Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Nowele Prusa

Pan Tomasz – charakterystyka postaci


Wobec wspomnianych wcześniej kataryniarzy żywił tak wielką nienawiść, iż pewnego razu wyzwał na pojedynek człowieka, który dla żartu opłacił dwóch grajków, by ci pod oknem gabinetu Tomasza zrobili użytek ze swoich instrumentów. Bohater tłumaczył swoją niechęć do katarynek w zaskakujący sposób: „Muzyka (…) stanowi najsubtelniejsze ciało ducha, w katarynce zaś duch ten przeradza się w funkcję machiny i narzędzie rozboju. Bo kataryniarze są po prostu rabusie! Zresztą (…) katarynka rozdrażnia mnie, a ja mam tylko jedno życie, którego mi nie wypada trwonić na słuchanie obrzydliwej muzyki”. Z tych wypowiedzi można wnioskować, iż Tomasz nie był człowiekiem bez skazy, na jakiego lubił się kreować. Wobec biednych kataryniarzy, dla których gra na ulicy była często jedynym sposobem na zarobek, był nieokrzesany i nieczuły. Jego zachowanie można nazwać egoistycznym i zupełnie pozbawionym empatii.

Specyficzną sympatią Tomasz obdarzył niewidomą dziewczynkę, którą mógł obserwować z okna swojego gabinetu. Mała bohaterka poruszyła mężczyznę swoim niezawinionym cierpieniem i kalectwem. Gdy zorientował się, iż największą radość sprawiają jej fałszywe i hałaśliwe dźwięki katarynki, których sam nie mógł znieść, postanowił jej pomóc. Widok tańczącej niewidomej bohaterki do piskliwej muzyki wywarł na Tomaszu tak wielkie wrażenie, iż dokonała się w nim wewnętrzna przemiana. Nie dość, że wynagrodził muzyka to jeszcze „wziął kalendarz, wyszukał w nim listę lekarzy i zapisał na kartce adresy kilku okulistów”. Tomasz przyznał przed samym sobą: „Biedne dziecko!... Powinienem był zająć się nim od dawna...”.

Bohater Katarynki był człowiekiem trzeźwo patrzącym na życie, jednak jego kontakt z rzeczywistością ograniczył się z czasem do spraw związanych ze sztuką i pracą zawodową. Tomasz był z natury człowiekiem dobrodusznym, lecz zatracił tę cechę charakteru podczas pogoni za dobrami materialnymi. Dopiero niezwykły widok niewidomej dziewczynki tańczącej w tak muzyki z katarynki i uśmiechającej się sprawił, iż w bohaterze odrodziło się współczucie dużo silniejsze niż nienawiść do fałszywego dźwięku instrumentu.
strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Antek
„Antek”- streszczenie
Streszczenie „Antka” w pigułce
Czas i miejsce akcji noweli „Antek”
Charakterystyka Antka
Kompozycja noweli „Antek”
Problematyka „Antka”
Pozostali bohaterowie „Antka”
Motywy literackie w noweli „Antek”
Plan wydarzeń „Antka”
Najważniejsze cytaty noweli „Antek”

Kamizelka
„Kamizelka” - streszczenie
Streszczenie „Kamizelki” w pigułce
Bohaterowie „Kamizelki”
Problematyka „Kamizelki”
Budowa noweli „Kamizelka”
Plan wydarzeń „Kamizelki”
Ekranizacja „Kamizelki”
Najważniejsze cytaty z „Kamizelki”

Katarynka
„Katarynka” - streszczenie
Streszczenie„ Katarynki” w pigułce
Pan Tomasz – charakterystyka postaci
Problematyka „Katarynki”
Czas i miejsce akcji „Katarynki”
Charakterystyka dziewczynki
„Katarynka” jako nowela
Motywy literackie w „Katarynce”
Plan wydarzeń „Katarynki”
Ekranizacje „Katarynki”
Najważniejsze cytaty z „Katarynki”

Inne
Biografia Bolesława Prusa
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bolesław Prus - kalendarium twórczości
Kalendarium życia Bolesława Prusa
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies