy, choć rzucaÅ‚a siÄ™ i chwyciÅ‚a matkÄ™ za szyjÄ™, krzyczÄ…c wniebogÅ‚osy: „A dyć wy mnie spalicie, matulu!”, ale „uzdrawiania” nie przerwano.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Wyroby Antka kupował od niego za parę groszy:
a) nauczyciel
b) kowal
c) wójt
d) szynkarz
RozwiÄ…zanie

Uwagę Antka stale odwracały wiatraki, które widział:
a) podczas pracy u kowala
b) z okien szkoły
c) po drugiej stronie Wisły
d) z okien swojego domu
RozwiÄ…zanie

Antek chciał ofiarować wójtowej:
a) kwiaty
b) podkowÄ™
c) wystrugany wiatrak
d) krzyżyk
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w piguÅ‚ce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeÅ„ „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w piguÅ‚ce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeÅ„ „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w piguÅ‚ce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeÅ„ „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies