„Katarynka” - streszczenie - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

„Katarynka” - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Na wprost okien pana Tomasza od strony podwórza znajdowaÅ‚y siÄ™ lokale dla mniej zamożnych ludzi. KiedyÅ› mieszkali tam urzÄ™dnik sÄ…dowy, krawiec, emerytka, zaÅ› obecnie dwie panie z dziewczynkÄ…. Ponieważ wszystkie okna byÅ‚Ä… akurat otwarte, bohater obserwowaÅ‚ z nich nowe lokatorki. Od razu byÅ‚ widać, że kobiety byÅ‚y ubogie. WprowadziÅ‚y siÄ™ niedawno. MÅ‚odsza z nich byÅ‚a mamÄ… oÅ›mioletniej dziewczynki, która na starszÄ… mówiÅ‚a „pani”. Każdego ranka same zamiataÅ‚y swe mieszkanie, a okoÅ‚o poÅ‚udnia „najemnica” przynosiÅ‚a im skromny obiad. Kobiety pracowaÅ‚y caÅ‚ymi dniami, szyjÄ…c przy swych maszynach. WszÄ™dzie leżaÅ‚y rozÅ‚ożone tkaniny, kÅ‚Ä™bki baweÅ‚ny do robienia poÅ„czoch czy kaftaników. Dziewczynka byÅ‚a Å‚adna, ciemnowÅ‚osa, blada i powolna. Stale siedziaÅ‚a przy oknie, bawiÅ‚a siÄ™ lalkÄ… i stale nadsÅ‚uchiwaÅ‚a. Pan Tomasz nigdy nie widziaÅ‚, jak biegaÅ‚a po pokoju czy Å›piewaÅ‚a. Na twarzy oÅ›miolatki nie byÅ‚o uÅ›miechu, dlatego tak bardzo zaintrygowaÅ‚a bohatera. UsÅ‚yszaÅ‚, jak pewnej niedzieli powiedziaÅ‚a: „Prawda mamo, że jest tu smutno…”. Te sÅ‚owa zdziwiÅ‚y mecenasa, ponieważ zawsze miaÅ‚ dobry humor.

Pewnego dnia okoÅ‚o szesnastej, bohater jak zwykle siedziaÅ‚ w swym gabinecie, sÅ‚oÅ„ce Å›wieciÅ‚o w okna sÄ…siadek z naprzeciwka. Wówczas ujrzaÅ‚ niezwykÅ‚y widok. Ze zdziwienia zaÅ‚ożyÅ‚ binokle. Dziewczynka z naprzeciwka, stojÄ…c w oknie – patrzyÅ‚a w sÅ‚oÅ„ce. Bohater zrozumiaÅ‚ wówczas, że maÅ‚a byÅ‚a niewidoma.

Dziewczynka straciÅ‚a wzrok dwa lata wczeÅ›niej, po tym, jak dostaÅ‚a silnej gorÄ…czki i przez kilka tygodni leżaÅ‚a nieprzytomna. Choć matka staraÅ‚a siÄ™ jak mogÅ‚a, a jej stan na krótko siÄ™ poprawiÅ‚ – okazaÅ‚o siÄ™, że dziewczynka straciÅ‚a wzrok na zawsze. PytaÅ‚a, czemu jest wciąż ciemno. Z czasem nauczyÅ‚a poruszać siÄ™ po omacku po pokoju, samodzielnie ubierać i rozbierać, rozpoznawać przedmioty po dotyku.

Matka kupiÅ‚a jej porcelanowÄ… lalkÄ™ za rubla, której nie wypuszczaÅ‚a z rÄ…k. BawiÅ‚a siÄ™ niÄ…, wstawaÅ‚a do niej nocÄ… myÅ›lÄ…c, że jest dzieÅ„. Nie odczuwaÅ‚a zmian pór dnia: „Stopniowo pamięć wzrokowych wrażeÅ„ poczęła zacierać siÄ™ w dziewczynce. Czerwona wiÅ›nia staÅ‚a siÄ™ dla niej wiÅ›niÄ… gÅ‚adkÄ…, okrÄ…gÅ‚Ä… i miÄ™kkÄ…, bÅ‚yszczÄ…cy pieniÄ…dz byÅ‚ twardym i dźwiÄ™cznym krążkiem, na którym znajdowaÅ‚y siÄ™ jakieÅ› znaki w pÅ‚askorzeźbie. WiedziaÅ‚a, że pokój jest wiÄ™kszy od niej, dom wiÄ™kszy od pokoju, ulica od domu. Ale wszystko to jakoÅ› - skróciÅ‚o siÄ™ w jej wyobraźni. Uwaga jej skierowaÅ‚a siÄ™ na zmysÅ‚ dotyku, powonienia i sÅ‚uchu. Jej twarz i rÄ™ce nabraÅ‚y takiej wrażliwoÅ›ci, że zbliżywszy siÄ™ do Å›ciany czuÅ‚a o kilka cali lekki chłód. Zjawiska odlegÅ‚e oddziaÅ‚ywaÅ‚y na niÄ… tylko przez sÅ‚uch. PrzysÅ‚uchiwaÅ‚a siÄ™ wiÄ™c po caÅ‚ych dniach”. OdróżniaÅ‚a chód stróża, stukot chÅ‚opskiego wózka z drewnem, wozu do wywożenia Å›mieci. MogÅ‚a chodzić po caÅ‚ym domu, znaÅ‚a każdy kamieÅ„ na starym podwórzu, wszystkie rynny, beczki. Miejscami, które interpretowaÅ‚a jako noc i dzieÅ„, byÅ‚y piwnica (panowaÅ‚ w niej chłód i wilgoć) i strych z maÅ‚ym okienkiem (sÅ‚yszaÅ‚a tam Å›piew ptaków, szczekanie psów, turkot wozów, czuÅ‚a ciepÅ‚o wiatru). Jej matka porozumiaÅ‚a siÄ™ ze swÄ… dawnÄ… przyjaciółkÄ… i razem wynajęły mieszkanie w domu, naprzeciwko tego, w którym mieszkaÅ‚ pan Tomasz.
Dla maÅ‚ej przeprowadzka do nowego miejsca staÅ‚a siÄ™ nieszczęściem. MusiaÅ‚a siedzieć w domu, nie wolno jej byÅ‚o chodzić do piwnicy lub na strych, przestaÅ‚a sÅ‚yszeć Å›piew ptaków. Na podwórzu panowaÅ‚a przerażajÄ…ca cisza. Dziewczynka tÄ™skniÅ‚a za starym mieszkaniem. ZrobiÅ‚a siÄ™ smutna, schudÅ‚a. Gdy pan Tomasz przyglÄ…daÅ‚ siÄ™ jej, myÅ›laÅ‚: „Gdybym mógÅ‚ dla niej coÅ› zrobić?”.

W tym czasie jeden z przyjaciół bohatera czekał na proces w sprawie podważenia przepisania folwarku. Gdy poprosił Tomasza o przejrzenie papierów, spowodował, że emerytowany mecenas ożył. Wymyślał kombinacje, jakich użyje do wygrania procesu. Ciągle czytał dokumenty, analizował, rozważał, prawie nie wychodził z mieszkania. Praca pochłonęła go zupełnie. Jego lokaj co wieczór zdawał relacje o wydarzeniach w kamienicy. Powiedział, że od tygodnia jest nowy stróż, lecz Tomasz, zajęty wyzwaniem, nie zwrócił na wiadomość uwagi. Następnego dnia ponownie zajął się przeglądaniem papierów. Przerwał mu dopiero dźwięk katarynki, którą usłyszał po południu pod oknami. Bohater zesztywniał i zbudziły się w nim dzikie instynkty. Poderwał się do okna, by zwymyślać kataryniarza, lecz oniemiał. W oknie naprzeciwko niewidoma dziewczynka tańczyła w pokoju w takt melodii. Jej twarz była zarumieniona, usta się śmiały, a z oczu płynęły łzy radości. Mała klaskała w ręce ze szczęścia. Widząc to, kataryniarz zaczął przytupywać obcasem i gwizdać.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Pan Tomasz z noweli „Katarynka” byÅ‚:
a) lekarzem
b) urzędnikiem
c) adwokatem
d) bankierem
RozwiÄ…zanie

Dziewczynka z noweli „Katarynka” zachorowaÅ‚a w wieku:
a) pięciu lat
b) czterech lat
c) ośmiu lat
d) sześciu lat
RozwiÄ…zanie

Gdy niewidoma dziewczynka z noweli „Katarynka” usÅ‚yszaÅ‚a dźwiÄ™ki katarynki:
a) śmiała się
b) klaskała w ręce
c) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
d) tańczyła
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w piguÅ‚ce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeÅ„ „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w piguÅ‚ce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeÅ„ „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w piguÅ‚ce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeÅ„ „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies