Biografia Bolesława Prusa ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Biografia Bolesława Prusa

Autor: Karolina Marlêga

Bolesław Prus to pseudonim artystyczny Aleksandra Głowackiego. W jego biografii jest mnóstwo niedopowiedzeń i luk. Ostatnio zażegnano spór dotyczący czasu i miejsca jego urodzin i przyjęto datę 20 sierpnia 1847 roku, a miejsce: okolice Lublina (dokładnie miejscowość Hrubieszów). Pisarz zmarł przeżywszy prawdopodobnie sześćdziesiąt pięć lat, w Warszawie. Właśnie to miasto uczynił bohaterem swoich licznych dzieł.

W pracy zatytuÅ‚owanej BolesÅ‚aw Prus 1847 – 1912. Kalendarium życia i twórczoÅ›ci autorstwa Krystyny Tokarzówny i StanisÅ‚awa Fity czytamy: „Herb «Prus», którego główny motyw stanowi znak półtora księżyca, byÅ‚ jednym z najbardziej rozpowszechnionych wÅ›ród szlachty i posiadaÅ‚ trzy odmiany i dwadzieÅ›cia sześć wariantów (…) rodziny posÅ‚ugujÄ…ce siÄ™ tymi herbami byÅ‚y pochodzenia pruskiego. Do jednej z tych rodzin należaÅ‚a rodzina GÅ‚owackich.

Rodzice Aleksandra – Antoni i Apolonia z domu TrembiÅ„skÄ… – pobrali siÄ™ w 1831 roku w miejscowoÅ›ci Wożuczyn.

Do dziÅ› w tamtejszej parafialnej ksiÄ™dze Å›lubów można znaleźć wpis: „DziaÅ‚o siÄ™ w Wożuczynie, dnia dwudziestego listopada tysiÄ…c osiemset trzydziestego pierwszego roku o godzinie czwartej po poÅ‚udniu (…) na dniu dzisiejszym zawarte zostaÅ‚o religijne małżeÅ„stwo miÄ™dzy urodzonym Antonim GÅ‚owackim, kawalerem i ekonomem, majÄ…cym podÅ‚ug metryki lat trzydzieÅ›ci, z urodzonego Tomasza GÅ‚owackiego i Marianny z BaraÅ„skich małżonków spÅ‚odzonym synem, we wsi Wożuczynie zamieszkaÅ‚ym, a pannÄ… urodzonÄ… ApoloniÄ… TrÄ™biÅ„skÄ… [bÅ‚Ä…d], majÄ…cÄ… podÅ‚ug metryki lat dwadzieÅ›cia, z urodzonego Wincentego TrÄ™bickiego i Marcjanny z KaÅ‚uskich małżonków spÅ‚odzonÄ… córkÄ…, w Wożuczynie zamieszkaÅ‚Ä…, przy rodzicach zostajÄ…cÄ….”

Para po Å›lubie mieszkaÅ‚a w Wożuczynie, skÄ…d pochodziÅ‚a Apolonia. Antoni GÅ‚owacki pracowaÅ‚ w charakterze ekonoma w majÄ…tku Jana Wydżgi – „dziedzica dóbr Wożuczyna”. 8 października 1832 roku na Å›wiat przyszÅ‚o pierwsze dziecko GÅ‚owackich – Brygida Emilia. Dziewczynka zmarÅ‚a jednak bardzo szybko. Dwa lata później urodziÅ‚ siÄ™ Leon Albert, pierwszy syn w rodzinie. W 1847 roku GÅ‚owaccy przenieÅ›li siÄ™ do Å»abcza, wsi, w której Antoni otrzymaÅ‚ posadÄ™ prywatnego oficjalisty.
20 sierpnia 1847 roku o jedenastej w nocy w Hrubieszczowie urodziÅ‚ siÄ™ Aleksander. Matka przyszÅ‚ego artysty nie chciaÅ‚a, by jej syn przyszedÅ‚ na Å›wiat w Å»abczu: „Istniej w Hrubieszczowie ustna tradycja, mówiÄ…ca o tym, że proboszcz parafii hrubieszczowskiej, ksiÄ…dz Feliks TroszczyÅ„ski, byÅ‚ krewnym Apolonii (...) i u niego to na plebani miaÅ‚o przyjść na Å›wiat dziecko. Matka prawdopodobnie ze wzglÄ™du na swój zÅ‚y stan zdrowia nie chciaÅ‚a odbywać poÅ‚ogu w zapadÅ‚ej wsi, Å»abczu, i skorzystawszy z goÅ›ciny krewnego oczekiwaÅ‚a rozwiÄ…zania w miasteczku, gdzie miaÅ‚a zapewnionÄ… opiekÄ™ lekarskÄ…”
(K. Tokarzówna, S. Fita).

26 grudnia 1847 roku miaÅ‚ miejsce chrzest Aleksandra GÅ‚owackiego. Jego rodzicami chrzestnymi zostali ksiÄ…dz Feliks TroszczyÅ„ski i Joanna Grodecka – dziedziczka pobliskiego Gródka.

18 sierpnia 1849 roku Antoni Głowacki odziedziczył w spadku po bracie majątek w Maszczowie, gdzie przeprowadził się z całą rodziną. W wieku trzydziestu siedmiu lat zmarła Apolonia Głowacka, Aleksander miał wówczas dwa i pół roku. Przyczyną śmierci kobiety była gruźlica. Owdowiały Antoni z trudem spłaca swojego brata Jana, któremu był winny część spadku. Rodzina Głowackich znalazła się przez to w trudnej sytuacji materialnej.

W wieku siedmiu lat Aleksander przeszedł pod opiekę ciotki Domiceli Olszewskiej mieszkającej w Lublinie. Przyszły artysta nie uczęszczał długo do żadnej z lubelskich szkół. Nauki pobierał w domu od swojego starszego brata Leona lub znienawidzonego korepetytora, który często uciekał się do kar cielesnych.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Antoni Głowacki, ojciec Aleksandra wychodząc za jego matkę pracował w charakterze:
a) ekonoma
b) oficera
c) zarzÄ…dcy
d) nauczyciela
RozwiÄ…zanie

W Szkole Głównej w Warszawie Prus był studentem na wydziale:
a) matematyczno-fizycznym
b) filologicznym
c) botanicznym
d) historycznym
RozwiÄ…zanie

„Lalka” przez krytyków zostaÅ‚a:
a) entuzjastycznie przyjęta
b) optymistycznie przyjęta
c) pominięta w recenzjach
d) źle przyjęta
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w piguÅ‚ce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeÅ„ „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w piguÅ‚ce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeÅ„ „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w piguÅ‚ce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeÅ„ „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies