Pan Tomasz – charakterystyka postaci - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Pan Tomasz – charakterystyka postaci

Autor: Karolina Marlêga

Wobec wspomnianych wczeÅ›niej kataryniarzy żywiÅ‚ tak wielkÄ… nienawiść, iż pewnego razu wyzwaÅ‚ na pojedynek czÅ‚owieka, który dla żartu opÅ‚aciÅ‚ dwóch grajków, by ci pod oknem gabinetu Tomasza zrobili użytek ze swoich instrumentów. Bohater tÅ‚umaczyÅ‚ swojÄ… niechęć do katarynek w zaskakujÄ…cy sposób: „Muzyka (…) stanowi najsubtelniejsze ciaÅ‚o ducha, w katarynce zaÅ› duch ten przeradza siÄ™ w funkcjÄ™ machiny i narzÄ™dzie rozboju. Bo kataryniarze sÄ… po prostu rabusie! ZresztÄ… (…) katarynka rozdrażnia mnie, a ja mam tylko jedno życie, którego mi nie wypada trwonić na sÅ‚uchanie obrzydliwej muzyki”. Z tych wypowiedzi można wnioskować, iż Tomasz nie byÅ‚ czÅ‚owiekiem bez skazy, na jakiego lubiÅ‚ siÄ™ kreować. Wobec biednych kataryniarzy, dla których gra na ulicy byÅ‚a czÄ™sto jedynym sposobem na zarobek, byÅ‚ nieokrzesany i nieczuÅ‚y. Jego zachowanie można nazwać egoistycznym i zupeÅ‚nie pozbawionym empatii.

SpecyficznÄ… sympatiÄ… Tomasz obdarzyÅ‚ niewidomÄ… dziewczynkÄ™, którÄ… mógÅ‚ obserwować z okna swojego gabinetu. MaÅ‚a bohaterka poruszyÅ‚a mężczyznÄ™ swoim niezawinionym cierpieniem i kalectwem. Gdy zorientowaÅ‚ siÄ™, iż najwiÄ™kszÄ… radość sprawiajÄ… jej faÅ‚szywe i haÅ‚aÅ›liwe dźwiÄ™ki katarynki, których sam nie mógÅ‚ znieść, postanowiÅ‚ jej pomóc. Widok taÅ„czÄ…cej niewidomej bohaterki do piskliwej muzyki wywarÅ‚ na Tomaszu tak wielkie wrażenie, iż dokonaÅ‚a siÄ™ w nim wewnÄ™trzna przemiana. Nie dość, że wynagrodziÅ‚ muzyka to jeszcze „wziÄ…Å‚ kalendarz, wyszukaÅ‚ w nim listÄ™ lekarzy i zapisaÅ‚ na kartce adresy kilku okulistów”. Tomasz przyznaÅ‚ przed samym sobÄ…: „Biedne dziecko!... Powinienem byÅ‚ zająć siÄ™ nim od dawna...”.

Bohater Katarynki był człowiekiem trzeźwo patrzącym na życie, jednak jego kontakt z rzeczywistością ograniczył się z czasem do spraw związanych ze sztuką i pracą zawodową. Tomasz był z natury człowiekiem dobrodusznym, lecz zatracił tę cechę charakteru podczas pogoni za dobrami materialnymi. Dopiero niezwykły widok niewidomej dziewczynki tańczącej w tak muzyki z katarynki i uśmiechającej się sprawił, iż w bohaterze odrodziło się współczucie dużo silniejsze niż nienawiść do fałszywego dźwięku instrumentu.




strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Streszczenie „Antka” w piguÅ‚ce
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeÅ„ „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w piguÅ‚ce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeÅ„ „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Streszczenie„ Katarynki” w piguÅ‚ce
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeÅ„ „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies